به گزارشافکارخبر،عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در بافت های فرسوده اساس و محور کار ما نوسازی شهر است، گفت: نتیجه شهرسازی و ایجاد شهر های جدید، مسکن مهر و طرح های مختلف اجرا شده در حوزه مسکن در ۳۵ سال گذشته نشان می هد که نزدیک به ۱۸ میلیون نفر معادل یک سوم جمعیت شهری ایران در وضعیت بد مسکنی قرار دارند. این افراد در حاشیه بافت های قدیمی، تاریخی و… زندگی می کنند.

عباس آخوندی وزیرراه و شهرسازی با حضور در استودیوی برنامه " اقتصاد ایران " پیرامون وضعیت مسکن و معضلات آن در کشور گفت: بیشترین تقاضا در حوزه مسکن را در کلانشهرهایی مانند تهران، مشهد، تبریز، شیراز، اصفهان و… داریم. اما در کلانشهر تهران وضعیت مسکن و معضلات ناشی از آن پیرامون دو مسئله مهم و اساسی سوداگری زمین و قدرت خرید پایین مردم است.

آخوندی ادامه داد: بخشی از تورم مسکن به علت سوداگری زمین است که این موضوع مربوط به نحوه اداره شهر است، وقتی نظام مدیریت شهری ما به سمت فروش شهر رفت، زمینی که قابلیت ۲ طبقه واحد مسکونی را داشت به ۵ طبقه ارتقا داده شد. این رویکرد موجب بالا رفتن ارزش زمین شد. کاری که می توانستیم انجام دهیم، این بود که جلوی این بی انضباطی شهری را در حد توان گرفته شود. البته بخشی از کاهش قیمت مسکن در تهران به این دلیل بود.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در ۲ سال اخیر شورای عالی نظارت وشهرسازی به شدت با بی انضباطی شهری مخالفت کرد، تصریح کرد: اگرجلوی سوداگری زمین در ایران گرفته نشود، اساسا زندگی در شهرهای بزرگ غیر ممکن خواهد شد.

۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی

آخوندی با اشاره به اینکه داده های مرکز آمار در حوزه مسکن نشان می هد که نزدیک به ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خالی در شهر تهر ان وجود دارد، تاکید کرد: این موضوع بیانگر این است که این واحدهای مسکونی برای ارزش افزوده ساخته شده است نه سکونت مردم. از یک سو ما جمعیتی داریم که فاقد مسکن هستند و تقاضا شدید برای داشتن مسکن وجود دارد و از سوی دیگر نرخ سودا گری زمین مسکن اجازه خرید به مردم را نمی دهد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه راه حل های معضلات مسکن و تورم ناشی از آن در کشور پیچیده است، اضافه کرد: ما باید یک انضباط شهری در کشور ایجاد کنیم و برای فروش شهر یک خط پایان قرار دهیم که این بحثهمکاری دولت، مجلس و نهاد های دیگر را می طلبد.

آخوندی در بخش دیگری از صحبت هایش پیرامون کاهش قیمت مسکن تاکید کرد: قدرت خرید مردم اجازه نمی دهد که ما افزایش قیمت مسکن داشته باشیم.

تحویل ۵۵۰ هزار واجد مسکن مهر تا پایان سال

آخوندی با اشاره به وضعیت مسکن مهر در کشور گفت: به طور کلی ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در کل کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی آن تحویل داده شده است، ۱۵۰ هزار واحد مسکونی فاقد متقاضی، ۵۵۰ هزار واحد مسکونی با پیشرفت فیزیکی ۸۰ درصد تا پایان سال تحویل داده می شود و مابقی سال آینده تحویل داده می شود.

وضعیت ناوگان هوایی خوب نیست

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به وضعیت ناوگان هوایی کشور گفت: در حال حاضر ۲۵۶ هواپیما در ناوگان هوایی وجود دارد که از این تعداد ۱۵۹ عدد این هواپیما ها فعال و ما بقی روی زمین غیر فعال است. اما نکته مهم این است که وضعیت ناوگان هوایی کشور خوب نیست. طی ماه های اخیر نیز ۱۲ هواپیما جدید وارد ناوگان هوایی کشور شده که این موضوع سبب بهبود این ناوگان شده است.