به گزارش افکارخبر،  آن دست از اعضای اوپک که با مشکلات مالی مواجه اند،  در حال فشار بر عربستان برای کاهش تولید نفت هستند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران در بدو ورود به وین برای شرکت در نشست اوپک به خبرنگاران گفت: «ما هیچ بحثی را در مورد افزایش تولید نفت ایران پس از لغو تحریم ها نمی پذیریم.»

فرانک کلامپ، تحلیلگر نفتی در موسسه لندس بانک بادن وورتمبرگ آلمان گفت: «قیمت نفت به دلیل این شایعه که عربستان یک توافق جهانی برای برقراری توازن در بازار را پیشنهاد خواهد کرد در حال افزایش است.»

عربستان قمیت نفت خود در بازار اروپا را پایین آورده و به سراغ سهم روسیه از بازار در کشورهای سوئد و لهستان رفته است. ایران روز پنجشنبه درخواست های برخی همتایان خود در اوپک برای به تعویق انداختن تصمیم مربوط به افزایش تولید پس از لغو تحریم ها را قویا رد کرد.

بیرول، تحلیلگر بازار نفت در حاشیه نشست تغییرات آب و هوایی در پاریس گفت: «من اطمینان دارم که عربستان در راستای اعتباری که دارد، به نحوی مسئولانه عمل خواهد کرد.»

وی افزود، ما در مورد نتیجه نشست روز جمعه «خوش بین هستیم.» وی در ادامه گفت، ایران تولید خود را پس از سال ها کاهش به دلیل تحریم های غرب، تا یک میلیون بشکه در روز افزایش خواهد داد.

تحلیلگر موسسه بارکلیز نیز گفت: «ما انتظار نداریم در نشست امروز اوپک اتفاق خاصی بیافتد...بعید است کشورهای عضو با هرگونه کاهش تولید موافقت کنند.»

در تحقیق انجام گرفته توسط بلومبرگ از تحلیلگران پیش بینی شده که تولید اوپک 800 هزار بشکه در روز کاهش یابد.

موسسه انرژی اینتلیجنس روز پنجشنبه گزارش داد، اگر شرایط خاصی محقق شود، عربستان ممکن است کاهش یک میلیون بشکه ای تولید اوپک برای سال آینده را پیشنهاد دهد.

یکی از این شرایط این است که تولید کنندگان غیرعضو اوپک از جمله روسیه، مکزیک، عمان و قزاقستان نیز در این طرح مشارکت کنند.