به گزارش افکارنیوز،

گزارش بانک مرکزی از خرده فروشی ۱۱ گروه مواد خوراکی در هفته منتهی به 16 مهرماه نشان می دهد قیمت 6 گروه کالایی نسبت به هفته قبل از آن کاهش یافته، چهار گروه افزایش داشته و یک گروه نیز ثابت مانده است .

 

**لبنیات و تخم مرغ 
برپایه اطلاعات هفته مورد گزارش در گروه لبنیات قیمت ماست پاستوریزه نسبت به هفته قبل به میزان 0.5 درصد کاهش داشت، اما بهای پنیر غیرپاستوریزه 0.5 درصد افزایش نشان می دهد و سایر اقلام این گروه بدون تغییر بود.
بهای تخم مرغ به میزان 0.4 درصد افزایش داشت و هر شانه 85 هزار تا 105 هزار ریال فروخته شد.

 

**برنج و حبوب 
گروه برنج در این هفته نشان داد که قیمت برنج داخله درجه یک ثابت بود، درحالی که بهای برنج وارداتی غیرتایلندی بالغ بر 0.7 درصد کاهش را ثبت کرد و در عین حال قیمت برنج داخله درجه دو 0.4 درصد افزایش را نشان داد.
براساس داده های این گزارش، در گروه حبوب بهای لپه نخود به میزان 0.9 درصد افزایش، اما قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.1 درصد و یک درصد کاهش داشت.

 

**میوه ها و سبزی های تازه 
همچنین در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری سیب گلاب و پرتقال درجه یک عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند، به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و ترباره عرضه شد.
میوه فروشی های سطح شهر نیز نسبت به عرضه اقلام میوه و سبزی تازه کردند که در گروه میوه های تازه بهای سیب گلاب 3.6 درصد و گلابی 26.3 درصد افزایش، ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 6.7 درصد تا 18.9 درصد کاهش داشت.
علاوه براین در گروه سبزی های تازه بهای بادنجان بالغ بر 3.6 درصد و سبزی های برگی 0.1 درصد افزایش یافتند، اما قیمت سایر اقلام این گروه بین 2.7 درصد تا 10.3 درصد کاهش داشت.

 

**گوشت قرمز و گوشت مرغ
براساس این بررسی در هفته مورد گزارش بهای گوشت گوسفند برابر با 0.3 درصد افزایش یافت، ولی قیمت گوشت تازه گاو و گوساله 0.2 درصد و گوشت مرغ 6.8 درصد کاهش یافت.

 

**قند، شکر، چای و روغن نباتی 
بانک مرکزی در بررسی خود می افزاید در این هفته بهای شکر به میزان 1.7 درصد کاهش یافت، اما قیمت قند 0.1 درصد، روغن نباتی جامد 0.7 درصد و چای خارجی و روغن نباتی مایع هر یک 0.3 درصد افزایش را نشان می دهد.

 

** تغییرات سالانه
براساس اعلام بانک مرکزی در یکساله منتهی به 16 مهر لبنیات 3.5 درصد، تخم مرغ 7.5 درصد، برنج 49.8 درصد، حبوب 24.5 درصد، گوشت قرمز 9 درصد، قند و شکر 45.8 درصد، چای 16.5 درصد و روغن نباتی 6.6 درصد افزایش را ثبت کردند و در گروه میوه های تازه 0.2 درصد، سبزی تازه 5.1 درصد، گوشت مرغ 8.6 درصد افت قیمت به دست آمد.