مدیرعامل شرکت بورس اوراق بهادار گفت: طی ۶ ماه اول سال جاری همه بورسهای دنیا به جز بورس ایران که حدود ۱۶ درصد بازدهی داشته منفی بودند.

به گزارش فارس، حسن قالیباف اصل در مراسم آغاز به کار پنجمین نمایشگاه بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی به عنوان دومین سخنران نکاتی را در رابطه با آخرین وضعیت بازار سهام کشور و برنامه‌های آتی مد نظر ارائه کرد و با بیان اینکه نمایشگاه فرصت خوبی برای آشنایی جامعه با فعالیت‌ها و دستاوردهای انجام شده و همچنین فرهنگ سازی است، اظهار داشت: در حالی توسعه بازار سرمایه منجر به رشد اقتصادی کشور خواهد شد که این حوزه با توجه به فعالیت‌ها و موفقیت‌های متعددی که کسب کرده قابل مقایسه با گذشته نیست و از تنوع و تحرک و حضور مردم بیشتری برخوردار شده است.

وی ادامه داد: این تنوع و رشد منجر شده متغیرهای بازار سهام هم با جهش‌های قابل توجهی روبرو شوند به طوری که در سال ۷۵ ارزش بازار سهام ایران ۳۲ هزار میلیارد تومان بود که با رشد ۴.۵ برابری هم اکنون به ۱۲۷ هزار میلیارد تومان رسیده است.

قالیباف افزود: همچنین با توجه به حضور شرکت‌ها و صنایع مهم و مادر کشور تنوع مناسبی در سرمایه‌گذاری ایجاد شده که هیچ بازاری چنین تنوعی نداشته و سرمایه‌گذاران با انتخاب‌های متعددی روبرو هستند. این در حالی است که در ۶ ماهه سال گذشته حجم معاملات ۱۱ هزار میلیارد تومان بود اما در ۶ ماهه سال جاری حجم معاملات به ۱۲.۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

سخنگوی بورس اوراق بهادار با بیان اینکه کارهای خوبی در بحثنقدشوندگی از طریق تسهیل فوائد مالیاتی و ورود شرکت‌های جدید و همچنین افزایش درصد سهام شناور آزاد شرکت‌ها شده خاطر نشان کرد: حجم سهام آزاد بازار در سالهای ۸۸ و ۸۹ حدود ۱۸ و ۱۹ درصد بود اما در سال جاری به ۲۱ درصد رسیده است، همچنین گردش معاملات از ۸.۷ درصد در ۶ ماه سال گذشته به ۹.۶ درصد در سال جاری رسیده و دفعات معاملات هم از یک میلیون و ۵۷۰ هزار به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دفعه رسیده است. با این اوصاف می‌توان گفت که سهامداران فقط ۳ خواسته که شامل نقدشوندگی، نقد‌شوندگی و نقدشوندگی دارند.

قالیباف اصل با اشاره به اینکه بحثتأمین مالی از مباحثمهم بازار سرمایه بوده و هر شرکتی با امید ساده کردن تأمین مالی و رفع محدودیت‌ها و حضور در عرصه ملی وارد بورس می‌شود ادامه داد: در حالی ویژگی تأمین مالی در بازار سرمایه تنوع آن است که شرکت‌ها می‌توانند با توجه به نیاز و پروژه‌های مد نظر از منابع مالی مختلفی استفاده کنند که شامل روش‌هایی مانند افزایش سرمایه، سلب حق تقدم، صکوک و اوراق مشارکت است.

به گفته وی، این در حالی است که در سیاست‌گذاری‌ها تأکید خاصی به بازار سرمایه در کنار بازار پول شده و شرکت‌ها می‌توانند به طور مشترک از این ابزارها استفاده کنند. در این رابطه هم کمیته تأمین مالی که وزیر اقتصاد بر آن تأکید دارد جلسات منظم خود را با هدف تأمین مالی به اشکال نوین برگزار می‌کند.

به گفته قالیباف شرکت بورس اوراق بهادار هم در حالی علاوه بر برگزاری جلسات مشترک با شرکت‌ها دو سمینار ملی هم در سال جاری برگزار کرده تاکنون ۳ عرضه اولیه از بخش خصوصی انجام داده و تقاضاهای زیادی برای پذیرش هم وجود دارد.

این مقام مسئول در ادامه اظهارات خود در رابطه با پذیرش و عرضه شرکت های مشمول اصل ۴۴ هم گفت: در جلسه آینده هیئت پذیرش وضعیت حضور در بورس پالایشگاه بندرعباس مورد بررسی قرار خواهد گرفت تا در صورت پذیرش در بورس آن سهام این شرکت در سال جاری عرضه شود.

قالیباف اصل ادامه داد: در شرایطی میزان افزایش سرمایه شرکت‌ها در سال گذشته با رشد ۳ برابری به ۳.۸ هزار میلیارد تومان رسید که در ۶ ماهه سال جاری با رشد ۵۰ درصدی نسبت به کل سال گذشته حدود ۶.۵ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه اعمال شده است.

وی با بیان اینکه کارهای زیادی در حوزه ابزار بدهی انجام شده خاطر نشان کرد: علاوه بر تشویق شرکت‌ها برای استفاده از ابزارهای بدهی پذیرش این ابزارها هم در دستور کار بورس قرار گرفته که با توجه به تفویض اختیار شرکت بورس در پذیرش ابزار بدهی امکان معاملات اولیه آن در بازار سهام فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: ابزار مشتقه هم در شرایطی باعثتنوع در ابزارسازی شده است که در سال گذشته اوراق آتی ۱۲ دارایی پایه تعریف شد و امسال هم ۴ دارایی پایه دیگر اضافه شده و در نظر داریم که تا پایان سال جاری به ۳۰ دارایی پایه برسد چرا که توسعه این بازار در دستور کار بورس اوراق بهادار بوده و بر همین اساس در مرداد ماه سال جاری سیستم معاملات آن ارتقاء و به سامانه معاملاتی بازار منتقل شده است.

به گفته مدیرعامل بورس اوراق بهادار مطالعات اوراق اختیار معامله هم به اتمام رسیده و در مرحله تدوین مقررات و استفاده نرم‌افزار قرار دارد که در سال جاری راه‌اندازی خواهد شد.

قالیباف اصل در بخش پایانی اظهارات خود با بیان اینکه هم اکنون ۷۲۰ ایستگاه کاری در سراسر کشور به بازار سهام دسترسی دارند گفت: بورس اوراق بهادار در حال حاضر عضو دو فدراسیون معتبر بین‌المللی شامل فدارسیون بورس‌ها و فدراسیون آسیایی و اروپایی است.

وی تصریح کرد: بر اساس گزارشهای این فدراسیونها بورس تهران از لحاظ متغیرهایی مانند بازدهی، رشد ارزش بازار و معاملات جزء بورسهای اول و دوم است این در حالی است که طی ۶ ماه سال جاری به جز بورس تهران که ۱۶ درصد بازدهی داشته همه بورسها منفی بودند. این در واقع اتفاق نشان از فرصتهای زیاد بازار سرمایه کشور به دلیل رشد اقتصادی است.