به گزارش فارس، یک منبع آگاه اظهار داشت: جسد ۴ غواص درون محفظه فشار به عرشهکشتی نجات منتقل شد و فعالیت برای انتقال اجساد دیگر غواصان ادامه دارد اما بقیه اجساد هنوز یافت نشدهاند که در مرحله بعدی به سراغ آنها خواهند رفت.
وی افزود: مشخص نیست که دیگر مفقودین درون کشتی‌گیر افتاده‌اند یا در دریا رها شده‌اند اما افرادی که از کشتی نجات یافته‌اند گفته‌اند افراد مفقود شده را روی پل فرماندهی کشتی دیده‌اند و به همین دلیل احتمال یافته شدن اجساد آنان درون کشتی زیاد است.
وی با بیان اینکه غواصان هندی محبوس در محفظه فشار احتمالا بعد از ۱۰ ساعت جان خود را از دست داده‌اند، اضافه کرد: محفظه فشار در حال نرمال روی کشتی به رسیدگی منظم نیاز دارد بنابر این وقتی این محفظه در تنش شدیدی قرار می‌گیرد و می‌چرخد شانس زیادی برای ادامه حیات افراد محبوس در آن باقی نمی‌ماند اگر چه پزشکی قانونی باید در این باره نظر دقیق خود را اعلام کند.
وی در خصوص شایعات موجود درباره وقوع حادثه به دلیل بسته‌شدن دریچه کشتی گفت: دریچه‌ای وجود ندارد که امکان بازماندن آن در اثر عجله وجود داشته باشد، تنها راه خنک کردن موتور که به آب دریا متصل است وسیله‌ای به نام «C - chest» است که آب از آن برای خنک کردن موتور و ماشین آلات به داخل کشتی منتقل می‌شود که آن هم همیشه بسته است.
وی افزود: البته در صورت وجود اضافه بار احتمال پارگی این قطعه وجود دارد چنانکه فشار بیشتری به آن وارد می‌شود و با وجود تلاطم دریا امکان پارگی گوشه‌ای از آن یا ترک خوردن خطوط جوش آن قابل تصور است اما همه این موارد تنها احتمالات است.
این منبع آگاه تاکید کرد: تا زمانی ک تیمی برای بررسی موضوع تشکیل نشود و قطعات مختلف اطلاعات را کنار هم قرار ندهد اظهار نظر دقیق در این باره غیرممکن است و حتی هر چه متخصصان بگویند نیز براساس حدس و گمان خواهد بود و در این میان حدس و گمان افراد غیرمتخصص نیز مطرح می‌شود که خنده‌دار و بی‌معنا است.
وی اظهار داشت: دریچه‌ای نیز وجود دارد که غواصان از آن وارد آب می‌شوند اما اظهار‌نظر درباره آن نیز حدس و گمان است و ما نمی‌دانیم واقعا در کشتی اتفاقی افتاده است.
وی تصریح کرد: البته در این موارد پنهانکاری نیز زیاد است تا مشخص نشود چه اتفاقی افتاده است.

*غرق کشتی کوشا در عرض ۳دقیقه و نیم

این منبع آگاه در ادامه گفت: بر اساس اطلاعات موجود کشتی کوشا در عرض ۳ دقیقه و نیم به زیر آب رفته است که بسیار سریع و عجیب است بر این اساس این احتمال نیز وجود دارد که بخشی از کشتی دچار پارگی شده باشد و خدمه کشتی متوجه آن نشده یا در حال تلاش برای جلوگیری از آن بوده‌اند که با عدم موفقیت مواجه شده و کشتی را رها کرده‌اند.
وی اضافه کرد: کشتی از عقب و پاشنه پایین رفته و به صورت عمودی در آب فرو رفته است که احتمال ورود آب به موتورخانه را نشان می‌دهد.
وی تصریح کرد: یا نگاه سطحی به چنین موضوعاتی نمی‌توان اظهار نظر کرد چنانکه احتمالات متعددی در این زمینه وجود دارد اما احتمالات مطرح شده در حد حرف است.
این منبع آگاه با تاکید بر اینکه آنچه قطعی است نامساعد بودن دریا و اضافه بار و بد بارگیری کردن کشتی است، اضافه کرد: در این زمینه نیز تنها ناخدای کشتی مقصر نیست بلکه همه از جمله اداره بندری که اجازه خروج به کشتی داده است، کسی که روی کشتی کار کرده و تجهیزات گذاشته، ایمنی اداره بندر و امثال آنها در این حادثه مقصرند.
وی با بیان اینکه نتیجه نهایی پس از بررسی غواصان مشخص خواهد شد، گفت: بیمه هم قطعا رعایت موارد ایمنی در کشتی را برای پرداخت خسارت به دقت چک خواهد کرد.