در بازار فروش واحدهای مسکونی در تهران، اخیرا عمده فروشی به جای سیستم مرسوم تک فروشی مد شده به این صورت که سازندهها برای فروش یکجای ساختمانهای مسکونی چند واحدی اعلام آمادگی کردهاند و نسبت به این شیوه جدید عرضه، رغبت نشان دادهاند.

مشاوران املاک علت عمده‌فروشی‌ها را، زمان بر بودن فروش تک واحدی عنوان می‌کنند و می‌گویند سازنده‌ها با فروش یکجای ساختمان یا معاوضه آن با زمین یا ملک کلنگی، سریع‌تر به نقدینگی دست می‌یابند.

یکی از بنگاهداران فعال در شرق تهران در این باره به «دنیای‌اقتصاد» گفت‌: زمانی بازار املاک معاوضه‌ای با رونق همراه است که بازار خرید و فروش یا اجاره املاک و مستغلات با رونق مواجه نباشد.

وی در ادامه درباره یکی از دلایلی که باعثپسندیده شدن بازار معاوضه املاک از سوی مصرف‌کننده‌ها می‌شود، افزود‌: آن دسته از خریداران یا فروشنده‌هایی که به غیر از ملک یا واحدشان، نقدینگی اندکی دارند و از طرف دیگر تصمیم دارند در کوتاه‌ترین مدت جابه جا شوند به بازار معاوضه مراجعه می‌کنند زیرا آنها دیگر مجبور نیستند زمانی را منتظر باشند تا واحدشان طبق قیمت پیشنهادی‌شان فروخته شود تا با سرمایه به دست آماده اقدام به خرید کنند.

بابک، همچنین درباره میزان استقبال سازنده‌ها از بازار معاوضه اظهار کرد‌: هنگامی‌که وضعیت بازار معاملات ملکی رونق و خریداران استقبال کافی داشته باشند، کمتر سازنده‌ای به بازار معاوضه مراجعه می‌کند اما زمانی که رکود بر سر معاملات ملکی حاکم باشد آنها به بازار معاوضه روی می‌آورند.

ستون امروز نبض بازار به معرفی تعدادی از آگهی‌ها در بازار معاوضه ملک پرداخته که به این شرح است‌:

در حوالی میدان امام حسین سازنده‌ای اعلام کرده که ۶ واحد نوساز مسکونی با شرایط ویژه با ملکی در همین منطقه معاوضه یا به خریدار واگذار می‌شود. منظور از شرایط ویژه این واحدها؛ برخورداری از ۶۰ میلیون تومان وام، ۱۲۰ میلیون تومان در رهن و ۲۶۰ میلیون تومان به صورت نقدی است.

علاوه براین ۵ واحد ۱۵۴ متر مربعی نوساز، ۳ خواب به صورت تک‌واحدی با کلیه امکانات در خیابان بهار واقع در منطقه تهرانپارس یکجا با ملک کلنگی معاوضه می‌شود.

همچنین در خیابان مسعودیه ۳ قطعه زمین ۲۸۰ متری در مجاور یکدیگر با ۲۰ متر گذر و ۲۴ متر بر، مناسب ساخت واحدهای تجاری یا مسکونی با شرایط ۵۰ درصد نقد و ۵۰ درصد معاوضه با آپارتمان، به خریدار واگذار می‌شود.

از سوی دیگر فروشندهای ۳۹ واحد مسکونی از ۵۰ تا ۷۸ متری ( یک و ۲ خواب ) در اسلامشهر را که آماده بهرهبرداری است حاضر است با قطعه زمینی در شمال شهر تهران معاوضه کند.