به گزارش افکارنیوز،

 براساس تصمیم شورای پول و اعتبار، نرخ سود تسهیلات عقود غیرمشارکتی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری و همچنین نرخ سود مورد انتظار عقود مشارکتی قابل درج در قرارداد میان بانک یا مؤسسات اعتباری و مشتری، حداکثر معادل 18 درصد تعیین شد. همچنین نرخ سود تسهیلات بانک کشاورزی برای تسهیلات سرمایه‌گذاری معادل 15 درصد و برای سایر تسهیلات معادل 18 درصد هم تعیین شده و از 19 تیرماه در بانک‌های کشور اجرایی  شده است.

مطابق این تصمیم به نظر می‌رسد شرکت‌های خودروساز هم باید در پرداخت سودهای مشارکتی خود به مشتریان این کاهش نرخ را اعمال کنند اما در حال حاضر شرکت‌های خودروسازی همانند روال گذشته فعالیت می‌کنند و تصمیمی در این رابطه نگرفته اند.

رضا شیوا رئیس شورای رقابت در همین ارتباط به خبرنگار تسنیم می‌گوید: شرکت خودروساز خود مختار است تا نرخ های سود مشارکتی  قراردادهای خود را تعیین کند و شورای رقابت در این رابطه ورود پیدا نمی‌کند.

وی با بیان اینکه شورای فقط در شرایطی که خودروسازان از قیمت‌های مصوب عدول پیدا کنند حق اعمال نظر و تصمیم گیری دارد، گفت:  وزارت صنعت برای محاسبه نرخ سود مشارکتی خودروسازان فرمول‌های خاصی دارد که شرکت ها باید مطابق با آن عمل کنند.

رئیس شورای رقابت تصریح کرد: البته اگر بانک مرکزی ببیند یک دستگاه نقش یک بانک را ایفاء می‌کند با آن دستگاه ها برخورد لازم را خواهد کرد.