افکارنیوز: مهدي غضنفري در گفتوگوي حضوري و يك ساعته با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري فارس در پاسخ به اين سؤال كه آيا يارانه گندم و آرد و نان امسال هدفمند ميشود يا خير؟ اظهار داشت: در طرحي كه وزارت بازرگاني براي كارگروه تحول اقتصادي ارائه كرده، آمده است، گندم با قيمتهاي جهاني در اختيار كارخانجات آرد قرار بگيرد و آنها با يك قيمت عادلانه آنرا به نانوا بدهند و نان هم بر اساس قيمتهاي جديد آرد عرضه شود.
وی افزود: فکر می‌کنم در این طرح گندم به قیمت ۲۷۰ تومان و آرد هم به قیمت ۳۰۰ تومان توزیع ‌شود. اتفاقی که می‌افتد این است که در حال حاضر گندم کیلویی ۳۰۰ تا ۳۵۰ تومان برای خودمان تمام می‌شود ولی ما نمی‌خواهیم همه این پول را از بقیه حلقه‌های این فرآیند بگیریم بلکه می‌خواهیم گندم را به قیمت جهانی بفروشیم.
وزیر بازرگانی در پاسخ به این سوال که گران‌تر خریدن گندم کشاورزان در راستای حمایت از تولید بوده است، گفت: دقیقا، اگر گرانتر هم خریده می‌شود در واقع نوعی یارانه است که در همه جای دنیا به کشاورزان می‌دهند. خیلی هم بیشتر از ما می‌دهند و ما هم اندکی یارانه می‌دهیم. همه اینها طرح‌ ماست ولی تا مصوبه کارگروه اخذ نکند قدرت اجرا پیدا نمی‌کند.

* قیمت نان در هدفمندی یارانه‌ها ارزانتر از قیمت فعلی آزادپزها

وی در پاسخ به این سؤال که با این طرح قیمت نان چه وضعیتی پیدا می‌کند گفت: در شرایط فعلی هزینه آرد کمتر از ۱۰ درصد کل قیمت تمام شده نان است یعنی در نان ۳۰۰ تومانی سهم آرد ۳۰ تومان هم نیست لذا سهم آرد سهم بزرگ در قیمت تمام شده نان نیست چرا که هزینه‌های کارگری، اجاره، آب، برق و سایر هزینه‌ها بالاست و در واقع ما تنها درباره آرد این تغییر قیمت را دنبال می‌کنیم.
غضنفری گفت: در حال حاضر نانوایی‌های آزادپز آرد را ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومان دریافت می‌کنند ولی تقریبا با یک فاصله خوبی نسبت به نانوایی‌های یارانه پز مشتری دارند و گاهی اوقات مشتریان بیشتری هم دارند علتش این است که آزادپزها برای حفظ رقابت بر کیفیت تأکید می‌کنند. البته تأکید من بر نانهای سفارشی نیست. اگر آزادپزها به همان استاندارد یارانه‌پزها نان را عرضه کنند فاصله قیمتی آنها خیلی محدود است.

* آرد نانوایی‌ها پس از هدفمندی یارانه‌ها ۳۰۰ تومان

وی افزود: پیش‌بینی‌ ما این است که نان در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها ارزان‌تر از نان آزاد پز خواهد بود علتش این است که آزادپز از آرد ۴۰۰ تا ۴۵۰ تومانی استفاده می‌کند ولی ما در طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، آرد را به قیمت ۳۰۰ تومان عرضه می‌کنیم.
وزیر بازرگانی در پاسخ به این سوال که مطمئنا به لحاظ روانی شاهد افزایش قیمت خواهیم بود آیا برای این مرحله برنامه‌ای دارید؟، گفت: با اجرای این طرح فرصت خیلی خوبی برای رقابت ایجاد می‌شود چرا که در حال حاضر یارانه‌پزها هیچ انگیزه‌ای برای رقابت ندارند چون بدون هیچ ابتکار صنعتی و فرآیندی به دلیل آرد ارزان قیمت جلو هستند لذا اسم این رقابت نیست. حال در نظر بگیرید که همه نانوایی‌ها آرد با یک قیمت بگیرند ممکن است مشتری‌های خود را از دست بدهند. لذا این رقابت می‌تواند برکات زیادی داشته باشد.

* تشدید بازرسی ها برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها

وی افزود: ما برای آن مقطع که به لحاظ روانی قیمت‌ها جهش پیدا می‌کنند طرح تشدید بازرسی‌ها را اجرا می‌کنیم که جزئیات آن آماده شده است. شاید در آن مقطع ما و اصناف اذیت شویم اما بعد از آنکه بر ریل فصل رقابتی جدید قرار بگیریم آن وقت این واحدها هستند که بدنبال ابتکارات جدید می‌روند تا مشتری بیشتری جذب کنند. چون دیگر آن مزیت آرد ارزان را ندارند. در شرایط هدفمندسازی یارانه‌ها این مشتری است که انتخاب می‌کند چون بخشی از پول هدفمندسازی یارانه‌ها به مشتری داده می‌شود.
وزیر بازرگانی گفت: ما معتقدیم گندم، آرد و نان مقدس هستند لذا باید مراقبت بیشتری بر آن صورت گیرد لذا باید بیش از سایر کالاها در اسراف اینها مراقب باشیم و بد است که در فضای اعتقادی ما نان مورد بی‌مهری قرار گیرد. ارزشمند شدن قیمت آرد شاید مقداری به قیمت نان بیفزاید ولی ملاحظات مصرف و تولید بهتر می‌شود. عده‌ای معتقدند که ما وارد فضای جدیدی از تولید نان می‌شویم و حتی ممکن است دستگاه‌های پخت نان خانگی رواج پیدا کند.
وی افزود: اگر امروز کسی از ما سهم آردش را بخواهد ما چیزی نداریم بگوییم چرا که سهم آرد همه مردم را به نانوایی‌ها می‌دهیم تا از نانوایی نان ارزان بخرند اما موقعی که آرد به قیمت متعادل و واقعی عرضه شود تبدیل به یک کالای قابل تجارت می‌شود.

* ذخیره سازی ۱۳ قلم کالا در حال اجرا است

وزیر بازرگانی در ادامه این گفت و گو با فارس در خصوص اقدامات صورت گرفته برای ذخیره‌سازی کالاهای اساسی برای اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها، گفت: دولت سال ۸۷ مصوب کرد تا ۲هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی برای ذخیره‌سازی ۱۳ قلم کالا دریافت شود. این ۱۳ قلم کالا که شامل انواع گوشت، مرغ، برنج، کره، پنیر، شکر، روغن، حبوبات و ماکارونی است، سهم ۱۲درصدی از کل هزینه‌ها، ۲۲درصدی هزینه‌های کالایی و ۳۵ درصدی هزینه‌های خوراکی خانواده‌ها را تشکیل می‌دهد و توسط مباشرین بخش خصوصی و بانکهای ملی و ملت این طرح ذخیره سازی در حال اجراست. روغن، شکر، گوشت و برنج از محل واردات و سایر کالاها از بازار داخل تأمین می‌شوند که برخی گشایش اعتبار کرده‌اند و برخی دیگر در حال بررسی پرونده در شعب بانکها هستند.
وی گفت: مباشرین ما شامل سه گروه هستند. گروه اول تسهیلات را دریافت کرده و کالا را وارد کرده‌اند. گروه دوم پول را دریافت کرده‌اند هنوز کالا را تأمین نکرده‌اند و گروه سوم در حال اخذ تسهیلات هستند.

* ذخیره سازی استانی هم داریم

غضنفری گفت: البته تدبیری به خرج داده‌ایم و به استانها گفته‌ایم تا نوعی ذخیره‌سازی استانی شکل بگیرد که کالاها در خود استان ذخیره شوند و با بانکها تعامل کرده‌ایم تا سهمی از این ۲ هزار میلیارد تومان در استانها ذخیره شوند. خوشبختانه در این زمینه مشکلی نداریم. از همه رسانه‌ها خواهش می‌کنم تا به این موضوع بپردازند که در شرایط اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها قاعدتا نباید تهاجم عرضه و تقاضا داشته باشیم پس این دو عامل اصلی که ایجاد افزایش قیمت می‌کنند بر اساس تحلیل‌های ظاهری ما تغییر پیدا نمی‌کند. در شرایط هدفمندسازی یارانه‌ها با افزایش یا کاهش تقاضا روبر نیستیم و با برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته افزایش یا کاهش عرضه هم نداریم. پس چه چیزی باعثافزایش قیمت می‌شود که مربوط به دغدغه‌ها و نگرانی‌هایی است که از دانستن یا ندانستن ما حادثمی‌شود لذا در این فضا نیازمند کمک رسانه‌ها هستیم.

* در شرایط اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها بازار دچار چالش نمی‌شود

وی افزود: ما در شرایط اجرای هدفمند کردن یارانه‌ها ما با وفور کالا مواجه هستیم و به هیچ وجه کمبود کالا نداریم البته ممکن است برخی احتکار کنند و یا قیمت‌ها را بالا ببرند اما مکانیزم‌های اصل بازار دچار چالش نمی‌شوند.
وزیر بازرگانی گفت: برخی کارشناسان به ما می‌گویند خیلی ذخیره سازی نکنید ممکن است روی دست‌تان بماند. قرار نیست بازار ملتهب شود. لذا ما خیلی با احتیاط حرکت می‌کنیم و مواظبیم مباشر ما ذخیره را نگه ندارد و باید مصرف کند. یعنی ذخیره‌ها مرتبا مصرف می‌شود و ما در واقع ذخیره در گردش کالا داریم. پیش از این ذخیره در گردش ما H۱‌بود که ما با انعقاد قرارداد با مباشرین حجم H۲ را بر روی این گذاشته‌ایم که این ذخیره هم در حال گردش است.

* نگفتم تورم نداریم

وی در خصوص اینکه آیا هیچ قیمتی افزایش پیدا نمی‌کند و شما افزایش قیمت‌ها را کتمان می‌کنید، گفت: نه من هیچ گاه این حرف را نزدم. قاعدتا اگر کالایی ۳۰ درصد قیمتش انرژی باشد و این انرژی ۱۰ درصد گرانتر شود لذا ۱۰ درصد از ۳۰ درصد آن کالا یعنی حدود ۳ درصد آن کالا گران می‌شود و اگر ۲۰ درصد انرژی گران شود ۶ درصد آن کالا گران می‌شود.
غضنفری گفت: یعنی اگر قیمت انرژی ۲۰ درصد بالا برود قیمت کالا ۲۰ درصد بالا نمی‌رود. بلکه به اندازه سهم انرژی در آن کالا شاهد افزایش قیمت خواهیم بود.
وی در خصوص تورم هدفمند کردن یارانه‌ها و مقدار آن گفت: اطلاعات من از اطلاعات شما بیشتر نیست و قانون هدفمند سازی در خصوص قیمت حامل‌های انرژی پیش‌بینی می‌کند که ۱۰۰ هزار میلیارد تومان در ۵ سال آزاد شود و یادمان نرود که پیش‌بینی‌های تورمی درباره روزی صحبت می‌کند که ۵ سال گذشته و ما ۱۰۰ هزار میلیارد تومان را آزاد کنیم.

* سناریوهای قیمتی را نمی‌دانم

وزیر بازرگانی گفت: اگر امسال ما یک پنجم یارانه‌ها را آزاد کنیم با تورمی که در مطالعات آمده است مواجه نمی‌شویم چون همه یارانه‌ها را آزاد نکرده‌ایم. اینکه در سال اول یعنی ۶ ماه دوم امسال میزان برداشت از آزاد شدن انرژی و مبلغ برداشت شده از چه ترکیبی از انرژی‌هاست، پاسخ این دو سوال را فقط رئیس‌جمهور می‌داند. چون من این جزئیات را نمی‌دانم حقیقتا نمی‌توانم پیش بینی کنم چه کالایی و چه قدر افزایش قیمت پیدا می‌کند لذا ما همه کالاهای اساسی را ذخیره سازی کردیم و بر روی کالای خاصی تأکید نکردیم.
وی افزود: بدلیل مطالعات خوبی که در وزارت صنایع صورت گرفته است ما با وزارت صنایع هم هماهنگ کرده‌ایم که اگر سناریوی نهایی بر روی کالای X افزایش قیمت داشت بلافاصله سازمان حمایت و وزارت صنایع در کنار هم قرار بگیرند تا آن افزایش قیمت ادعا شده‌ را بپذیرند یا نپذیرند که همه اینها آماده است. قاعدتا همه چیز به کارگروه تحول اقتصادی مربوط می‌شود تا در لحظه آخر اعلام کنند که یارانه چه کالایی به چه اندازه‌‌ای هدفمند شود، چون پارامتر‌های مختلفی مطرح است.
انتهای پیام / ص