به گزارش فارس، طرح‏های مسکن مهر از سوی دولت نهم و در راستای رفع یکی از اصلی‏ترین نیازهای بشری که رفته رفته در حال تبدیل به آرزوی دست نیافتنی اقشار کم‏درآمد جامعه ایرانی بود، اجرایی شد.
خوشبختانه تاکنون بسیاری از این طرح‏های خانه‏سازی در نقاط مختلف کشور صورت اجرایی به خود گرفته، واگذار شده یا در آینده‏ای بسیار نزدیک در آستانه واگذاری است.
تهران و شمال شرق این استان نیز به دلیل وجود اراضی مناسب از قطار اجرای طرح‏های مسکن مهر جا نماند و در نقاطی همچون پردیس، مهرآباد، دماوند و فیروزکوه در تکاپوی ساخت و ساز واحدهای مسکونی گام‏های بلند و موثری برداشته شد.

* قصه پرغصه طرح مسکن مهر آبعلی
اما در حالی که بسیاری از طرح‏های مسکن مهر شمال شرق استان تهران به زمان اتمام عملیات عمرانی و تحویل به متقاضیان نزدیک می‏شود، طرح مسکن مهر شهر آبعلی نه تنها آغاز نشده بلکه اجرای آن همچنان در هاله‏ای از ابهام قرار دارد.
داستان این طرح خانه‏سازی که ۷۰۰ عضو خود را چشم انتظار آغاز مراحل اجرایی آن نگه داشته است، به سال ۱۳۸۷ بازمی‏گردد.
در آن سال و با ابلاغ دستورالعمل‏های دولتی مبنی بر تشکیل تعاونی‏های خانه‏سازی، تعاونی مسکن مهر آبعلی نیز با ۳۵۰ عضو بومی و همین تعداد اعضای غیربومی مراحل ثبت خود را در ادارات تعاون و مسکن و شهرسازی وقت در شهرستان دماوند گذراند.
پس از این مرحله، فرم مخصوص دریافت وام مسکن متقاضیان تایید شد و شورای اسلامی شهر آبعلی نیز هفت قطعه زمین را برای اجرای این طرح پیشنهاد داد که از میان این تعداد از اراضی، زمین‏های مناطق " هزاردشت " و " مبارک‏آباد " از سوی مسکن و شهرسازی استان تهران و شهرستان دماوند برای ساخت واحدهای مسکونی بلامانع تشخیص داده شد.
بنا بر دستورالعمل‏های ابلاغی، استعلام از اراضی مبارک‏آباد و هزاردشت برای نبود معارض و همچنین مقدورات گسیل امکانات خدماتی در دو سطح استانی و شهرستانی آغاز و موافقت‏های لازم اخذ شد.
سرانجام کلنگ احداثطرح مسکن مهر آبعلی در سال ۱۳۸۸ با حضور مسئولان شهرستان دماوند به زمین زده شد اما متقاضیان سرخوش از برگزاری آیین آغاز عملیات اجرایی این طرح، تنها شاهد همان چند ضربه کلنگ پر گل و بوته و مزین به روبان‏های رنگارنگ مسئولان بودند و اقدامات پس از آن هرگز نتوانست سکوت همراه با سکون حاکم بر مبارک‏آباد آبعلی را به های و هوی کارگران و ادوات عمرانی پر سر و صدا تبدیل کند.

* مشکلات اراضی مبارک‏آباد
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی نیز در همین راستا در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در شرق استان تهران، پیرامون نخستین مراسم کلنگ‏زنی طرح مسکن این شهر یادآور شد: هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی از دو جهت با اجرای این طرح در اراضی مبارک‏آباد مخالف بودند.
داود اسماعیلی تصریح کرد: وجود معارضان شخصی و تایید نشدن خاک اراضی مبارک‏آباد از سوی کارشناسان آزمایشگاه فنی برای اجرای طرح‏های انبوه‏سازی مسکن دو مانع بزرگ در مقابل زمین این منطقه بود.
وی ادامه داد: زمین‏های هزاردشت پس از مبارک‏آباد به عنوان دومین گزینه احداثواحدهای طرح مسکن مهر آبعلی مورد توجه قرار گرفت.
اسماعیلی ادامه داد: سند مالکیت اراضی ۱۶ هکتاری هزاردشت که تحت تملک منابع طبیعی قرار داشت، اخذ و استعلامات لازم از ادارات خدمات‏رسان غیر از اداره راه و ترابری انجام شد.

* پاسخ‏های ضد و نقیض اداره راه و ترابری رودهن
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی همچنین در خصوص پاسخ‏های ضد و نقیض اداره راه و ترابری رودهن اظهار داشت: اداره راه و ترابری رودهن بومهن در پاسخ به درخواست استعلام هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی، این طرح را نیازمند احداثتقاطعی هم‌سطح دانست.
وی ادامه داد: هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی نیز در پی این پاسخ با صرف اعتباری بالغ بر ۸ میلیون تومان و از طریق شرکت خصوصی طرف قرارداد با وزارت وقت راه و ترابری نسبت به تهیه طرح تقاطع مورد نظر اقدام کرد.
اسماعیلی از انجام استعلام‏های ادارات خدمات‏رسان برای سومین بار پیاپی خبر داد و گفت: بر اساس ابلاغیه‏های جدید، هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی برای سومین بار ملزم به انجام استعلام‏های مورد نیاز از دستگاه‏های خدماتی شد.
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی ادامه داد: اما این بار، اداره راه و ترابری رودهن با رد پاسخ نخست خود در اراضی هزاردشت، این منطقه را نیازمند تقاطع غیرهم‌سطح دانست، حال آنکه طبق پاسخ نخست این نهاد و با صرف هزینه‏های هنگفت از آورده متقاضیان کم‏درآمد این تعاونی طرح تقاطع هم‌سطح آماده‏سازی شده بود.
وی افزود: استاندار تهران نیز با حضور در شهر آبعلی و پس از استماع مطالبات مردمی قول تشکیل کارگروه تخصصی تعاونی مسکن مهر آبعلی را داد که البته به وعده خود نیز عمل کرد.
اسماعیلی ادامه داد: با تشکیل این نشست، اجرای طرح مسکن مهر آبعلی مصوب شد اما همچنان اجرای عملیاتی در این باره دیده نمی‏شود.

* رنج آبعلی از آمار جمعیتی پایین
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی همچنین در خصوص تغییر مکان محل تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان خاطرنشان کرد: در حال حاضر، گاه مبحثتغییر اراضی احداثطرح مسکن مهر آبعلی مطرح می‏شود اما تضمینی برای انجام امور مقدماتی و جلوگیری از بروز مشکلات پیشین در این اراضی وجود ندارد.
وی تصریح کرد: اجرای طرح‏های مسکن مهر در آبعلی ضمن افزایش آمار جمعیتی قادر بود تا موجبات گسیل امکانات و خدمات متعدد را به این خطه زیبا هموار سازد و از این رو، مضرات خروج این پروژه دوباره گربانگیر مردم آبعلی خواهد شد.
اسماعیلی از دست‏های پشت پرده در اجرای این طرح خانه‏سازی سخن به میان آورد و افزود: چندی پیش در حالی که بنر تعاونی مسکن مهر به دستور فرمانداری دماوند در اراضی هزاردشت نصب شد، برخی حتی با پیشنهاد رشوه به ماموران تعاونی قصد جلوگیری از اجرای آن را داشتند.

* تلاش برخی برای حفظ حیات خلوت خود
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی پیرامون دلایل این تقابل گفت: به نظر می‏رسد حیات خلوت و محیط دنج برخی افراد با اجرای طرح‏های مسکن مهر دچار خلل خواهد شد.
اسماعیلی ادامه داد: در حال حاضر، این اشخاص که امور ساخت و ساز بنای خود را پشت سر گذاشته و مسیر دریافت خدمات رفاهی را نیز بر خود تسهیل ساخته‏اند، با خودخواهی نمی‏توانند دستیابی ۷۰۰ عضو تعاونی مسکن مهر آبعلی به بزرگ‏ترین آرزوی خود یعنی یک چهاردیواری آپارتمانی چند متری را ببینند.

* قیطریه‏نشینی که سرایدار است
اسماعیلی در خصوص برخی شایعات مبنی بر حضور افرادی متمول در میان متقاضیان طرح‏های مسکن مهر آبعلی خاطرنشان کرد: فرض کنیم در طرح مسکن مهر آبعلی افرادی ثروتمند یا پایتخت‏نشین نیز حضور داشته باشند.
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی تصریح کرد: اما همین فرض محال نیز ورای سیاست‏های نظام مقدس اسلامی مبنی بر ورود سرمایه‏گذاری بخش خصوصی به امور زیربنایی کشور و همچنین خروج جمعیت از کلان شهر تهران نیست.
وی ادامه داد: حال آنکه با تحقیقات فرمانداری دماوند که تکرار آن برای هر نهاد دیگری بلامانع است، مشخص شد که متقاضیان طرح‏های مسکن مهر آبعلی از قشر کم‏بضاعت جامعه هستند.
اسماعیلی افزود: به عنوان مثال، نشانی مسکونی عضوی در یکی از محله‏های مرفه‏نشین تهران(قیطریه) درج شده اما این فرد در اتاقی محقر تنها به عنوان سرایدار در آن محله به کار مشغول است.

* صرف هزینه‏های مقدماتی از آورده اعضای کم‏درآمد
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی از صرف هزینه‏ای ۲۰۰ میلیون تومانی برای تهیه امور مقدماتی اجرای این طرح خبر داد و افزود: هیئت مدیره مسکن مهر آبعلی بنا بر دستور مسئولان فرمانداری دماوند و مجوزهای صادره از سوی نهادهای ذی‏ربط نسبت به انجام برخی امور مقدماتی با صرف هزینه‏ای بالغ بر۲۰۰ میلیون تومان اقدامات مقدماتی متعددی را صورت داد که با این روند صرف این سرمایه‏های مردمی بی‏نتیجه خواهد ماند.
وی ادامه داد: این ۲۰۰ میلیون تومان آورده متقاضیان طرح مسکن مهر آبعلی و محصول فروش طلای همسر، کسر از جهیزیه نوعروس، اخذ وام از مراکز مالی و در یک کلام رفتن این ۷۰۰ عضو زیر بار بدهی است.

* ۳ مرحله اجرا نشدن دستور شفاف ریاست جمهوری
اسماعیلی از سه مرحله اجرا نشدن دستور رئیس جمهور در خصوص طرح مسکن مهر آبعلی خبر داد و افزود: رئیس جمهور در سه مرحله مکاتبه با مسئولان امر صراحتا دستور رفع موانع موجود در مسیر پروژه و ادامه کار را صادر کرد اما هر سه بار این دستور شفاف صورتی اجرایی به خود نگرفت.
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی با اشاره به مصاحبه چند روز گذشته معاون عمرانی استاندار تهران درباره طرح مسکن مهر آبعلی یادآور شد: معاون عمرانی استاندار تهران چندی پیش در مصاحبه‏ای با رسانه‏های جمعی در جریان افتتاح طرح‏های خدماتی شهرداری پردیس، از وجود یک‌هزار و ۵۰۰ عضو در طرح مسکن مهر آبعلی خبر داده بود در حالی که این تعاونی تنها ۷۰۰ عضو دارد.
وی ادامه داد: همچنین این مقام مسئول استانی اراضی طرح مسکن مهر آبعلی را به لحاظ زمین‏شناسی و مهندسی خاک و با توجه به استقرار گسل‏های لرزه‏خیز ذاتی در نواحی مختلف شمال شرق استان تهران نامناسب ارزیابی کرده بود.
اسماعیلی تصریح کرد: این سخنان بیان شد در حالی که مباحثی همچون شیب نامناسب، ایراد مهندسی در خاک و امکان بروز خطر بر اثر استقرار بر روی گسل‏های لرزه‏خیز به اراضی پیشین طرح مسکن مهر آبعلی یعنی مبارک‏آباد مربوط می‏شد اما اراضی هزاردشت بر اساس پاسخ کتبی و مستند کارشناسان امور ژئوفیزیک دارای چنین مشکلاتی نیست.
رئیس هیئت مدیره تعاونی مسکن مهر آبعلی اظهار داشت: به نظر می‏رسد تمام مشکلات موجود از انتخاب اراضی مناسب هزاردشت برای اجرای طرح مسکن مهر آبعلی نشأت می‏گیرد.
وی تصریح کرد: اما شاید با انتخاب اراضی دیگری برای این پروژه که توسط دولت خدمتگزار و در راستای خانه‏دار شدن مردم صورت گرفته، این طرح به محل دیگری منتقل و مانع‏تراشی‏های بی‏شمار در این خصوص برطرف شود.
به هر ترتیب به نظر نمی‏رسد این طرح خانه‏سازی را بتوان یک تومور مغذی لاعلاج خواند بلکه تنها عمل به منویات رهبر معظم انقلاب به عنوان فصل‏الخطاب جامعه اسلامی که همواره رضایت‏مندی مردم را پیشه کار مسئولان می‏خوانند، طلسم شوم این طرح مسکوت مانده نیز به حول قوه الهی و حرکت جهادگونه مسئولان خواهد شکست.