به گزارش افکارنیوز،

عباس پاپی زاده درباره تدابیر درنظر گرفته شده برای جلوگیری از آلودگی و قاچاق خاک در لایحه حفاظت از خاک، گفت: اضافه کردن عناصر جدید به خاک که موجب دگرگونی خواص زیست محیطی خاک شود یا اثرات منفی بر محیط پیرامونی آن داشته باشد، آلودگی خاک شناخته شده اما متاسفانه در کشور ما روی میزان آلودگی خاک سنجش دقیق صورت نگرفته و این در حالی است که در برخی مناطق، خاک به دلایل مختلف دچار آلودگی جدی شده است.

نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مناطقی چون خوزستان به دلیل فعالیت‌های نفتی خاک به شدت آسیب دیده است، گفت: برخی فعالیت‌ها چون سدسازی که سد گتوند نمونه‌ای از آن است، کوه‌های نمکی در خاک حل شده لذا این نمک به وسیله جریان آب کارون به مناطق پایین دست منتقل شده و سبب افزایش غلظت نمک آب و خاک در استان خوزستان شده است.

وی با بیان اینکه عنصر نمک همیشه منفی نیست اما به دلیل غلظت در خاک خوزستان آلایندگی ایجاد کرده است، تصریح کرد: فعالیت‌های نفتی و گازی، کودهای شیمیایی و در برخی مناطق صنایع آلاینده موجبات آلودگی خاک را به فراهم کرده‌اند که این اتفاق عمدتا به زمانی باز می‌گردد که مجوز فعالیت صنایع داده شده اما سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص نظارتی نکرده است.

پاپی زاده استفاده از سموم غیراستاندارد و کودهای شیمیایی نامناسب را نیز از عوامل آلودگی خاک در کشور دانست و گفت: در پیش نویس قانون حفاظت از خاک موارد آلایندگی خاک تعریف و میزان عناصر مجاز در خاک نیز تعیین شده است، همچنین ضوابط رعایت حد مجاز عناصر موجود در خاک هم پیش بینی شده است.

این نماینده مردم در مجلس نهم در ادامه به قاچاق خاک اشاره کرد و گفت: صادرات هرگونه خاک زراعی از کشور ممنوع است منتهی در سال های اخیر به نام شن و ماسه، خاک زراعی به کشورهای جنوب خلیج فارس صادر شده که خلاف قانون بوده چراکه در دراز مدت پتانسیل خاک‌های زراعی کشور کم و به تولیدات بخش کشاورزی آسیب وارد می‌شود.

وی با بیان اینکه حجم قاچاق خاک در کشور قابل توجه است، گفت: در پیش نویس قانون حفاظت از خاک به موضوع مجازات قاچاق خاک نیز اشاره شده است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شواری اسلامی، تصریح کرد: بررسی لایحه حفاظت از خاک در کمیسیون کشاورزی مجلس به اتمام رسیده اما جمع بندی نهایی در اوایل سال بعد و پیش از پایان عمر مجلس نهم نهایی خواهد شد.