گروه اقتصادی-مجلس در بودجه‌امسال وام 3 میلیونی ازدواج را به 10 میلیون تومان افزایش داد و این در حالی است که بانک مرکزی شدیداً مخالف این اقدام بوده و قصد دارد از طریق شورای نگهبان، ماده فوق را حذف کند.

 

به گزارش افکارنیوز،دولت در حالی ادعا می‌کند منابع کافی برای اجرای این طرح را در اختیار ندارد که بانک‌ها بیش از 70 هزار میلیارد تومان سپرده قرض‌الحسنه جاری از مردم با نرخ صفر دریافت کردند که برایشان هیچ هزینه‌ای نداشته و این منابع را با نرخ‌های بالا وام می‌دهند.

بانک‌ها تاکنون بیش از 10 هزار میلیارد تومان درزمینهٔ اعطای قرض‌الحسنه تخلف داشته‌اند که باید از طریق افزایش وام ازدواج آن را جبران کنند.

کمتر کسی می‌داند مدیران و کارکنان بانک‌ها در حال حاضر از منابعی که قرار است با آن، وام ازدواج ١٠ میلیون تومانی پرداخت شود، وام‌های ۱۰۰میلیون تومانی با کارمزد ۱% و بازپرداخت ۵۰ ساله می‌گیرند!

طبق گزارش ۱۴۴۵۵ مرکز پژوهش‌های مجلس، وام داده‌شده به مدیران و کارکنان بانکی، دوره بازپرداختی ۱۵ ساله به بالا دارد و مبلغ آن نیز بیش از ۱۲ میلیون تومان است که در مواردی تا ۱۰۰ میلیون تومان هم می‌رسد؛ کارمزدش هم ۱ درصد است!

جالب است بانک‌ها در حالی این وام‌ها را به‌سادگی به کارکنان خود می‌دهند و برای تأمین آن منابع کافی در اختیار دارند که در مقابل تقاضای زوج‌های جوان برای یک وام ازدواج ۳ میلیون تومانی بهانه آورده و می گویند پول نداریم!

فرج‌الله عارفی نایب‌رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در همین رابطه می‌گوید: در حال حاضر ۱۰۲ هزار میلیارد تومان قرض‌الحسنه با صفر درصد سود در اختیار بانک‌ها قرار دارد که ۳۶ هزار میلیارد تومان آن سپرده قرض‌الحسنه و ۶۶ هزار میلیارد تومان آن قرض‌الحسنه جاری است.

بنا به اطلاعات رسیده، از آن ۳۶ هزار میلیارد تومان قریب به ۱۰ هزار میلیارد تومان به مدیران و کارکنان بانک‌ها وام قرض‌الحسنه پرداخت می‌شود و از ۲۶ هزار میلیارد تومان دیگر نیز بانک‌ها سود و بهره دریافت می‌کنند که این رویه اشتباه است.

اکنون طرحی با همکاری نمایندگان آماده شده است مبنی بر اینکه ۱۰ هزار میلیارد تومان از این ۳۶ هزار میلیارد تومان با سود بسیار پایین به بخش اشتغال و ۱۰ هزار میلیارد تومان نیز به ازدواج جوانان تعلق گیرد. طرحی که بانک‌ها با آن مخالف هستند.