به گزارشافکارخبر، علی عسکری رئیس امور مالیاتی کشور در نخستین جشنواره ملی فرهنگ مالیاتی با اشاره به اینکه برگزاری این جشنواره تلاش چند ماهه همکاران در روابط عمومی بوده و آثار بسیار خوبی گردآوری شده است، اظهار داشت: در جریان یک سفر کاری به ترکیه به فکر برگزاری جشنواره افتادیم. در آن سفر قرار بود با معاون وزیر اقتصاد ترکیه سیستم مالیاتی آنها را ببینیم زیرا به دنبال مدیریت ریسک بودیم.

وی ادامه داد: در ساختمانی که قرار نشست بود روی دیوار و راهروهای آن نقاشی کودکانی بود که جالب به نظر می‌رسید و گفته شد این نقاشی هر رسال از دانش‌آموزان و دانشجویان در مسابقه‌ای گرفته می‌شود و بهترین‌ها در راهروهای ادارات مالیاتی ترکیه نصب می‌شود.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه ترکیه ۲۰ سال از نظر اخذ مالیات از ما جلوتر است، گفت: ۴۰ سال از نظام مالیاتی دنیا عقب هستیم، چرا که معنی واقعی آن در اقتصاد برنامه‌ریزی و فرهنگ‌سازی نشده است. مالیات آن چیزی نیست که در صدا و سیما به مردم گفته می‌شود بلکه باید در پوست و گوشت افراد عجین شده باشد.

وی تاکید کرد: به همین علت جشنواره مالیاتی را از تهران شروع کرده و برای اولین بار سراسری برگزار کردیم، حتی می‌توان از آثار فاخر این نقاشی‌ها به جای تبلیغات در شهر استفاده کرد و سال آینده نیز این جشنواره ادامه خواهد داشت.

معاون وزیر اقتصاد با اشاره به اقدامات زیرساختی برای اخذ مالیات در کشور افزود: در حال حاضر کارهای وسیعی صورت گرفته است، نرم‌افزار مالیاتی طی ۵ سال با شرکت خارجی تولید شده، فضای اداری متحول و آماده است و در کنار آن قانون مالیات‌های مستقیم اصلاح و اکنون ابلاغ شده است.

عسکری اضافه کرد: نیروی انسانی لازم و کارآمد نیز تامین شده و طی دو سال اخیر ۵۰ درصد یعنی ۱۲ هزار نفر به کارمندان افزوده شده است.

به گفته وی، ۱۰۰ میلیارد تومان تجهیزات دیتاسنتر خریداری شده است، نظام مالیاتی کارآمد فرهنگ مالیاتی می‌خواهد و در بعد اجتماعی نیز باید روی آن کار کرد.

رئیس کل سازمان امور مالیاتی با تاکید بر اینکه یک بار باید مردم و کشور را تکان بدهیم تا از خواب بیدار شوند گفت: ‌ جور دیگر باید به مالیات نگاه شود و نیاز به زلزله فکری است، با رویه موجود چیزی تغییر نمی‌کند و اولین جا فکر و نگاه افراد و جامعه است که نیاز به تغییر دارد که تا کنون خوب نبوده است.

وی دلیل مناسب نبودن تفکر افراد و جامعه نسبت به مالیات را به قبل از انقلاب تسری داده و یادآور شد: وجود حکومت پادشاهی در طول تاریخ و همراه نبودن علما و فرهیختگان با حکومت موجب شده بود مردم از پرداخت مالیات نهی شوند و همراه نباشند و امروز نیز که مردم با حکومت همراه هستند باید این نگاه تغییر کند.

عسکری با اشاره به اینکه مالیات فرصت اجتماعی است و باید ایجاد شود بیان داشت: باید مالیات اخذ شود تا فرصت برای آیندگان به وجود آید و از بچه مدرسه‌ای تا دانشگاهی در این زمینه می‌توانند کمک کنند.