به گزارشافکارخبر، محسن جلال‌پور در حاشیه آغاز به کار ششمین نمایشگاه نوشیدنی‌ها و صنایع وابسته در جمع خبرنگاران گفت: طی ماههای گذشته، اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران جلسات مستمر و خوبی را در رابطه با ایجاد برند جهانی غذای حلال از سوی جمهوری اسلامی ایران برگزار کرده است که به نظر می رسد بتوان ظرف ماههای آینده، این برند را ایجاد کرد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران افزود: بازار کشورهای منطقه و حتی کشورهای اروپایی به شدت از فروش غذاهای حلال که از سوی کشورهای اسلامی تولید می شود، استقبال می کنند و بر این اساس نمایندگی برند حلال نیز از سوی ایران کسب شده است.

وی تصریح کرد: ظرفیت صنایع غذایی ایران بسیار بالا است و در هیات های خارجی که این روزها در ایران در رفت و آمد هستند نیز موضوع سرمایه گذاری در صنایع غذایی به طور جدی مطرح می شود، این در حالی است که ایران ظرفیت بالایی را برای تولید غذا و آشامیدنی ها برای کشورهای اطراف در اختیار دارد.

به گفته جلال‌پور، برخی از کشورهایی که در اطراف ایران قرار گرفته اند، به شدت نیازمند صنایع و محصولات غذایی ایران هستند به نحوی که در برخی از کشورهای شمال ایران، ۶ تا ۹ ماه از سال، یخبندان وجود دارد و برخی کشورهای جنوب ایران از آب و خاک مناسبی برای زراعت برخوردار نیستند، بنابراین ایران می تواند با پتانسیلی که در صنعت غذا دارد، تامین کننده نیاز غذایی این کشورها باشد.

وی اظهار داشت: در محصولات باغی علیرغم اینکه ایران مزیت‌ها و تولیدات سرشاری دارد اما برخی از این محصولات قابل استفاده به عنوان تازه خوری نیستند و لازم است که در کنسانتره و آبمیوه های طبیعی استفاده شوند. در عین حال، به مردم هم توصیه می شود که به جای مصرف بالای نوشیدنی های گازدار و نوشابه‌ها، به سمت مصرف آبمیوه های طبیعی و آب معدنی گرایش پیدا کنند که برای سلامتی هم مفیدتر است.

همچنین در این مراسم، کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن های صنایع غذایی نیز گفت: ششمین نمایشگاه نوشیدنی‌ها و صنایع وابسته که از امروز تا ۲۶ شهریورماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود، ۱۰۵ شرکت از داخل و خارج کشور حضور دارند به نحوی که ۷ شرکت خارجی در این نمایشگاه حاضر هستند.

وی افزود: شرکت‌هایی از آلمان، ایتالیا، مالزی، هند و سریلانکا در این نمایشگاه حضور دارند و ده درصد از مساحت کل نمایشگاه را به خود اختصاص داده اند، ضمن اینکه نمایشگاه در مساحتی به وسعت ۶ هزار متر برگزار می شود.