به گزارشافکارخبر، علی احمدیان دبیر انجمن پسته در خصوص کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت پسته در میادین میوه و تره باراظهار کرد: تاکنون شاهد تغییر قیمت پسته نسبت به سال گذشته نبوده‌ایم و اینکه قیمت پسته کاهش یافته باشد، صحت ندارد.

او افزود: ضمن اینکه هنوز برداشت محصول امسال آغاز نشده و محصول امسال از پانزدهم شهریور به بازار می‌آید و بعد قیمت آن مشخص می‌شود. البته اکنون بخش کمی از محول زودتر از موعد به بازار آمده ولی باعثایجاد تغییر قیمت در بازار نشده است. البته وقتی قیمت محصول امسال نسبت به محصول سال گذشته تغییری نکرده، نشان از این دارد که با کاهش قیمت روبه‌رو بوده‌ایم، چون علی‌رغم بالا رفتن تورم و به تبع آن افزایش هزینه‌های تولید ولی شاهد افزایش قیمت نبوده‌ایم و در واقع با احتساب آن بخشی که باید به قیمت پسته امسال افزوده می‌شد ولی نشده می‌توانیم بگوییم که در واقع از قیمت پسته امسال نسبت به سال گذشته کاسته شده است.

دبیر انجمن پسته همچنین درباره محصول امسال گفت: تولید محصول امسال از نظر وزنی معادل سال گذشته پیش‌بینی شده است. ما در سال گذشته ۲۲۰ هزار تن پسته تولید کردیم که از این میان حدود ۱۵ درصد در داخل مصرف شد و نزدیک به ۸۵ درصد آن به خارج از کشور صادرشده است.

او درباره توسعه پسته به خارج از کرمان، بیان کرد: برخی مناطق در حال بررسی هستند که بشود پسته را جایگزین محصولات مختلف کرد. اکنون در فارس، اصفهان، خراسان رضوی و خراسان جنوبی، کشت پسته در حال توسعه است و بنا بر این است که برنامه‌ریزی‌هایی برای توسعه کشت پسته در استان‌های زنجان و قزوین صورت گیرد.