به گزارش افکارنیوز،

چینی‌ها 10 سالی می‌شود که میهمان بازار خودرو ایران شده‌اند و در این مدت انواع و اقسام محصولات را به بازار عرضه کرده و توانسته‌اند خواسته برخی از مشتریان را نیز برآورده کنند. هرچند در ابتدا به‌نظر می‌رسید خودروسازان چینی در بازار ایران دوام نمی‌آورند و استقبالی از محصولات شان نمی‌شود، با این حال، به دلایلی از جمله عملکرد نه چندان مناسب شرکت‌های خودروساز داخلی و کمبود تنوع محصول، بخش قابل توجهی از مشتریان جذب چشم بادامی‌ها شدند.

اوضاع به شکلی پیش رفت که در حال حاضر نزدیک به 8 درصد از بازار خودرو ایران را محصولات چینی تشکیل داده‌اند، محصولاتی که توانستند با وجود کیفیت نه چندان مناسب، به‌واسطه آپشن و امکانات شان، در دل ایرانی‌ها جا باز کنند. این در شرایطی است که در حال حاضر به‌دلیل رکود بازار و کاهش توان و میل عمومی به خرید خودرو، چینی‌ها نیز شعله رقابت با یکدیگر را تندتر کرده‌اند. در این میان، برخی خودروهای چینی که با استقبال بیشتری روبه‌رو هستند، قیمت شان توسط عرضه‌کنندگان آنها بالا رفته است، اما برخی دیگر به‌دلیل استقبال کمتر، امکان افزایش قیمت نداشته‌اند.

این اتفاق در نتیجه رفتار مشتریان داخلی رخ داده؛ به‌نحوی‌که آنها با استقبال یا عدم استقبال خود، تعیین کرده‌اند کدام خودرو عرضه بیشتری داشته باشد و کدام محصول عرضه کمتر. به‌عبارت بهتر، اگر قیمت فلان خودرو چینی در شرایط رکود بازار بالا رفته، یکی از دلایل اصلی‌اش استقبال از آن بوده و سبب شده شرکت عرضه‌کننده، فضا را برای افزایش قیمت مهیا ببیند. از آن سو استقبال کم از برخی خودروها نیز نه تنها اجازه افزایش قیمت را نداده، بلکه فروش آنها را با روش‌های عادی نیز مشکل کرده است.