به گزارش افکارخبر، یکصد و شصت و هشتمین نشست وزرای نفت عضو اوپک امروز به میزبانی وین اتریش بدون نتیجه به کار خود پایان داد.

بر این اساس همزمان با سقوط حدود ۵۰ درصدی قیمت نفت و عدم وجود تعادل در بین عرضه و تقاضا، برخی از کشورهای عضو اوپک همچون ایران و ونزوئلا خواستار احیای نظام سهمیه بندی و کاهش سقف تولید نفت اوپک شده بودند.

در نهایت پس از برگزاری نشستی چند ساعته وزرای نفت کشورهای عضو اوپک به توافق دست نیافتند و سقف تولید نفت خام این سازمان در محدوده ۳۰ میلیون بشکه در روز بدون تغییر ثابت باقی ماند.

همچنین با تصمیم اعضا، فعالیت عبدالله سالم البدری دبیر کل لیبیایی اوپک به مد ت ۶ ماه دیگر در این سازمان تمدید شد.

بر اساس گزارش منابع ثانویه در شرایط فعلی کشورهای عضو اوپک روزانه بیش از ۳۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت خام تولید می کنند که ۱.۳ میلیون بشکه بیش از سقف تعیین شده برای این سازمان است.

عربستان سعودی در کنار کویت، امارات متحده عربی و حتی قطر از مهمترین طرفداران حفظ شرایط موجود عرضه و تقاضا و قیمت فروش نفت خام در بازار هستند و از این رو با هر گونه کاهش سقف تولید نفت اوپک مخالف هستند.

این در حالی است که همزمان با برنامه اکثر کشورهای اوپک برای کاهش سقف تولید نفت این سازمان عربستان شرط کاهش تولید نفت خود را در گروی کاهش تولید نفت روسیه اعلام می‌کند و روس‌ها هم حاضر به کاهش تولید نیستند.

در همین حال مهدی عسلی مدیرکل امور اوپک وزارت نفت از احتمال تغییر نظام سهمیه‌بندی در اوپک با پیوستن اندونزی در نشست امروز جمعه خبر داده و تاکید کرده بود: ایران مخالف دبیرکلی عربستان در اوپک است و به کاندیدای سعودی‌ها رای مثبت نخواهیم داد.

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران هم پیش از برگزاری نشست ۱۶۸ اوپک در وین در واکنش به اظهارنظرهای رئیس نیجریه‌ای اوپک با تأکید بر اینکه با لغو تحریم‌ها تولید نفت ایران افزایش می‌یابد، خواستار بازگشت نظام سهمیه‌بندی به اوپک شده بود.