به گزارش افکارنیوز،

در این گزارش که دیروز از طرف بانک مرکزی منتشر شد ضمن تایید افزایش حجم معاملات مسکن در اردیبهشت ماه امسال در مقایسه با ماه قبل –فروردین 95 – و ماه مشابه سال قبل - اردیبهشت 94-ثبات و عدم افزایش محسوس قیمت مسکن به‌صورت آماری و رسمی تایید شده است.

براساس تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی از وضعیت بازار مسکن شهر تهران، در اردیبهشت 95، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی پایتخت به 15 هزار و 431 واحد مسکونی رسید که این میزان معامله آپارتمان مسکونی نسبت به ماه مشابه سال قبل 2/ 8 درصد افزایش نشان می‌دهد. این در حالی است که در گزارشی که یک هفته قبل از طرف دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی منتشر شد، آمده بود: در اردیبهشت ماه 95 تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به 15 هزار و 100 واحد رسید که این نسبت در مقایسه با ماه مشابه سال قبل – اردیبهشت 94 – معادل 7/ 0 درصد رشد داشته است.

بانک مرکزی همچنین در این گزارش اعلام کرده است: در اردیبهشت ماه 95 متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زیربنای مفید واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران معادل 4 میلیون و 10 هزار تومان بوده است که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب به میزان 7/ 1 و 8/ 2 درصد افزایش نشان می‌دهد. دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی هفته گذشته در آخرین گزارش خود از وضعیت بازار مسکن شهر تهران قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در شهر تهران را به‌طور میانگین معادل 4 میلیون و 250 هزار تومان اعلام کرده بود که این نسبت در مقایسه با فروردین 95 و اردیبهشت 94 به ترتیب به میزان 8/ 2 و 2/ 4 درصد افزایش داشته است.

متوسط قیمت هر مترمربع آپارتمان مسکونی در شهر تهران در حالی در اردیبهشت امسال به مترمربعی 4 میلیون و 10 هزار تومان رسیده که این میزان در فروردین ماه امسال معادل 3 میلیون و900 هزار تومان گزارش شده است که افزایش قیمت صورت گرفته طی اردیبهشت ماه بسیار ناچیز بوده و از نظر کارشناسان و واسطه‌های ملکی به معنای ثبات قیمتی و عدم تغییر محسوس در قیمت مسکن است. بانک مرکزی در جمع‌بندی خود از این گزارش می‌افزاید: افزایش حجم معاملات مسکن در اردیبهشت ماه 95 نشانگر تداوم روند رو به بهبود معاملات و استقبال متقاضیان از خرید مسکن در ماه‌های اخیر است.

با توجه به چشم‌انداز بهبود فضای اقتصاد کلان و نیز رویکرد سیاست‌گذار پولی در کمک به تسهیل اعتباری بخش مسکن انتظار می‌رود این روند در ماه‌های پیش‌رو نیز ادامه داشته باشد.