گروه اقتصادی-مجیدرضا حریری، عضو سابق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران در گفت‌وگو با «افکارخبر» با اشاره به رفتارهای اخیر بانک مرکزی در جلوگیری از اعلام نرخ ارز توسط برخی سایت‌ها و صرافی‌ها، اظهار داشت: اطلاع‌رسانی هر چقدر شفاف‌تر باشد، اشکالی ندارد.

وی افزود: به نظر می‌رسد که این اصلا وظیفه بانک مرکزی است که آنچه که در بازار معامله می‌شود را به عنوان نرخ واقعی ارز اعلام کند.

عضو سابق هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران تصریح کرد: از نظر اصولی با اعلام یک سایت یا در تابلوی یک صراف، نرخ ارز تغییر نمی‌کند؛ این دقیقا مثل همان بهانه‌ای است که رییس کل بانک مرکزی و معاون اول دولت احمدی‌نژاد در مورد اشخاصی همچون جمشید بسم‌اله مطرح می‌کردند.

حریری متذکر شد: این‌که یک صراف یا سایتی نرخ را منتشر کند، حالا اگر نرخ در بازار واقعی نباشد که تاثیر ندارد. کمااین‌که بانک مرکزی نرخ ارز را هر روز اعلام می‌کند، ولی مگر آن نرخ در بازار تغییر می‌کند؟! آن نرخ فرمایشی است.

وی ادامه داد: آنچه که در بازار اتفاق می‌افتد، رقم اصلی و حقیقی است. با این‌که ما پاک‌کن دستمان بگیریم و حقیقت را بخواهیم پاک کنیم، در تابلوهای مردم چیزی عوض نمی‌شود و باز ارز با همان نرخی فروخته می‌شود که در آن تابلوهای پاک شده است.

نایب رییس اتاق بازرگانی ایران و چین عنوان کرد: این روش‌ها به نظر من روش‌هایی است که منطق اقتصادی پشت آن نیست.

حریری ادامه داد: بانک مرکزی بهتر است در کنار نرخ ارزی که الان اعلام می‌کند، نرخ ارز در بازار را نیز اعلام کند. چون بانک مرکزی بهترین مرجعی است که می‌داند ارز چه رقمی است.

وی یادآور شد: البته این روزها که نرخ ارز کاهشی است، من نمی‌دانم جلوی اعلام نرخ ارز را می‌گیرند. اگر این نگاه را دارند که می‌خواهند بازار را از التهاب آرام کنند، این کار را لااقل باید زمانی انجام می‌دادند که روزی 40، 50 تومان روی قیمت دلار می‌رفت. این در حالی است که در روزهای گذشته 40، 50 تومان از قیمت دلار کم می‌شود.

این فعال اقتصادی با طرح این پرسش پایین آمدن چه نگرانی‌ای ایجاد می‌کند یا باعث کدام تشویش می‌شود؟ اظهار داشت: وظیفه بانک مرکزی این است که با اعمال مدیریت و پولی بانکی نرخ ارز را در بازار شناور مدیریت کند.

حریری خاطرنشان کرد: این‌که بخواهیم سایتی را ببندیم، اولین بار نیست و بارها این اتفاق افتاده و هیچ اثری ندارد. اطلاع‌رسانی درباره آنچه که در بازار اتفاق می‌افتد، عامل هر اتفاقی نیست و حتما مسایل دیگری وجود دارد.

گفتنی است؛ در روزهای گذشته صرافی‌ها در بازار آزاد ارز تهران و سایر نقاط کشور و نیز سایت‌هایی که اقدام به انتشار قیمت ارز می‌کردند، امکان انتشار قیمت‌های جدید را نداشتند.

برخی فعالان بازار در این خصوص عنوان می‌کردند که نامه‌ای مسوول رسیدگی به این موضوع بابت منع اطلاع‌رسانی قیمت ارزها بر روی سایت صرافی های خصوصی ارسال کرده است که باعث شد تا این صرافی ها از اعلام قیمت خودداری کنند.

ولی‌اله سیف، رییس‌کل بانک مرکزی نیز در توضیح این ماجرا تصریح کرده است: هیچ کجای دنیا اینطور نیست که یک سایت یا رسانه‌ای بیاید خودش قیمت خرید و فروش ارز را محاسبه و اعلام کند و نرخ‌های تلفنی و سایتی مورد تایید ما نیست.

وی به راه‌اندازی سامانه اینترنتی اعلام نرخ تبادل ارز اشاره کرده و گفته است: با راه‌اندازی این سامانه به صورت روزانه، متوسط نرخ خرید و فروش ارز را به طور شفاف در اختیار علاقه‌مندان قرار می دهیم.