به گزارشافکارخبر، مرتضی الله داد اقتصاددان و استاد دانشگاه با بیان اینکه مشکل بزرگ اقتصاد کشور، رکود است افزود: همه توجه دولت اکنون متوجه تورم است و موفق هم بوده است.

الله داد گفت: بخش بزرگی از این تورم، تورم انتظاری ناشی از تحریم بود که تلاش وزارت خارجه این موضوع را کاهش داد و مردم اطمینان خاطر پیدا کردند بنا بر این فعالیت های سوداگری به میزان زیادی کاهش یافته است.

وی افزود: پرداختن زیاد به مسئله تورم، رکود را تشدید کرده است.

الله داد گفت: احتمال دارد نوشتن این نامه به علت نبود اتفاق نظر در میان تیم اقتصاد دولت باشد.

وی با اشاره به اینکه، بازار سرمایه، سیاست های پولی و سیاست های مالی از بخش های مهم اقتصادی است افزود: اکنون در رکود قرار داریم و برای خروج از رکود نیاز داریم که به کسبه تخفیف های مالیاتی داده شود.

استاد دانشگاه گفت: دولت ها در همه جهان در شرایط رکود سعی می کنند دوره رکود را با کمک به اقتصاد کوتاه کنند.

مرتضی الله داد افزود: وقتی مالیات را افزایش می دهیم، عرضه کمتر و اخراج کارکنان بیشتر و در نتیجه بیکاری افزایش می یابد.

وی با اشاره به اینکه ۴۳ درصد فارغ التحصیلان لیسانس بیکارند گفت: سالی یک میلیون نفر فارغ التحصیل دانشگاهی داریم و اکنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو در مقطع لیسانس، ۷۰۰ هزار دانشجو در مقطع فوق دیپلم، بیش از ۳۰۰ هزار دانشجو در مقطع فوق لیسانس و حدود ۸۰ هزار دانشجو در مقطع دکتری داریم.

وی ادامه داد: باید برای این افراد پس از فارغ التحصیلی شغل ایجاد شود در حالی که حدود هزار میلیارد در ۱۰ سال گذشته در این اقتصاد دولتی تزریق شد اما شغلی ایجاد نشد.

الله داد گفت: بر اساس گزارش مرکز پژوهش های مجلس، از سه هزار واحد تعطیل شده شهرک های صنعتی، حدود ۲۹۰۰ واحد فقط مشکل نقدینگی دارند و پول سرمایه در گردش ندارند.

وی با اشاره به اینکه بازار سرمایه ما به علت دولتی بودن بسیار ناتوان است افزود: دولت حدود ۱۱۰ هزار میلیارد تومان به بانک ها بدهکار است و در نتیجه بانک ها نمی توانند تسهیلات پرداخت کنند.

این استاد دانشگاه گفت: تفکر دولتی حاکم بر اقتصاد به مقدار زیادی اقتصاد را شکننده کرده است.

الله داد در پاسخ به این پرسش که دولت قبلاً از خروج از رکود خبر داد اما اکنون در نامه چهار وزیر صحبت از ادامه رکود شده است افزود: دولت اعلام کرد در سه ماه اول سال گذشته ۴.۶ درصد رشد اقتصادی داشت اما این رشد، متوازن نبود و مربوط به پتروشیمی، خودرو و نفت بود.

وی ادامه داد: به همین علت این رشد تداوم ندارد و پیش بینی برای سال ۹۴ شش دهم درصد است.

این استاد دانشگاه گفت: اگر سریع چاره اندیشی نکنیم تداوم رکود بسیار خطرناک است بنابراین دولت باید بسیار سریع تصمیم بگیرد.

الله داد گفت: براساس برنامه سوم اقتصادی، نرخ ارز باید شناور مدیریت شده باشد و بزرگترین عیب دو نرخی بودن ارز، ایجاد رانت است.