به گزارش افکارنیوز،

 جمال‌الدین جاویدی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور گفت: از ابتدای فصل زمستان امسال تاکنون بیش از 16 میلیون و 500 هزار راس گوسفند و بز و همچنین یک میلیون و 800 هزار راس گاو و گوساله علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.

وی افزود: با وجود این میزان واکسیناسیون به علت محدودیت در تهیه واکسن، خطر شیوع  تب برفکی در کشور جدی بوده، لذا ضروریست دامداران ضمن همکاری با ادارات دامپزشکی سراسر کشور نسبت به رعایت موازین بهداشتی- قرنطینه‌ای اقدام کنند.

1-  یکی از مهمترین راه‌های انتقال بیماری تب برفکی، تماس با دام‌های آلوده و ترشحات دامهای درگیر با بیماری است، لذا از تردد و جابجایی غیرضروری دام‌های آلوده و بیمار خودداری کرده و آنها را در مکان جداگانه‌ای نگهداری کنید.

2-  برای جلوگیری از انتشار آلودگی، از جابجایی دام های تلف شده و ارسال آن‌ها به کلینیک ها و ادارات دامپزشکی اکیدا خودداری شود و در صورت وجود تلفات مراتب را به اطلاع نزدیکترین اداره دامپزشکی برسانند.

3-  افرادی که با دام آلوده در تماس بوده‌اند از سرکشی به واحدهای دامداری غیر درگیر تا مدت حداقل 48 ساعت خودداری کنند، بدیهی است که عامل بیماری از طریق افراد قابل جابجایی است.

4-  نسبت به فعال کردن حوضچه های ضد عفونی واحد دامداری اقدام کرده و ضدعفونی وسایط نقلیه قبل از ورود و خروج، بویژه در دامداری های درگیر الزامی است.

5-  نسبت به ضدعفونی بستر و مکان نگهداری دام‌های آلوده و اطراف آنها با استفاده از مواد ضدعفونی کننده مناسب (با راهنمایی و هماهنگی اکیپ‌های دامپزشکی) اقدام نمایند.

6-  دام‌های تلف شده (بره‌ها و بزغاله‌ ها و ...) به هیچ وجه مورد تغذیه گوشتخواران (اهلی و یا وحشی ) قرار نگیرد و آنها را در اسرع وقت و در مکان دور از سایر دامهای گله  به صورت مناسب و بهداشتی دفن کنید.

7-  در صورت بروز تلفات در گله، ضمن اعلام سریع موارد بیماری به نزدیک ترین شبکه دامپزشکی منطقه، همکاری و مساعدت لازم را برای انجام واکسیناسیون در واحد با اکیپهای عملیاتی دامپزشکی داشته باشند.

8-  تهیه و توزیع واکسن تب برفکی مناسب در دستور کار ادارات کل دامپزشکی استانها قرار دارد لذا از تهیه واکسن از منابع غیر رسمی و غیر معتبر خودداری کنند.

9-  کنترل و محدود کردن بیماری جز با حمایت و مشارکت دامداران و عشایر مقدور نیست، لذا خواستار مشارکت، مساعدت و همکاری آنها در برنامه‌های کنترلی و پیشگیرانه بیماری ها با دامپزشکی هستیم.