به گزارشافکارخبر،در این گزارش آمده است: «با توجه به کاهش نااطمینانی‌های موجود در فضای اقتصاد کلان در نتیجه گشایش‌های حاصل شده در تعاملات بین‌المللی و نیز تصمیمات اخیر شورای پول و اعتبار در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن و ارتقای قدرت خرید مسکن خانوارها، تداوم بهبود معاملات در بازار مسکن در ماه‌های آینده، دور از انتظار نیست.» براساس این گزارش، در مرداد ماه سال ۹۴، متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های مسکن شهر تهران، ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل(تیرماه ۹۴) و ماه مشابه سال قبل(مردادماه ۹۳) به ترتیب، ۳/۰ و ۸/۲ درصد کاهش نشان می‌دهد. به گزارش «دنیای اقتصاد»، بررسی آمارهای موجود از وضعیت قیمت مسکن در ماه‌های گذشته نشان‌دهنده کم شدن شیب کاهش قیمت در مردادماه در مقایسه با چهار ماه اول سال ۹۴ است. قیمت مسکن در تیرماه در مقایسه با خرداد ۹۴ معادل ۷/۰ درصد کم شده بود. همچنین قیمت مسکن در تیرماه ۹۴ در مقایسه با مدت مشابه سال قبل(تیرماه ۹۳) معادل ۱/۳ درصد کاهش یافته بود.

این در حالی است که شیب کاهش قیمت در مرداد ماه نسبت به مرداد سال قبل، به ۸/۲ درصد و در مقایسه با تیرماه امسال، به ۳/۰ درصد رسیده است.

براساس این گزارش، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در مرداد ۹۴ به ۱/۱۳ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶/۱۱ و ۲/۳ درصد رشد نشان می‌دهد. این در حالی است که در ۴ ماه اول امسال معاملات خرید مسکن در تهران ۲۵ درصد کاهش یافته بود.

بنابراین، معاملات رو به افزایش گذاشته است. همچنین در مرداد ماه سال ۹۴، از میان مناطق ۲۲ گانه شهرداری تهران، بیشترین متوسط قیمت یک مترمربع زیربنای مسکونی معامله شده معادل ۷ میلیون و ۶۷۰ میلیون تومان به منطقه یک و کمترین آن با حدود ۲ میلیون تومان به منطقه ۱۸ تعلق داشته است. این در حالی است که واحدهای نوساز تا ۵ سال ساخت، با سهم ۸/۵۲ بیشترین حجم از واحدهای مسکونی معامله شده را به خود اختصاص داده‌اند. این سهم در مقایسه با مرداد ماه سال ۹۳، معادل ۷/۲ واحد درصد کاهش نشان می‌دهد.

همچنین در مرداد ۹۴، منطقه ۵ با سهم ۱۳ درصدی از کل معاملات، بیشترین تعداد قراردادهای مبایعه‌نامه را به خود اختصاص داده است. این گزارش می‌افزاید: در مرداد ۹۴، توزیع حجم معاملات به گونه‌ای بوده است که در حدود ۲/۶۱ درصد واحدهای مسکونی با قیمت کمتر از میانگین قیمت هرمترمربع واحد مسکونی معادل ۳ میلیون و ۸۵۰ هزار تومان، معامله شده‌اند. این در حالی است که بیشترین سهم از معاملات انجام شده به واحدهای مسکونی با زیربنای ۶۰ تا ۷۰ مترمربع معادل ۵/۱۶ درصد اختصاص داشته است. به این ترتیب، واحدهای مسکونی با ارزش ۱۰۰ تا ۱۳۰ میلیون تومان با سهم ۲/۱۱ درصد در میان دامنه‌های قیمتی مورد بررسی بیشترین سهم از معاملات انجام شده در مرداد ۹۴ را به خود اختصاص دادند.