به گزارش افکارنیوز،

 پس از لغو تحریمهای ایران، اولین محموله فرشهای ایرانی در مدت زمان کوتاهی وارد فروشگاه های فرش لس آنجلس شد.

ورود محموله فرش دستباف ایرانی به لس آنجلس موجب شادی بسیاری از تاجران فرش و رونق این بازار در آمریکا شده است. نمونه آن «الکس حلمی» بزرگترین وارد کننده آمریکایی فرش دستباف ایران است که پس از لغو تحریمها، 40 فرش دستباف ایران را به ارزش 500 هزار دلار خریداری کرده است. در میان فرشهای وارداتی 13 فرش 100 ساله از ابریشم خالص و ترکیبی ابریشم و طلا به چشم می خورد.

این وارد کننده فرش پس از دریافت اولین محموله فرش دستباف ایرانی می گوید: از خوشحالی می خواهم گریه کنم. نمی توان یک هنر را تحریم کرد. فرش بافی هنری است که سابقه ای بیش از 100 سال دارد و این هنر ربطی به سیاست ندارد.

فرش ایران در سال 2010 با تحریمهای سخت آمریکا و اروپا مواجه شد و بسیاری از وارد کنندگان فرش را در ورطه بحران مالی انداخت. این در حالی بود که بسیاری از واردکنندگان اروپایی و آمریکایی با تحریم فرش ایران به خرید فرش از کشورهایی همچون هندوستان روی آوردند. اهمیت فرش ایرانی در میان واردکنندگان آمریکایی، ارزشی به اندازه نفت داشت و تحریم فرش ایران به معنای کاهش 20 درصدی واردات فرش به آمریکا بود.

لس آنجلس تایمز: رونق بازار فرش آمریکا با ورود اولین محموله فرش ایرانی

در تابستان 2015، با امضای توافقنامه ایران و کشورهای 1+5 در وین، کشورهای اروپایی و آمریکا در کنار لغو تحریمها در تمامی بخشها، آمادگی خود را برای آزاد سازی 50 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده ایران اعلام کردند که این آغازی برای از سرگیری روابط تجاری ایران با آمریکا و کشورهای اروپایی بود.

گفته می شود صادرات فرش دستباف ایران تا شش ماه آینده به کشورهای اروپایی از سر گرفته خواهد شد.