به گزارشافکارخبر،قباد افشار بعد از ظهر امروز بعد از نشست شورای عالی مبازره با مفاسد اقتصاد در پاسخ به تسنیم اظهار کرد: گروهی در این زمینه تشکیل شده است که از کلیه واگذاری های انجام شده به دانشگاه آزاد در حال جمع آوری اطلاعات و رسیدگی به امور این دانشگاه است و زمین‌هایی که در آن طرحی اجرا نشده در حال بازگرداندن است.

وی درپاسخ به این سوال تسنیم که چه میزان زمین به دانشگاه آزاد ارائه شده است، افزود: آمار دقیقی در این زمینه نداریم اما وضعیت آنها به زودی تعیین تکلیف می شود.

رئیس سازمان امور اراضی یادآورشد: رئیس دانشگاه آزاد نیز در این زمینه به ما نامه نوشته است و خواستار تعیین تکلیف وضعیت زمین های خود شده است.

وی تصریح کرد: امسال ۱۱ هزار مورد تخلف تغییر کاربری اراضی در ۶ ماه اول سال ثبت شده است که در مقایسه با ارقام ۱۵ هزار و ۱۰ هزار سال هایی ۹۳ و ۹۲ رشد قابل ملاحظه ای داشته است.

افشار گفت: این امر نشان می دهد که روند برخورد با تغییر کاربری‌های غیر مجاز اراضی و زمین خواری افزایش یافته است.

* ۴۰ درصد زمین‌خواری‌ها شناسایی نمی‌شوند

این مقام مسئول در ادامه یادآور شد: در ۸ سال دولت گذشته تنها به ۳۰ درصد از تخلفات زمین‌شناسایی شده و به دادگاه معرفی شد اما اکنون با اقدامات و استقرار یگان حفاظت و گشت حضور در منطقه به ۶۰ درصد افزایش یافته است. اما کماکان ۴۰ درصد تخلفات زمین را نمی‌توانیم شناسایی کنیم.

وی با اشاره به اینکه شناسایی زمین‌خواری‌ها در دو سال گذشته ۲۰۰ درصد و قلع‌قم‌ها ۴۰۰ درصد افزایش یافته است، گفت: سازمان امور اراضی اخیرا خیلی از تصرفات را به خود به طور مستقل و تنها با هماهنگی دستگاه قضایی قلع‌و غم می‌کند و برای جریمه به دادگاه معرفی می‌کند.

* بررسی زمین‌خواری‌های طالقان در دستور کار قرار گرفته است

رئیس سازمان امور اراضی گفت: به تازگی بررسی زمین‌خواری‌ها و تخلفات مربوط به زمین در دستور کار به سازمان امور اراضی قرار گرفته است همچنین اراضی کشاورزی شمال، اطراف دماوند و زنجان در دستور کار قرار گرفته است.

* ۲۰۰ شهردار و دهیار به دادگاه معرفی شدند

افشار با اشاره به اینکه در دو سال گذشته شهرداران لواسان و آبسرد به دادگاه معرفی شده‌اند گفت: در مجموع بیش از ۲۰۰ شهردار، دهیار و مسئولین دستگاه‌های اجرایی و دولتی که تخلف کرده‌اند به دادگاه معرفی شده‌اند.

وی گفت: این افراد مجوزهای غیرقانونی در اختیار متخلفان و زمین‌خواران قرار داده‌اند یعنی به آنها پروانه ساخت، آب، برق و گاز اعطا کرده‌اند.

این مقام مسئول تاکید کرد: سازمان امور اراضی کشور در گذشته حتی یگان حفاظت نداشت اما اکنون ۳۰۰ گشت در سراسر کشور ایجاد کرده است همچنین ۴.۵ میلیون عکس هوایی برای طرح کاداس ظرف یک سال گذشته تهیه شده است، امیدواریم که تا سال آینده تمام ۱۵ میلیون هکتار زمین کشاورزی در طرح کاداس قرار گیرند.

* ۴۰ هزار هکتار زمین واگذار شده قلع‌و‌قم می‌شود

این مقام مسئول گفت: از ابتدای انقلاب تا دو سال گذشته بیش از ۱.۵ میلیون هکتار از اراضی ملی و دولتی واگذار شده است که ۴۰ هزار هکتار از این اراضی مشمول قلع‌وقم شده است و باید به دولت برگردانده شود.

* بررسی تخلفات اراضی قشم

وی درباره زمین‌های ملی و دولتی جزیره قشم گفت: زمین‌های این جزیره در کارگروه فراقوه‌ای زمین‌خواری مورد بررسی قرار می‌گیرد.

افشار افزود: برای این کار از زمین‌های ملی این جزیره نقشه تهیه می‌شود و نحوه واگذاری‌ها و رسیدگی به آنها گزارش دقیقی تهیه خواهد شد.

* آخرین خبر از پرونده گردنه حیران

وی گفت: در پرونده گردنه حیران ۳۵۰ ساخت و ساز انجام شده است که ۱۰۰ ساخت و ساز غیرمجاز شناسایی شده و برای ۲۵ تخلف نیز حکم گرفته و اجرا شده است.