به گزارش افکارنیوز،

وزیر اقتصاد ایالت باواریا آلمان، ساعاتی پس از همایش توسعه همکاری‌های دو کشور که در خانه اقتصاد باواریا برگزار شد، در دفتر خود میزبان رییس اتاق تهران و هیات همراهش شد.

خانم الیزا آگنر به گفته خود این ملاقات را به این جهت برگزار کرده بود که بتواند به طور مستقیم خواسته‌ها و مطالبات بخش خصوصی اقتصاد ایران را بشنود و برای رفع موانع و تسهیل همکاری‌های مشترک بین دو کشور با آنان همفکری کند.

مسعود خوانساری رئیس اتاق بازرگانی تهران نیز در این ملاقات مشکل جدی توسعه روابط را مسایل بین بانکی و بیمه قراردادها و مبادلات تجاری عنوان کرد و طرف آلمانی را از کاستی‌های کنونی این بخش مطلع کرد. رییس اتاق تهران با اشاره به اینکه طی ماه‌های اخیر گشایش‌های اقتصادی میان ایران و برخی کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا و فرانسه صورت گرفته است، گفت: یکی از مولفه‌هایی که می‌تواند همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور را با سرعت بسیار بیشتری به پیش ببرد، برقراری روابط بانکی و بیمه است که در این زمینه صنایع فرانسه و ایتالیا توانسته‌اند گام‌های مناسب و جدی بردارند.

 

توسعه مراودات بانکی پیش‌نیاز توسعه همکاری‌های اقتصادی

رییس اتاق تهران همچنین توجه برای رفع مشکل بنگاه‌های کوچک و متوسط هر دو کشور را یکی از وظایف نهادهای بخش خصوصی دو طرف عنوان کرد و افزود: در حال حاضر فعال کردن مراودات بین نظام بانکی میان ایران و آلمان پیش نیاز اولیه توسعه همکاری‌هاست.

وی به برخی صنایع جذاب برای حضور شرکت‌های آلمانی در ایران اشاره کرد و گفت: بنگاه‌های آلمانی می‌توانند در صنایع تجدیدپذیر، آب و فاضلاب، خودروسازی، فولاد، معدن، داروسازی، شیمیایی، الکترونیک و گردشگری ورود پیدا کرده و سرمایه‌گذاری مشترک با بنگاه‌های ایران داشته باشند. خوانساری از وزیر اقتصاد باواریا خواست در زمینه رفع مشکلات بانکی و بیمه، مقامات اقتصادی دولت آلمان را در جریان گذاشته و نسبت به رفع آن اقدام فوری کند.

 

آگنر نیز از حضور دوباره خود در ایران طی ماه‌های آتی خبر داد و اظهار امیدواری کرد که به هنگام این سفر حامل خبرهای خوش در زمینه گشایش‌های بانکی و بیمه از طرف کشورش باشد.

وی همچنین از آمادگی برخی شرکت‌های آلمانی و نیز برخی بانک‌های این کشور برای ایجاد شعبه در ایران خبر داد.

وی در عین حال این وعده را داد که نسبت به دستیابی به راهکارهای عملی در روابط بانکی و بیمه میان دو کشور با مقامات بلندپایه این کشور وارد مذاکره شود.