گروه اقتصادی-رضا کرمی در گفت‌وگو با «افکارنیوز» درباره قیمت مسکن در سال 95 و بعد از دوره رونق اظهار داشت: بی‌شک افزایش تعداد معاملات، نشان‌دهنده بالا رفتن قیمت ملک نخواهد بود. طی چندین سال، نرخ ملک با افزایش بی‌رویه‌ای مواجه شد. برای نمونه، نرخ یک آپارتمان در یوسف‌آباد، به حدود 6میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

وی افزود: سوالاتی که امروز عنوان می‌شود، این‌که نرخ هر مترمربع زمین در تهران چه‌قدر ارزش دارد؟ این در حالی است که در اغلب کشورهایی که همسایگی ایران قرار دارند، با وجود ساخت و سازها و شهرسازی مناسبی که دارند، اما قیمت مسکن آنها کمتر از تهران است.

کرمی با بیان این‌که نرخ ملک در سال‌جاری می‌بایستی به نرخ‌های 5 سال قبل، یعنی سال90 بازگردد و تصور من این است که در صورتی که متقاضیان این نگرانی را دارند که نرخ‌ها در دوران پسارکود افزایش پیدا کند، اصلا نباید این نگرانی را داشته باشد؛ چراکه 3 سال رکود موجب شد اغلب فروشندگان مجبور شوند تخفیفاتی را در فروش ملک ارائه بدهند.

وی ادامه داد: در چند ماه گذشته برخی از دلال‌های غیر مجاز درباره افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آتی صحبت می‌کنند و جوسازی می‌کنند که در صورتی که اقدام به خرید مسکن نکنید، خانه گران می‌شود.

کرمی با ذکر این نکته که من تصور نمی‌کنم که قیمت ملک از این بیشتر پایین آید، متذکر شد: مالکان می‌توانند هنگام فروش قیمت خانه‌های خود را بالا ببرند، اما وقتی به دلیل کاهش قدرت خرید و افت درآمد مردم، توان خرید مسکن با چنین قیمت‌هایی وجود ندارد، خانه‌های آنها نیز روی دست‌شان خواهد ماند.

وی با اشاره به عواملی همچون تعداد متقاضیان مسکن و خانه‌های خالی، گفت: ما در طول 10سال گذشته شاهد بودیم که خانه‌های چند صد میلیون تومانی به خانه‌های چند میلیارد تومانی مبدل شد.