افكار نيوز:محمود احمدينژاد رئيسجمهور كشورمان ظهر امروز به وقت محلي طي سخناني در اجلاس سران كشورهاي اسلامي در حال توسعه موسوم به "دي هشت " كه در ابوجا پايتخت نيجريه در حال برگزاري است، با اشاره به وضعيت پرتلاطم جهان و نارضايتي مردم از اين وضع گفت: بيشتر نارضايتيها به عملكرد خودخواهانه بعضي دولتها و ناكارآمدي نظامهاي بينالمللي برميگردد كه ريشه آن را بايد در انديشه مادي جستجو كرد.
وی ادامه داد: اندیشه مادی همان اندیشه‌ استعماری است که بر اثر قیام‌های استقلال‌طلبانه ملت‌ها تغییر چهره داده است و با عناوین آزادی، حقوق بشر و دموکراسی همان رفتارها یعنی توسعه‌طلبی، مداخله در امور کشورها، دست اندازی به ثروت ملت‌ها با هر وسیله‌ای اعم از سازوکارهای به ظاهر قانونمند و بین‌المللی، فشار سیاسی، تبلیغات رسانه‌ای و حتی اگر لازم بدانند، اشغال نظامی و ترور را تجویز می‌کند.
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: هدف اندیشه مادی، منفعت و لذت حداکثری است و حتی اگر مستلزم محروم کردن دیگران از حقوق مسلمشان، جلوگیری از پیشرفت علمی و فنی، تحمیل مقررات یکجانبه، خلق دارایی‌های کاغذی، ایجاد اختلاف و درگیری در مناطق مختلف جهان و توسعه و تولید مواد مخدر باشد.
احمدی‌نژاد اوضاع عراق و افغانستان را نشانه بارز مداخله در امور کشورهای منطقه دانست و با اشاره به وضعیت فلسطین گفت: بیش از ۶۰ سال است که نه تنها درخصوص اشغال یک سرزمین و سرنوشت میلیون‌ها نفر آواره فلسطینی بی‌تفاوت هستند و از آشکارترین رفتارها در نقض حقوق انسانی نظیر محاصره سه‌ساله غزه و حمله به غیرنظامیان، استفاده از سلاح‌های ممنوعه، تخریب خانه‌ها و مزارع، مزاحمت روزانه در رفت و آمدها و تخریب عبادتگاه‌ها حمایت مطلق می‌کنند، بلکه رژیم نامشروع حاکم بر این سرزمین را به حداقل ۲۰۰ کلاهک اتمی نیز مجهز کرده‌اند.
وی افزود: مدعیان حقوق بشر و دموکراسی با سکوت در برابر حمله صهیونیست‌ها به کاروان کمک‌های انسانی در آب‌های آزاد، حقیقت و شرف انسانی را لگدمال کردند.
رئیس‌جمهور گفت: مداخله در امور دیگران و ایجاد اختلاف و دشمنی برای توجیه حضور نظامی در مناطق گوناگون، نمونه دیگری از عملکرد پیروان اندیشه مادی است.
احمدی‌نژاد در ادامه با اشاره به بحران اقتصادی در عرصه جهانی گفت: خلق و تحمیل بیش از ۳۰ هزار میلیارد دلار دارایی کاغذی و جعلی که در حقیقت برداشت از جیب ملت‌ها و موجب گسترش فقر، بیکاری و کاهش رشد اقتصادی ملت‌ها شد، تنها نمونه‌ای از عملکرد اندیشه مادی است.
وی تاکید کرد: نظام‌‌های حاکم سیاسی و اقتصادی کهنه، ناکارآمد و ناعادلانه بین‌المللی مولود تسلط و نفوذ قدرت‌های مادی بوده است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه امروز شورای امنیت سازمان ملل متحد تحت سیطره دولت‌هایی است که همگی دارای سلاح اتمی هستند و از امتیاز ناعادلانه وِتو برخوردارند، گفت: آنها در مجادلات جهانی از مصونیت کامل برخوردارند و هیچ دولتی نمی‌تواند از آنها شکایت کند، اما آنها دولت‌های مخالف خود را محکوم می‌کنند.
احمدی‌نژاد افزود: امروز آمریکا به عنوان مجرم و متهم اصلی در تجاوز به عراق و افغانستان، در حمایت از رژیم صهیونیستی، انفجار بمب‌های هسته‌ای و ایجاد بحران جهانی اقتصادی، به همراه متحدان خود نظیر انگلیس با امتیاز ظالمانه وِتو در شورای امنیت حضور دارد.
وی با اشاره به اینکه در کدام مشرب حقوقی، متهمان، خود دادستان، قاضی و مجری حکم هستند، گفت: به همین دلیل است که شورای امنیت نتوانسته است مشکل فلسطین را حل و از استقلال عراق و افغانستان حمایت کند و از مداخلات در امور داخلی ملت‌ها جلوگیری کرده و بکارگیرندگان سلاح هسته‌ای را مجازات کند، جلو اشاعه را بگیرد و ناامنی‌های منطقه‌ای و جهانی را محدود کند.

*عاملان اصلی نابسامانی‌های موجود از مصونیت کامل برخوردارند

رئیس‌جمهور ادامه داد: کسانی که عامل اصلی همه نابسامانی‌های موجود در جهان هستند از مصونیت کامل برخوردار بوده و در پیشبرد سیاست‌های خود از شورای امنیت به عنوان ابزار استفاده می‌کند.
احمدی‌نژاد گفت: تحمیل یک ارز واحد بدون پشتوانه در تبادلات بین‌المللی از جانب بانک مرکزی و مؤسسات اصلی سیاستگذاری پولی آمریکا و اعمال مقررات ناعادلانه و یکطرفه، در واقع سپردن ارزش گذاری سرمایه ملت‌ها به یک دولت خاص فارغ از نظارت نهادهای مستقل است.
وی افزود: روشن است که دولت ناصالحی مانند آمریکا منافع شرکت‌ها و مؤسسات خود را بر دیگران مقدم می‌شمارد و آثار سوءتدبیرهای خود را از محل منابع دیگران جبران می‌کند.
رئیس‌جمهور گفت: اگر با سازوکار ترویج دلار آمریکا، راه تسلط بر منابع سایر کشورها به روی آمریکا گشوده نمی‌شد، اقتصاد آنها نه تنها رشد فزاینده‌ای نداشت، بلکه سیطره و نفوذ سیاسی آمریکا نیز در جهان شکل نمی‌گرفت به عبارت دیگر، هزینه‌های امپراتوری آمریکا از جیب دیگر ملت‌ها تامین شده است.
احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: بیشتر سازوکارهای اقتصادی که عموماً از طریق صندوق بین‌المللی پول، بانک جهانی، بانک مرکزی آمریکا و بازارهای پولی این کشور دیکته می‌شود، یکطرفه و تحمیلی است.
وی همه نابسامانی‌های موجود در جهان را مولود همان تفکر استعماری یعنی اندیشه مادی دانست و گفت: صاحبان این عقیده برای رسیدن به مقاصد خود هر چیزی و هرکسی را که لازم بدانند، قربانی می‌کنند، آنان از عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای سخن می‌گویند، اما دوستان و متحدان خود نظیر رژیم صهیونیستی را مستثنی می‌دانند.
رئیس‌جمهور یادآور شد: آنان سلاح هسته‌ای را برای خود می‌پسندند اما انرژی صلح آمیز هسته‌ای را برای دیگران نمی‌پسندند.

*حق پرستی، عدالت، صداقت، حفظ حقوق دیگران در اندیشه مادی جایگاهی ندارد

احمدی‌نژاد با بیان اینکه حق پرستی، عدالت، صداقت، حفظ حقوق دیگران، پاکی و محبت به سایر انسان‌ها در اندیشه مادی جایگاهی ندارد، گفت: در آرمان شهراندیشه مادی، تبعیض و بی‌عدالتی، تجاوز و چندگانگی در معیارها، پایبند نبودن به اخلاق و معنویت و جاودانگی در زمین، امری عادی است که امروز به نهایت خود یعنی پایان راه خود رسیده و روشن است که جهان نیازمند تدبیر و اندیشه جدیدی است.
وی با اشاره به اینکه کشورهای عضو دی ۸ از فرهنگ‌‌های متعالی برخوردار هستند، گفت: ارزش‌های فرهنگی ملت‌های ما در فطرت انسانی و تعلیمات انبیای الهی ریشه دارد. یگانه پرستی، عدالت، پاکی، تکریم انسانها، عشق و محبت، تلاش برای پیشرفت مادی و معنوی، پایبندی به اخلاق انسانی و احترام به حقوق دیگران، از ویژگی‌های ملت‌های ما و عموم جهانیان است.
رئیس‌جمهور خاطر نشان کرد: کشورهای عضو دی ۸ می‌توانند با اتکا بر اندیشه‌های اسلامی و الهی و با همراهی پیروان سایر ادیان توحیدی نسبت به پایه‌گذاری نظم نوین سیاسی و اقتصادی جهان اقدام کنند.
احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود با ارائه پیشنهادهایی به سران گروه دی ۸ برای ارتقای جایگاه این گروه گفت: کنفرانسی با هدف طراحی نظام مناسب اقتصادی با اتکا بر اندیشه الهی و با مشارکت وزرای اقتصاد، رؤسای بانک‌های مرکزی و دانشمندان کشورهای عضو تشکیل شود و ایران ابتکارات روشنی در این زمینه دارد و آمادگی خود را برای میزبانی چنین کنفرانسی اعلام می‌کند.
وی با بیان دومین پیشنهاد ایران به دی ۸ گفت: با هدف طراحی راه‌های مناسب تبادلات تجاری و مالی و رهایی از تبعات ارز مسلط، کمیته‌ای از نمایندگان کشورهای عضو موضوع را بررسی کنند و نتیجه را به اطلاع سران برسانند.
سومین پیشنهاد رئیس‌جمهور کشورمان نیز توسعه سرمایه‌گذاری متقابل و مستقیم کشورهای عضو با هدف تمرکز بر فعالیت کشاورزی و صنعتی، تبادل فناوری‌های جدید و تولید انرژی‌های تجدیدپذیر بود که می‌تواند با محوریت همکاری‌های اقتصادی قرار گیرد.
احمدی‌نژاد افزود: جمهوری اسلامی ایران در علوم و فناوری، کشاورزی، پزشکی و صنعت دستاوردهای چشمگیری دارد و آماده است تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهد و متقابلاً از تجربیات دیگر اعضا بهره‌مند شود.
وی بیان کرد: وعده الهی در برپایی عدالت جهانی تخلف ناپذیر است و به لطف و اذن خداوند به زودی شاهد برپایی جهانی مبتنی بر عدالت، صلح و دوستی با رهبری صالحان و صالح کل، بنده خالص خدا و عاشق حقیقی انسان حضرت مهدی(عج) خواهیم بود.