به گزارشافکارخبر،علی عسکری رئیس سازمان امور مالیاتی کشور امروز در حاشیه نخستین جشنواره فرهنگ مالیاتی در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری و استفاده از ظرفیت‌های جامع در این زمینه اظهارداشت: تمامی افرادی که در حوزه نشر فرهنگ مالیاتی موثر هستند، می‌توانند در جشنواره حضور یابند و این اولین تجربه سازمان مالیاتی بود و قطعاً در دوره‌های بعدی بهتر و موثرتر برگزار خواهد شد.

معاون وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال فارس مبنی بر اینکه در لایحه پیشنهادی دولت برای اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم ماده‌ای برای تشکیل بانک اطلاعاتی مالیاتی نسبت به شناسایی و حذف ثروتمندان یارانه بگیر پیش‌بینی شده بود، علت حذف آن چیست؟ بیان داشت: این ماده حذف نشد و مفاد آن اصلاح شد، اکنون نظام‌مندی در چارچوب اصلاح قانون وجود دارد، اطلاعاتی که نظام مالیاتی در پایگاه خود دارد، بر اساس حکم قانون اگر دستگاه‌های حاکمیتی نیاز به اطلاعات داشته باشند، با تصویب دولت می‌توان در اختیار آنها قرار داد، بنابراین مفاد این ماده در قانون وجود دارد.

رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به این سوال که کدام صنوف بیشترین دغدغه را در پرداخت مالیات برای این سازمان ایجاد می‌کنند، تصریح کرد: برای پرداخت مالیات نیاز داریم برای همه آحاد جامعه فرهنگ‌سازی شود، امروز در اقتصاد باید کاری کنیم که افراد با نظام مالیاتی عجین شوند.

وی ادامه داد: صنوفی که معمولا در پرداخت مالیات سختی به خرج می‌دهند و یا برای شفاف شدن فعالیتهای خود مقاومت انجام می‌دهند، در صنوف مختلف هستند البته شاید ساختار صنوف این گونه باشد، اما واقعیت این است معمولاً طلافروشان، پارچه فروشان، لوازم خانگی، سنگ‌فروشان و آهن‌فروشان و نیز سایر بخش‌ها نمونه‌هایی وجود دارد و اگر بخواهیم نام ببریم، تا انتها همه را شامل می‌شود.

معاون وزیر اقتصاد تاکید کرد: اکنون همه این صنوف به عنوان مؤدی مالیاتی محسوب می‌شوند و مالیات نیز از آنها اخذ می‌شود و نمی‌توان همه مودیان در یک صنوف را مانند یکدیگر دانست و برخی از آنها مالیات حقه را پرداخت می‌کنند.

عسکری با اشاره به اینکه بیشترین درآمد مالیات در تهان است، گفت: طبیعی است بیشترین فرار مالیاتی هم در تهران باشد، که به خاطر گستردگی فعالیت اقتصادی که در تهران است.

این مقام مسئول در مورد تغییر یکی از معاونت‌های سازمان مالیاتی و ارتباط آن با فشار اصناف، بیان داشت: این موضوع ارتباطی با بحث‌های اخیر نداشت و وی یکی از بهترین معاونت‌های ما بود و چندین ماه پیش چنین درخواستی داده بود که به تعویق انداختم، اما به نقطه‌ای رسید که نمی‌شد بیشتر از این به تعویق انداخت و ارتباطی با مسائل حاشیه‌ای نداشت و او یکی از نیروهای زبده در نظام مالیاتی بود.

وی با بیان اینکه حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان وصول درآمدهای مالیاتی تاکنون بوده است، گفت: این میزان نسبت به ۵ ماهه ۸۴ درصد محقق شده است.

رئیس سازمان مالیاتی با بیان اینکه اجرای قانون اصلاح شده مالیاتهای مستقیم، از اول سال جاری بوده است، عنوان کرد: موضوع مالیات اجاره و خانه‌های خالی و اظهارنامه‌ها از سال بعد خواهد بود.

این مقام مسئول در مورد مالیات شرکت‌های دانش‌بنیان بیان داشت: این شرکت‌ها در چارچوب قانون و آئین‌نامه از مالیات معاف هستند و سازمان نیز از آنها مالیات نمی‌گیرد، مگر اینکه خارج از چارچوب قانون و آئین‌نامه عمل کنند.

وی با اشاره به اینکه لایحه مالیات ارزش افزوده در دولت بررسی می‌شود، یادآور شد: کسانی که مشمول مالیات ارزش افزوده هستند، باید گواهی دریافت این مالیات داشته باشند و مصرف کنندگان نیز می‌توانند این گواهی را از فروشنده طلب کنند.

معاون وزیر اقتصاد در مورد اخذ مالیات از شرکتهای لیزینگ اظهار داشت: لیزینگها نیز خدمات میدهند و نسبت به همان خدمات باید مالیات پرداخت کنند و فقط یک بار مالیات ۹ درصدی ارزش افزوده در بخش لیزینگ خودرو از شرکت تولید کننده میگیریم و این شرکتها نسبت به خدماتی که ارائه میدهند، مالیات پرداخت میکنند.