این روزها بازار کشف اختلاس در کشور داغ شده است. از سوی دیگر حجم بزرگی از این اختلاس ها اختصاص به بانک های کشور دارد ولی گویا به رغم هشدارهای مکرر سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر اشکالات فراوان سیستم بانکی کسی به فکر اصلاح این سیستم نیست.


به گزارش خبر آنلاین، تازه ترین خبر متشر شده در این زمینه که تعجب همگان را بر انگیخت مربوط به اختلاس ۸ میلیارد تومانی یک فرد در قالب دریافت ۴۷ فقره وام مسکن از یک بانک بود. اما سوالی که بی پاسخ مانده این است که چرا باید نظارت ها تا این حد ضعیف باشد که شیادان بتوانند با ساده ترین ترفند اینچنین بر پول های بادآورده خود بیافزایند.

بانک مرکزی: مشکل از نظارت ما نیست

بانک مرکزی یعنی متصدی اصلی «نظارت بر بانک ها و موسسات مالی و اعتباری» هنوز پاسخ قانع کننده ای به این سوال نداده و بیشتر تلاش دارد با طرح توجیحاتی از این امر شانه خالی کند.

محمود بهمنی رییس بانک مرکزی در واکنش به خبر موسوم به «مرد اول وام بانک مسکن» در اظهاراتی تامل برانگیز ضعف نظارتی بانک مرکزی را رد کرد و آن را منطقی ندانست. وی که با مهر گفت و گو می کرد طرح این گونه مسایل را «درشت نمایی رسانه ای» توصیف کرد و در اظهاراتی فرافکنانه گفت: در سیستمهای پولی و مالی، کوچکترین حادثه ای درشت نمایی می شود و روزنامه ها آن را منعکس می کنند، گرچه صحیح است اما ممکن است که بسیاری از اتفاقات در سازمانها و ارگانهای دیگر هم بیافتد اما کسی به آنها توجهی نکند.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه نظارت بانک مرکزی برعملکرد سیستم بانکی بسیار دقیق شده است، اظهارداشت: از حدود یکسال پیش بخش نظارتی استانها راه اندازی شده و در استانها نظارتها را متمرکز کرده ایم و ناظرین و مدیران کل نظارتی در استانها نظارت می کنند.

اما پاسخ بهمنی برای چنین اختلاس های کلانی شنیدنی است. وی می گوید: ممکن است که اختلاسی در شعبه ای اتفاق بیافتد اما رئیس شعبه متوجه آن نشود؛ چه برسد به بازرس، اما به هر حال بانک مرکزی به بانکها برای نظارت بیشتر و دقیق تر فشار وارد می کند.

هشدارهایی که تاثیری بر اختلاس ها ندارد
یک روز قبل از بهمنی، سید حمید پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی نیز اظهاراتی درباره اخذ تسهیلات سه هزار میلیارد تومانی با سوء استفاده از اسناد بانک صادرات داشت.

پورمحمدی نظارت داخلی بانک ها را قوی دانست و در خصوص مورد مذکور خاطرنشان کرد: در مورد این موضوع خاص بانک مرکزی دو ماه پیش از عید هشدار داده شد و با ردیابی وجوه مشخص شد که سرمایه تاسیس بانک از محل منابع بانکی است که پس از کشف این موضوع دارایی‌ها بلوکه شد.

وی گفت: در بررسی‌ها مشخص شد که شرکت‌هایی که به عنوان سهامداران بانک معرفی شده‌اند با هم ارتباط داشته و ردیابی‌ پول‌ها نشان داد که سرمایه از طرف یک شخص بین این شرکت‌ها تقسیم شده که این سرمایه هم از محل منابع بانکی بوده است.

به گفته قائم مقام بانک مرکزی این موضوعات نشان داد که رفتار موسسان بانک صادقانه نبوده و در این زمینه گزارشی در حال تهیه است تا به شورای پول و اعتبار ارائه شود و مجوز این بانک لغو شود و در مورد سپرده‌گذاران و افرادی که با این گروه در ارتباط نیستند منابعشان بازگردانده شود.

جالب توجه اینکه پورمحمدی رقم و موضوع به آن شکل که در رسانه‌ها منتشر شده را تایید نکرده و وعده داد نتایج کارگروهی که در حال بررسی این موضوع است در آینده اعلام شود.

یکی از حوزه های مهم در زمینه فساد اقتصادی در نظام بانکی مربوط به بانک و موسسات تازه تاسیس است. همان طور که قائم مقام بانک مرکزی در اظهارات خود بر آن اذعان دارد یک فرد به راحتی می تواند از طریق سرمایه های اخذ شده از محل منابع بانکی اقدام به تاسیس یک بانک جدید کند. اذعان این مسئله از سوی این مقام بلند پایه بانک مرکزی مهر تاییدی بر عدم خودنظارتی بانک مرکزی بر مجموعه تحت مدیریت خویش است. امری که تنها باید مسئولان بانک مرکزی پاسخگو باشند نه مدیران میانی این دستگاه.بانک ها مناقشه جدید بازرسی کل کشور با دولت

توجیحات اخیر رییس کل بانک مرکزی و قائم مقام اش برای اخذ ۴۷ فقره وام بانکی توسط یک نفر و یا اختلاس ۳ هزار میلیاردی و در حالی صورت می گیرد که یکی از دغدغه های سازمان بازرسی کل کشور یعنی سازمان نظارتی عالی رتبه کشوری فساد حاکم بر نظام بانکی کشور است.

البته هر چند این موضوع اختصاص به دولت فعلی ندارد ولی به نظر می رسد مسئولان فعلی دولت به ویژه بانک مرکزی تلاش می کنند به جای پاسخگو بودن مقابل وظیفه ای که در زمینه نظارت بر بانک ها و موسسات دارند توپ را از زمین خود دور کنند.

این در حالی است که حجت الاسلام و المسلمین مصطفی پورمحمدی رییس سازمان بازرسی کل کشور در سفری که چهارم شهریور به استان مرکزی داشت برای چندمین بار نظام بانکی کشور را یکی از آفات اقتصاد کشور دانست.

رییس سازمان بازرسی کل کشور که در جمع شورای عالی قضایی استان مرکزی سخن می گفت تاکید کرد: بانک برای کمک و سامان دادن به اقتصاد کشور ساخته می شود تا موتور اقتصاد را حرکت دهد ولی الان یکی از عوامل کاهش توسعه اقتصادی کشور بانک های موجود هستند.

پورمحمدی با بیان اینکه انتقاد ما به بانک ها در بزنگاه چرخه اقتصاد کشور است گفت: اگر تمام پرونده های فساد اداری جمع شود به اندازه پرونده یک بانک کوچک نمی شود. به خاطر اینکه نوعی فرهنگ قانون گریزی و بی انظباطی در بانک ها حاکم شده که منجر به این مشکلات می شود.

رییس سازمان بازرسی کل کشور همچنین در استان مرکزی در جمع خبرنگاران این استان با اشاره به اینکه یکی از حوزه های نگران کننده سازمان بازرسی کل کشور حوزه بانکی است گفت: متاسفانه پرونده های بزرگ و کوچک همچنان در سیستم بانکی مشاهده می شود که اگر بخواهیم در حوزه اقتصادی و مبارزه با فساد اتقاق خوبی رخ دهد باید نظامات بانکی را اصلاح و نظارت بیشتری اعمال شود.

از نظر وی زمینه بروز فساد نظام بانکی کشور بیشتر از آنکه به عوامل آن باز گردد به ساختار و سازوکار بانک ها باز می گردد.

به رغم اظهارات پورمحمدی که در راس یکی از نهادهای نظارتی کشور است، بر اساس آنچه مشاهده می شود می توان گفت بانک مرکزی نه تنها نظارت درون دستگاهی خود بر بانک ها و موسسات خود افزایش نمی دهد بلکه اقدام به اصلاح این ساختارها نیز نمی کند.

آنچه می توان گمانه زنی کرد این است که اخبار موثق حکایت از آن دارد که سازمان بازرسی کل کشور در حالی از تاسیس برخی بانک های جدید التاسیس و مرتبط به باندهای فاسد و مشکوک جلوگیری به عمل آورده که این بانک ها مجوزهای لازم را از بانک مرکزی دریافت کرده بودند. بنابراین ادعای پورمحمدی قائم مقام بانک مرکزی در این مورد ناصحیح و خلاف واقع است.