به گزارشافکارخبر، عملکرد دولت در زمینه رشد اقتصادی صفر شد و مراکز آماری دولت در این زمینه سکوت کرده‌اند.
مرکز آمار و بانک مرکزی به عنوان دو متولی اصلی اعلام آمار کشور در حالی درباره نرخ رشد اقتصادی فصل بهار سال ۹۴ سیاست سکوت را در پیش گرفته‌اند که صندوق بین‌المللی پول نرخ رشد اقتصادی فصل بهار اقتصاد ایران را نزدیک به صفر اعلام کرد، این در حالی است که قائم مقام بانک مرکزی به شکل تلویحی نیز آمار صندوق بین‌المللی پول را تأیید کرد.

بانک مرکزی در حالی رشد اقتصادی بهار سال ۹۳ را تنها ظرف ۸۶ روز محاسبه و منتشر کرد که هم‌اکنون با گذشت بیش از ۱۱۰ روز از فصل بهار سال ۹۴ هنوز نرخ رشد اقتصادی این بازه زمانی اعلام نشده است که کارشناسان اقتصادی علت این تأخیر را مسائل سیاسی و جناحی اعلام می‌کنند زیرا پیش از این رئیس‌جمهور مدعی شده بود اقتصاد از رکود خارج و رشد اقتصادی مثبت شده اما حالا خبرها از کاهش نرخ رشد اقتصادی بهار و رسیدن این نماگر به مرز صفر درصد حکایت می‌کند.

«جوان» می‌افزاید: به نظر می‌رسد محاسبه رشد سه ماهه اول سال ۹۴ آنگونه نبوده که دولت بتواند از آن برای سخنرانی‌های سیاسی و اقتصادی استفاده کند و از این نرخ رشد برای خود عملکرد و کارنامه مثبتی تهیه کند. بی‌شک رشدها پایین‌تر از انتظارات بوده زیرا روحانی از رونمایی بسته دوم دولت برای خروج از رکود طی روزهای آتی توسط رئیس‌جمهور خبر داده است.

گفتنی است پیش از این وزیر اقتصاد مدعی شده بود برای تهیه این بسته سه ماه زمان صرف شده است، بدین ترتیب می‌توان متوجه شد که پیش از هر فردی خود دولت متوجه نزول نرخ رشد اقتصادی و هویدا شدن رکود شده است.
در سال‌های اخیر هرگاه نرخ رشد اقتصادی در وضعیت تقریبا مناسبی بوده، بین بانک مرکزی و مرکز آمار مسابقه انتشار زودتر آمار به وجود آمده که نمونه این مسابقه را در گزارش رشد اقتصادی سال ۹۳ دیدیم.

اکبر کمیجانی قائم‌مقام بانک مرکزی با بیان اینکه احتمالا رشداقتصادی بهار امسال منفی خواهد بود، با اشاره به افت درآمدهای نفتی، بابت احتمال «بازگشت رکود» ابراز نگرانی کرد و گفت: تحریک تقاضا می‌تواند خطر «افزایش تورم» را به دنبال داشته باشد.
قائم مقام بانک مرکزی، دلیل تأخیر در اعلام آمار رشد اقتصادی بهار امسال را بازنگری در آمارهای چند شرکت بزرگ عنوان کرد.