به گزارش افکارخبر،علی فاضلی ، به وضعیت رکود حاکم بر کشور اشاره‌ کرد و گفت: به عنوان یک کارشناس صنفی باید گفت اگر سیاستی را می‌خواستم تدوین کنم تا کشور از این وضعیت رکود خارج شود قطعاً راهی را که اکنون دولت با اختصاص 10 هزار میلیارد تومان به صورت تسهیلات در پیش گرفته را انتخاب نمی‌کردم.

وی افزود: ما از سیاستی که سبب تحریک اقتصاد به ویژه بازار شود استقبال می‌کنیم، اما رکود آنقدر شدید است که با این بسته‌ها هیچ دردی از آن حتی به صورت موقت هم دوا نمی‌شود چرا که رکود فرایندی را طی کرده تا به این نقطه رسیده و مجدداً برای خروج از آن نیز باید فرایند دیگری طی شود.

رئیس اتاق اصناف ایران اظهار امیدواری کرد تا طی دو، سه هفته آینده با اجرایی شدن برجام و حل مشکلات انتقال پول در بانک‌ها تا حدی رونق در اقتصاد ایجاد شود چرا که بسیاری از سرمایه‌گذاران چشم‌شان به اجرایی شدن برجام است و پیش‌بینی می‌کنیم اقتصاد در آینده نزدیک با همین جو روانی شاهد یک جهش و خیز دوباره باشد.

فاضلی با انتقاد از اینکه طی 10 سال اخیر دولت بیش از هر به صنایع بزرگ توجه داشته است تصریح کرد: همین امر بنگاه‌های کوچک را فلج کرده و هیچ تسهیلاتی برای بنگاه‌های کوچک در نظر گرفته نمی‌شود در حالی که بیشترین اشتغال و تحرک در همین بخش است.

وی این را هم گفت که قیمت پول در کشور آنقدر گران است که منابع پولی و مالی ‌آنچنانی برای تزریق به این بنگاه‌ها و بخش تولید وجود ندارد و با بهره بالای بانکی هم نمی‌توان به ساختار توزیع کمک کرد.

رئیس اتاق اصناف ایران پاشنه ‌آشیل بخش دیگری از تولید را مبارزه با قاچاق دانست و گفت: اما همه دست‌اندرکاران اذعان دارند که پدیده قاچاق همچنان یکه تاز بوده و برخورد لازمی به طور اساسی با آن صورت نگرفته است و توقع نداریم ظرف سه ماه تمام مشکلات کشور حل شود،اما باید در همه بخش‌ها حرکت را ‌آرام آرام آغاز کنیم تا طی یک بازه زمانی به نتیجه برسیم.

فاضلی سقوط قیمت نفت را یکی دیگر از مسائلی عنوان کرد که دولت را به لحاظ تامین بودجه تحت فشار قرار داده است و افزود: این مشکل از یک طرف و رشد نکردن تولید ناخالص داخلی نیز از طرف دیگر باعث شده تا مشکلات در هم گره بخورد و اکنون جز صبوری کار دیگری برای حل مشکل رکود نمی‌توانیم بکنیم.

رئیس اتاق اصناف ایران در پاسخ به خبرنگار فارس، مبنی بر اینکه بسیاری از اقتصاددانان معتقدند اگر دست روی دست گذاشته و مشکل رکود را حل نکنیم برای همیشه اقتصاد ما به کما خواهد رفت، این گونه پاسخ داد که هیچ کس دست روی دست نگذاشته و بازار کار خود را انجام می‌ دهد اما برخی چشمشان به این است که چه سیاستی پیش می‌آید و آیا برجام نهایی می‌شود تا خود را وارد بازار و معرکه اقتصاد کنند.

وی بر این نکته هم تأکید کرد که سلفی‌ها و صهیونیست‌ها در راستای رونق گرفتن اقتصاد کشورمان آرام ننشسته‌اند و از هیچ تلاشی برای ضربه‌ زدن به اقتصاد ایران دریغ نمی‌کنند تا حدی که همین حرکت اخیر کنگره آمریکا مطمئناً با لابی آنها انجام شده است ولی یقین داریم که فضا به نفع ما و رو به جلو در حال حرکت است.