به گزارش فارس، جمشید پژویان درباره برنامه آمریکا برای تحریم بانک مرکزی ایران، اظهار داشت: "تحریم" جریانی است که میتواند از محدودیتهای کم و ضعیف تا محدودیتهای زیاد و جدی باشد.
وی با بیان اینکه تحریم بانک مرکزی هزینه‌های زیادی را به کشور تحمیل خواهد کرد‌، افزود: ‌ مسائل مربوط به تحریم کاملاً‌ سیاسی است؛ آمریکا دنبال بهانه است و هر جا بهانه نداشته باشد هم می‌تراشد تا به خواسته‌هایش برسد.
رئیس شورای رقابت تأکید کرد: به دنبال هر تحریمی هزینه‌های برای کشور ایجاد می‌شود؛ در برخی تحریم‌ها نیز ممکن است کشور بتواند قوتی پیدا کند اما باید توانایی طراحی سیاست‌های مناسب اقتصادی را در این شرایط داشته باشیم.
پژویان با اشاره به اینکه کشور در مقابل این تحریم‌ها به زانو در نخواهد آمد، افزود: بخاطر وجود امکانات، ‌ توانمندی‌ها و همچنین منابع خاص کشور توانسته با پرداخت هزینه‌ از کنار این تحریم‌ها عبور کند.
وی اذعان داشت: اما اگر تحریم بانک مرکزی اتفاق بیافتد بحثخیلی جدی‌تر خواهد شد چراکه کلیه معاملات مربوط به صادرات و واردات، فاینانس‌ها و سایر امور تا حدودی دچار مشکل می‌شود.
رئیس شورای رقابت در همین ارتباط به اهمیت بکارگیری سیاست‌های مناسب اشاره و تصریح کرد: باید سیاست‌هایی را به کار ببریم که شعاری نباشد و قابلیت افزایش توان را داشته باشد.
به گفته پژویان، اتخاذ سیاست‌های مناسب می‌تواند درجه خودکفایی کشور را بالا ببرد تا اثرات این تحریم‌ها و تحریم بانک مرکزی خنثی شود.
وی درباره غیرقانونی بودن تحریم بانک مرکزی ، گفت: تحریم بانک مرکزی امکان پذیر است اما معمولاً کشورها این کار را انجام نمیدهند. دولت باید سعی کند با همکاری دوستان خود در منطقه به طریقی این مشکل را دور بزند.