به گزارش افکارنیوز،

محمود واعظی امروز در پنجمین همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت گفت: ۶۰۰ هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری دولتی و بخش خصوصی در برنامه ششم توسعه برای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات انجام خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهارداشت: ۲۰۰ هزار میلیارد ریال این سرمایه گذاری توسط بخش دولتی برای توسعه بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات در برنامه ششم کشور صورت خواهد گرفت و ۴۰۰ هزار میلیارد ریال نیز بخش خصوصی سرمایه گذاری خواهد کرد.

وی گفت: انجام این سرمایه گذاری ها و برنامه های پیش بینی شده سبب خواهد شد، نیاز شبکه بانکی کشور در بخش امنیت و اعتماد و همچنین فیبر نوری، رادیویی و ماهواره ای، محقق شود. واعظی ابراز امیدواری کرد بخش بانکی کشور با توانایی هایی که دارد بتواند تحول شگرفی در بخش بانکداری الکترونیک ایجاد کند.

واعظی دسترسی ۸۰ درصد خانوارهای کشور به باند پهن را یکی از برنامه های پیش بینی شده وزارت ارتباطات در برنامه ششم توسعه عنوان کرد و افزود: افزایش تولید محتوای بومی و همچنین پوشش شبکه ارتباطات در روستاهای بالای ۲۰ خانوار، از دیگر برنامه های پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه برای بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات خواهد بود.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: تلاش داریم همگام با تحولات جهانی در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات پیش رفته و اهداف را محقق کنیم. پهنای باند اینترنت بین الملل در ابتدای آغاز کار به دولت یازدهم ۷۲ گیگابیت بر ثانیه بوده که امروز به ۲۷۰ گیگابایت افزایش یافته است.

وی خاطرنشان کرد: ظرفیت آی. تی (فناوری اطلاعات) داخلی ایران نیز ۶۲۴ گیگابیت بر ثانیه بوده که امروز به دو هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است. واعظی ابراز امیدواری کرد تا دهه فجر امسال ظرفیت آی. تی داخلی ایران به چهار هزار گیگابیت بر ثانیه افزایش پیدا کند.

واعظی خاطرنشان کرد: ظرفیت ترازیت ارتباط بین الملل ۱۱۶ گیگابیت بر ثانیه بوده که امروز به ۵۶۰ گیگابیت بر ثانیه افزایش یافته است. همچنین شبکه فیبر نوری بین شهرها و روستاها از ۵۱ هزار کیلومتر به ۵۷ هزار کیلومتر رسیده است.

وزیر ارتباطات با بیان اینکه مهمتر از برداشتن تحریم‌ها عادی‌سازی روابط ایران با جهان است بیان داشت: در هفته گذشته شاهد اتفاق ناگواری بودیم که به سفارت عربستان حمله شد و امیدواریم دیگر در کشور شاهد چنین اتفاقاتی نباشیم و تکرار نشود زیرا این اتفاقات در روابط خارجی سم است و می‌توانیم برای روابط خوب با دنیا برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان اینکه امیدواریم در آخر هفته جاری خبرهای خوشی برای مردم اعلام شود گفت: بخش بانکی بیشترین سود را با لغو تحریم‌ها می‌برد و می‌تواند خدمتی به آینده کشور کند. برجام و مذاکرات هسته‌ای با حمایت‌های مقام معظم رهبری به سرانجام خوبی رسید،  زیرا کار سنگین، سخت و پیچیده بود و اشراف رئیس جمهور که تیم آقای ظریف را هدایت کرد و امیدواریم تا آخر این هفته خبرهای خوبی بشنویم که این افتخار بزرگی برای کشور است.