به گزارشافکارخبر،طبق اعلام مراجع رسمی فروش بلیت این سفر معنوی از۱۶ آبان آغاز می شود اما آژانس های هواپیمایی متخلف که کم هم نیستند از مدتها پیش کیسه هایشان را برای فروش چند برابری بلیت این سفردوخته اند تا با پول مردم پرشان کنند.

داستان این تخلف اول و آخرندارد و همیشه از افزایش قیمتها شروع و به نبود نظارتها ختم می شود در همین راستا به برخی از آژانس های هواپیمایی شهر مراجعه و از قیمتها جویا شدیم که متصدیان فروش بلیت با قیمتهای چندین برابر از آنچه مصوب شده بر این ماجرا صحه گذاشتند.

بر اساس پیگیری های انجام شده به گفته برخی از آژانس ها نرخ فروش بلیت پرواز تهران - نجف - تهران برای این روز خاص یک میلیون و ۵۰۰ الی ۶۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد که این رقم ۶۰۰ هزارتومان بالاتر از نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشور است طبق اعلام رسمی این سازمان نرخ مصوب برای این مسیر ۹۵۰ هزارتومان است.

درخصوص قیمت فروش بلیت مشهد - بغداد - مشهد نیز همین ماجرا تکرار می شود به طوریکه قیمت مصوب آن از سوی سازمان هواپیمایی کشور یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان اعلام شده اما فروش بلیت این مسیر در برخی آژانس ها ۱۰۰ الی ۲۰۰ هزار تومان بیشتر از نرخ مصوب است.

نکته جالب توجه این است که برخی از آژانس ها نیز از اعلام قیمت بلیت تا پایان هفته خودداری کرده و از افزایش احتمالی نرخ بلیت ها خبر داده اند.

**قیمت پروازهای خارجی نرخ مشخصی ندارد

علت ماجرای پیش آمده را از مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی به باشگاه خبرنگاران پرسیدیم که گفت: نرخ تعیین شده از سوی سازمان هواپیمایی تنها برای پروازهای فوق العاده ای است که در تاریخ ۵ الی ۱۸ آذر صورت می‌گیرد و آژانس ها موظف هستند بلیت پروازهایی که در این بازه زمانی صورت می‌گیرد را با نرخ اعلام شده به فروش برسانند.

وی افزود: در حال حاضر ابلاغیه فروش پروازهای فوق العاده به قیمت مصوب به شرکت های هواپیمایی صادر نشده و فروش بلیت ها از شنبه انجام می‌شود و در صورتیکه شرکتی از این قانون سرپیچی کند با متخلفین برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

سامانی ادامه داد: قیمت بلیت هایی که در خارج از این زمان به فروش می‌رسد به دلیل اینکه پرواز خارجی محسوب می‌شود نرخ مشخصی ندارد و قیمت ها توسط شرکت های هواپیمایی تعیین می‌شود.

با تمام این تفاسیر و با توجه به اینکه قیمت بلیت پروازهای فوق العاده بر اساس نوع پرواز و تاریخ رفت و برگشت نرخ های متفاوتی دارد اما این دلیل نمی شود که آژانس های هواپیمایی قیمت ها را بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسانند.این اقدام آژانس های هواپیمایی دهن کجی آشکار به سازمان هواپیمایی کشور محسوب میشود اما نباید فراموش کنیم که نبود نظارت کافی به این مسئله دامن میزند و در این میان تنها مسافران سردر گم هستند که باید برای رسیدن به مقصد هزینه گزافی را پرداخت کنند.