به گزارشافکارخبر، آن‌طور که برخی از خبرگزاری‌ها اعلام کردند ایران از کاهش قیمت رسمی فروش نفت خام سبک ایران برای تحویل به مشتریان آسیایی در ماه اکتبر خبر داده است، در همین حال عربستان هفته گذشته نیز قیمت نفت خام سبک عربی خود را برای تحویل به خریداران آسیایی در ماه اکتبر کاهش داده است. بر این اساس، ایران برای بازیابی سهم خود از بازار و تشویق مشتریان آسیایی برای خرید نفت بیشتر از این کشور قیمت نفت خود را به پایین ترین رقم در سه سال گذشته رسانده است.


اما دلیل اصلی سیاست جدید نفتی دولت همزمان با کاهش قیمت رسمی فروش نفت چیست؟ در این رابطه برخی از نمایندگان مجلس نسبت به این موضوع اظهارنظر کردند.


امیر عباس سلطانی، عضو کمیسیون انرژی مجلس در این باره می‌گوید: تحت هر شرایطی لازم است وضعیت بازار و سهمیه از دست رفته‌ای که در اوپک داشته‌ایم را به دست آوریم و باید ظرفیت نفتی خود را به سه میلیون بشکه در روز برسانیم.


سلطانی ادامه می‌دهد: این اقدام نیاز به ابزارهایی دارد که می‌توانیم از آن استفاده کنیم و باید هم از اهرم‌‌هایی سیاسی که در اوپک داریم و هم از اهرم‌های صادرات نفتی خود جایگاه ایران را در اوپک و بازارهای جهانی به دست آوریم.

او خاطر نشان می‌کند: این موارد نیاز به ابزارهایی دارد که آقای زنگنه در این راستا ورود کرده است. وضعیت نفت ایران با توجه به آمادگی‌هایی که شرکت نفت دارد به گونه‌ای است که نیاز به افزایش صادرات دارد و مجلس موافق این جریان است.


همچنین محمد‌سعید انصاری، دیگر عضو کمیسیون انرژی مجلس به اقتصادنیوز می‌گوید: ما باید نسبت به سیاست‌های نفتی در گذشته خود تجدید نظر کنیم و یکی از این دلایلی که می‌توانیم انجام دهیم آن است که نباید کشور و دیگران را نگران کنیم بلکه باید کاری کنیم که چرخ اوضاع نفت ایران به نفع ایران بچرخد.


انصاری تصریح می‌کند: سیاست‌های اتخاذ شده نفت بعد از تحریم‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که بتوانیم توانمندی‌های خود را نسبت به گذشته که بسیار نامساعد بود را جبران کنیم.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در پایان بیان می‌کند: ایران می‌تواند در نرخ گذاری بازار نفت سرنوشت ساز و از لحاظ تولید و استخراج و فروش موثر باشد و آقای زنگنه اگر سیاستی را در نفت اتخاذ می‌کند باید بر مبنای ورود سریع ایران به جایگاه نفتی گذشته خود و فراتر از آن باشد. مجلس هم از سیاست جدید نفتی آقای زنگنه مبنی بر کاهش قیمت نفت حمایت خواهد کرد.