به گزارش افکارنیوز،

روزنامه همشهری درباره دلایل بی‌کیفیتی خودروها گزارش داده است:‌ افت کیفیت خودروهای داخلی در حالی به دغدغه مشتریان و دست‌اندرکاران صنعت خودرو تبدیل شده که قطعه‌سازان داخلی و خودروسازان عوامل متفاوتی را در این موضوع دخیل می‌دانند و هر کدام دیگری را مقصر اصلی تولید خودروهای بی‌کیفیت می‌دانند.

با وجود این به‌رغم کنترل‌های کیفی و نظارت‌ها، قطعات معیوب به‌خصوص قطعات چینی همچنان راهی خطوط تولید می‌شود و خودروسازان هم حساسیت زیادی نسبت به استفاده از قطعات بی‌کیفیت نشان نمی‌دهند. موضعگیری‌اخیر قطعه‌سازان داخلی در زمینه عوامل مؤثر در افت کیفی خودروهای ساخت داخل و سهم قطعه‌سازان در عرضه خودروهای معیوب، موجب بالا گرفتن مناقشه کیفیت خودرو بین قطعه‌سازان و خودروسازان داخلی شده است.

درحالی‌که برخی خودروسازان بر سهم بالای قطعات بی‌کیفیت داخلی در نارضایتی مشتریان و عرضه خودروهای معیوب تأکید دارند، اظهارات اخیر قطعه‌سازان این ادعا را رد می‌کند. چندی پیش محمدباقر رجال، عضو انجمن خودروسازان طی نشست خبری اعلام کرد: در شرایطی که هیچگاه خودروسازان به قطعات تولید داخل ایراد نگرفته و این قطعات مورد تأیید شرکت‌های تأمین‌کننده آنها نیز قرار گرفته است، نمی‌دانیم چرا وقتی از قطعات تولیدی در خودرو استفاده می‌شود، در نهایت یک خودروی معیوب به مردم تحویل می‌دهند.

دیروز نیز فرهاد به‌نیا، عضو دیگر انجمن قطعه‌سازان در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار ما در مورد عوامل مؤثر در افت کیفی خودروهای داخلی و سهم قطعه‌سازان در تولید این خودروها، سهم قطعه‌سازان در این فرایند را کمتر از یک درصد دانست و اعلام کرد:خودروسازان داخلی چوب تولید خودروهای بی‌کیفیت را می‌خورند اما نه اینکه صنعت قطعه‌سازی‌ سهمی در این زمینه نداشته باشد بلکه سهم قطعه‌سازان در تولید اینگونه خودروها کمتر از یک‌درصد است چرا که قطعه‌سازانی که قطعات بی‌کیفیت تولید کنند، براساس آمار قطعات بی‌کیفیت که راهی انبارهای داغی خودروسازان می‌شود تا 20برابر قیمت قطعه بی‌کیفیت جریمه می‌شوند و هیچ بنگاهی نمی‌خواهد چنین جرایمی را بپردازد...

معاون کیفیت ایران خودرودر گفت‌وگو با خبرنگار ما، آمارهای اعلام شده مبنی بر سهم کمتر از یک درصدی قطعات تولید داخل در افت کیفی خودروهای داخلی را نادرست قلمداد و اعلام کرد: گرچه سهم هر قطعه در فرایند تولید خودروهای معیوب متفاوت بوده و به‌دلیل تعامل با قطعه‌سازان نمی‌توانم سهم قطعه سازان داخلی در این فرایند را اعلام کنم اما سهم قطعه‌سازان در تولید خودروهای معیوب به‌مراتب بیش از ارقام اعلام شده است.

مجتبی استاد رحیمی با رد ادعای قطعه سازان اعلام کرد: طبق قراردادی که با قطعه‌سازان داریم، قطعات معیوب را به قطعه سازان عودت داده و درصورتی که این قطعه ازجمله قطعات ایمنی باشد با هماهنگی قطعه‌سازان معدوم می‌شود و درصورتی که این عیوب تکرار شود قطعه ساز جریمه می‌شود اما درصد این قطعات به‌مراتب بیش از یک درصد است.

وی عوامل عمده در افت کیفی خودرو را استفاده از مواداولیه نامرغوب در تولید قطعه، نبود سیستم‌های خطا ناپذیر و احتمال وجود خطا در فرایندهای تولید و فناوری قدیمی ساخت قطعات و عدم‌نوسازی ماشین آلات قطعه‌سازی‌ طی 8سال گذشته ازجمله عوامل افت کیفی خودروهای داخلی دانست و افزود: در چند سال گذشته قطعه سازان به شکلی محدود و تنها در تولید برخی قطعات سرمایه‌گذاری کرده و در اغلب قطعات چنین کاری انجام نشده است. فرسودگی ماشین آلات قطعه‌سازی‌ موجب افزایش برگشتی و ضایعات و افزایش احتمال ورود قطعه معیوب به فرایندهای بعدی تولید خودرو می‌شود.

استاد رحیمی تأکید کرد: شاید بتوان سهم تحریم‌ها در افت کیفی قطعات با تکنولوژی بالا را که سهم کمتر از 20درصدی در تولید خودرو دارند بالا دانست اما بخش عمده‌ای از افت کیفی خودرو به فضای حاکم برهمه صنایع ازجمله صنعت خودرو در دوران تحریم بازمی‌گردد. با وجود این به‌طور کل امکان تأمین قطعات خارج از شبکه در خطوط تولید شرکت‌های خودروسازی وجود ندارد اما ممکن است برخی تعمیرکاران، قطعات مورد نیاز را خارج از شبکه تأمین خودروسازان تهیه و استفاده کنند که اکنون با قوانین سختگیرانه‌ای که لحاظ کرده‌ایم درصدد جلوگیری از انجام این کار هستیم اما شاید امکان مقابله 100درصدی با این روند نباشد...

معاون کیفیت سایپا نیز در مورد سهم قطعات تولید داخل از تولید خودروهای معیوب به خبرنگار ما اعلام کرد: نمی‌توان درصد مشخصی از سهم قطعه‌سازان یا سایر عوامل مؤثر در افت کیفی خودروها اعلام کرد. همچنین سایپا به‌دنبال مقصر افت کیفی این خودروها نیست و معتقدیم خودروسازان و قطعه سازان سهمی مساوی در شکل‌گیری این وضعیت دارند.

فرزاد غزایی با بیان اینکه نمی‌توان سهم بندی از عوامل مؤثر در تولید خودروهای معیوب انجام داد و جدا کردن سهم خودروسازان و قطعه‌سازان از این فرایند امکان‌پذیر نیست چرا که کار طراحی و تولید انبوه قطعات و خودروها به‌طور مشترک انجام می‌شود، افزود: باید بتوانیم با تولید قطعه در تیراژ بالا، انتقال دانش فنی و فناوری و تولید مشترک کیفیت قطعات و خودروهای داخلی را بالا برد چرا که ما موظف به عرضه خودروهای با کیفیت طبق استانداردهای جهانی هستیم و نباید خودرو ایرادهای ایمنی داشته باشد.