جاری شدن تلاش جهاد گونه برای ارکان کشور مستلزم هماهنگی قوا و مشارکت ارکان نظام است. وقتی سخنی از جهاد می شود واژه جهاد در فرهنگ اسلامی واژه ای مقدس است که اهتمامی بیشتر از حد را ایجاب می کند.


با توجه به اتخاذ استراتژی جهاد اقتصادی و نامگذاری آن بر سال ۱۳۹۰ از سوی مقام معظم رهبری و فرود غیراستراتژیک این مسئله اصلی کشور از رویکردها و فرآیندهای ساختاری اجرایی و تصمیم گیری کشور مجددا مقام معظم رهبری در ۲۲ تیرماه سال جاری در دیدار با اعضای اتاق بازرگانی ایران و تهران به طرح موضوع اصلی کشور یعنی جهاد اقتصادی پرداختند. همچنین امیدآفرینی را شرط موفقیت در این امر دانستند. اما در این راستا با عنایت به خطیر بودن موضوع و تلاش آمریکا و دیگر دشمنان جمهوری اسلامی برای ضربه زدن به کشور با استفاده از تحریم و دیگر توطئه های اقتصادی و… که بدنبال ایجاد فشارها و ترویج ناامیدی در بین توده های مردمی و در نهایت به شکست کشاندن انقلاب اسلامی هستند. این موضوع توجه جدی آحاد مردم بویژه مسئولان کشوری را می طلبد. به نظر می رسد جهت تحقق جهاد اقتصادی بسترها و بایدهایی لازم باشد که ضرورت تحقق و موفقیت آن را فراهم سازد. از این رو به برخی از بایدهای جهاد اقتصادی پرداخته می شود. مجددا باید اذعان نمود که حرکت عادی و طبیعی مسئولان مردم در حوزه اقتصاد کافی نیست و انتظار از دولت و مجلس، قوه قضائیه و مردم این است که در عرصه اقتصادی با حرکت جهادگونه کار کنند، مجاهدت کنند و در این میدان حرکت جهشی و مجاهدانه داشته باشند. ان شاءالله که بتوان این مطالبه رهبری را تحقق بخشید.

۱ - هماهنگی قوا و مشارکت ارکان نظام
جاری شدن تلاش جهاد گونه برای ارکان کشور مستلزم هماهنگی قوا و مشارکت ارکان نظام است. وقتی سخنی از «جهاد» می شود واژه جهاد در فرهنگ اسلامی واژه ای مقدس است که اهتمامی بیشتر از حد را ایجاب می کند، یعنی ایثار و از خودگذشتگی در عرصه اقتصادی را طلب می کند و این راهبرد، مسئولیت و انتظار متفاوت بر دوش تلاشگران می گذارد. وقتی سخن از جهاد می شود معلوم می شود اصلاح و پیشبرد امور اقتصادی تنها با سیاست گذاری های اقدامات روتین امکان پذیر نیست. بلکه تلاشی جهادگونه در حد بذل کلیه توانمندی های مادی و معنوی را می طلبد.
در سایر عرصه های جهاد نظامی و جهاد سیاسی با حضور مردم و بسیج مردمی توانستیم سربلند بیرون آییم. پس به شرط حضور مردم و بسیج مردمی و مشارکت ارکان نظام موفقیت کشورمان تضمین خواهد شد.
پس از عرصه های اصلی مبارزه و جنگ با دشمنان، انقلاب اسلامی و مردم ایران، در میدان اقتصادی است که تحریم های گسترده و طولانی اقتصادی نمود آشکار و عینی پیدا می کند. از این رو می بایست تلاشی جهادگونه بر ارکان کشور جاری و ساری شود.
از سوی دیگر برابر سند چشم انداز ۲۰ ساله، ایران باید تا سال ۱۴۰۴ شمسی مرتبه اول علمی و اقتصادی را در سطح منطقه احراز نماید. تردیدی نیست که نیل به این رتبه تنها در سایه جهاد مستمر اقتصادی و علمی امکانپذیر خواهد بود.

۲ - اراده همگانی و مشارکت عمومی و تبدیل آن به یک باور
جهاد اقتصادی صرفا بر دوش بخش های مختلف اقتصادی و مراکز مالی کشور نیست. و این راهبرد بصورت اراده ای همگانی و با مشارکت تمام عیار مردمی پیش خواهد رفت.

۳ - ترویج و تعمیق گرانیگاه و مرکز ثقل جهاد اقتصادی
وجدان کاری، تلاش و کوشش، همت و اراده و تکیه بر توانمندیها، استعدادها و امکانات داخلی کشور که تلاشی مضاعف از سوی همه دستگاه های تولیدی، اجرایی، عمرانی و اقتصادی کشور را طلبیده و این مفاهیم کلیدی و کارگشا، در جامعه، ترویج و تعمیق گردد. که در این صورت انجام پروژه های عمرانی و تولیدات ملی و رشد اقتصادی تابع قاعده شتاب خواهند بود. از نگاه دیگر ما ناگزیر از توسعه اقتصادی هستیم با این حال از آنجا که در عرصه اقتصاد عقبیم، رسیدن به حد مطلوب، با عملکردهای معمول اقتصادی میسر نیست، بلکه اگر دیگران در مسیر توسعه اقتصادی می روند ما باید بدویم و چاره ای جز این نداریم، این دویدن همان جهاد اقتصادی است.
۴ - ارتقاء رشد علمی کشور و عدم خودپسندگی و توقف در مسیر پیشرفت علمی:
برابر اظهارات مؤسسات علمی خارج از کشور، رشد علمی ما ۱۱ برابر میانگین رشد جهانی است. یعنی تحریم ها و کارشکنی ها مانع از اراده مردم در راه پیشرفت کشور نمی تواند باشد، باید با حرکت فزاینده مسیر رشد علمی طی شود.

۵ - توجه به معنویت و اخلاق و الزامات تابعه
جهاد اقتصادی در قالب طرح پیشرفت اسلامی - ایرانی و همراه با رشد اقتصادی باید عدالت - معنویت و اخلاق را هم تکامل و ارتقاء بخشد. که در این راستا الزامات جهادی اقتصادی در بعد معنویت و اخلاق در مؤلفه هایی از جمله نظم و انضباط مالی، وجدان کاری، قناعت، عدم افراط و تفریط، اصلاح الگوی مصرف، صرفه جویی، تجارت اسلامی، مبارزه با مفاسد اقتصادی نهفته می باشد.

۶ - توجه به مدیریت زیرساخت ها و استعدادها(بسیج و سازماندهی)
که شامل: موقعیت ژئوپلیتیکی کشور، برخورداری از ذخایر انرژی، آمار فارغ التحصیلان کشور، جمعیت ۷/۳ میلیونی دانشجو در کشور می باشد، برخورداری از سطح بالای رشد علمی بویژه در فیزیک، هوافضا، نانو، فناوری هسته، فناوری زیستی مورد انتظار است.

۷ - طرح تحول اقتصادی دولت در مسیر جهاد اقتصادی تبیین و ترسیم شود
طرح تحول اقتصادی که از آن به یک جراحی بزرگ اقتصادی تعبیر شده می تواند بیماری های ریشه دار و مزمن اقتصادی کشور همچون تنومندی اقتصاد دولتی، تورم، کندبودن رشد اقتصادی، بالا بودن بیکاری، ناعادلانه بودن توزیع منابع را ریشه کن و ضریب بهره وری را در کشور افزایش دهد. از این رو لازم است جهاد اقتصادی به عنوان یک راهبرد ویژه در این طرح موتور حرکت باشد.

۸ - اقتصادی شکوفا برای الگو و مدل شدن بعنوان قدرت اقتصادی قابل اطمینان برای تمامی محرومین
ایران برای تبدیل شدن به یک الگو و مدل برای تمامی آزادیخواهان و عدالتخواهان جهان و به ویژه مسلمانان باید ازنظر اقتصادی شکوفا گردد، و در جهان کنونی به یک قدرت اقتصادی قابل اطمینان و اتکا برای تمامی محرومین و مستضعفان عالم تبدیل شود. بر همین اساس رهبر معظم انقلاب اسلامی دهه چهارم انقلاب اسلامی را دهه پیشرفت و عدالت نامید و برای تحقق این شعار راهبردی دهه چهارم، سال ۸۷ سال نوآوری و شکوفایی - سال ۸۸ را سال حرکت برای اصلاح الگوی مصرف - سال ۸۹ را سال همت مضاعف و کارمضاعف - سال ۹۰ را سال جهاد اقتصادی نامگذاری فرمودند.
این نامگذاری یک هدف واحد را تعقیب می کند و آن تحقق پیشرفت و عدالت در دهه چهارم انقلاب است.

۹ - اثبات کارآمدی نظام جمهوری اسلامی و قدرت نظام اسلامی
این مؤلفه نیازمند اهتمام جدی مردم و مسئولین است. در این راستا مقام معظم رهبری می فرمایند: «ما باید بتوانیم قدرت نظام اسلامی را در زمینه حل مشکلات اقتصادی به همه دنیا نشان دهیم، الگو را بر سر دست بگیریم تا ملت ها بتوانند ببینند که یک ملت در سایه اسلام و با تعالیم اسلامی، چگونه می تواند پیشرفت کند.»

۱۰ - چاره اندیشی در برابر آثار و پیامدهای تحریم های بین المللی
اتخاذ سیاست ها و راهکارهایی که نه تنها این تحریم ها را خنثی کند بلکه افق های تازه ای از پیشرفت و خلاقیت را به روی ایران اسلامی باز کند، نیز ضروری است و باید به فکر آن بود.

۱۱ - آمادگی جهت جنگ روانی و جنگ نرم و هوشمند دشمن
هر گونه پیروزی و پیشرفت در کشورمان با تشدید دشمنی ها و توطئه ها مواجه بود. لذا از هم اکنون باید طرح های دفاعی به ویژه در حوزه جنگ نرم فراهم گردد. چون دشمن در صدد است با تغییر نگرش و تصاویر ذهنی مردم امید به پیشرفت را از مردم سلب و یأس و ناامیدی را برای زمینگیر کردن بر آنها تحمیل نمایند.

۱۲ - حرکت به سوی اقتصاد مقاومتی
با توجه به تجارب گذشته و قبول این واقعیت که دشمن تلاش می نماید با تمام توان در برابر استقلال و خودکفایی اقتصادی کشورمان بایستد و چنانکه به دفعات در مقابل پیشرفت های هسته ای کشورمان کارشکنی داشته اند پس برای نیل به پیشرفت های اقتصادی باید مثل جنگ روی پای خود بایستیم و یک اقتصاد مقاومتی را پایه ریزی نمائیم.

۱۳ - پرهیز از اختلافات سیاسی و تمرکز روی امر جهاد اقتصادی

۱۴ - فرهنگ سازی و ترویج و نشر فرهنگ اسلامی کار

۱۵ - کاهش هزینه تولید
باید هزینه تولید را کاهش داد تا بتوان در بازارهای جهانی رقابت کرد. مثلا وقتی قیمت تمام شده هر تن آلومینیوم در کشور ۵۵۰ دلار باشد و در بازارهای جهانی قیمت فروش ۵۰۰ دلار مشخص است که جایی برای رقابت باقی نمی ماند.(۱)

۱۶ - آسیب شناسی و شناخت چالش ها
آسیب ها و آفت ها و چالش های مسیر جهاد اقتصادی شناسایی و جهت رفع موانع و حل مشکلات فرارو، اقدام شود که در این زمینه چالش های داخلی از جمله مفاسد اقتصادی، کارشکنی ها بر سر اجرای قانون و تحقق عدالت، رانت خواران، بی عدالتی، تبعیض و فقر و… می باشند. در خصوص چالش های خارجی نیز تدابیر هوشمندانه در برابر فشارها و تحریم های بین المللی اتخاذ گردد.

۱ - ناصر سودانی، رئیس کمیسیون انرژی. روزنامه جوان، فروردین۹۰(جهاد برای توسعه)

نویسنده: بیژن ذبیحی

منبع : روزنامه کیهان