نرخ دلار که از روزهای گذشته سیر صعودی را پیش گرفته بود صبح امروز رکود تازه ای را ثبت و از مرز 4 هزار تومان عبور کرد.

دلار البته مدتی است که سودای افزایش قیمت برسر دارد و کارشناسان اقتصادی جبران کسری بودجه دولت از دلایل اصلی افزایش قیمت این ارز از سوی دولت اعلام کرده بودند ولی دولتمردان هرگونه افزایش قیمت عمدی دلار را کتمان و این نوسانات را برای بازار ارز طبیعی و البته مقطعی اعلام کردند.

بنابر نظر اکثر کارشناسان، افزایش اخیر نرخ ارز می‌تواند یکی از معدود دستاوردهای مهم اقتصادی دولت یازدهم را که همان کاهش نرخ تورم هست تهدید کند و موجبات صعودی شدن مجدد نرخ تورم را فراهم آورد. برخی اقتصاددانان و مشاوران اقتصادی نزدیک به دولت هم معتقدند که سیاست تک‌نرخی شدن ارز هم می‌تواند موجب افزایش نرخ تورم گردد. بر همین اساس، دستور توقف برنامه دولت برای تک‌نرخی شدن ارز تا اواسط سال 96 صادر شده است.

دلایل متعددی از سوی فعالان اقتصادی و کارشناسان برای گران شدن دلار تا 4000 تومان مطرح گردید، از جمله اینکه شاید طرح دولت برای تک‌نرخی شدن ارز پشت‌پرده این گرانی باشد. این در حالی است که رئیس کل بانک مرکزی همه دلایلی را که از دست داشتن دولت در این کار خبر می‌داد رد کرد.

صراف ها و فعالان بازار ارز اما برخلاف دولتی ها معتقدند دست های پشت پرده بازهم در تلاش برای گرانی دلار هستند و این بار هم با دستکاری عرضه و تقاضا سعی در برهم زدن توازان بازار دارند.

* دلار نقدی در بازار نیست/ عرضه بانک مرکزی قطره چکانی شد

یکی از صراف ها که سالها در بازار ارز مشغول فعالیت است در همین ارتباط می گوید: بانک مرکزی حدود یک هفته است که عرضه خود در بازار را به شدت محدود کرده و همین موجب شده تا ارز نقدی در بازار نباشد.

وی با بیان اینکه دلار نقدی در بازار خیلی کم است، گفت: این درحالی است که تقاضای مردم برای دلار بالاست ولی به دلیل نبود ارز، متقاضیان نمی توانند نیاز ارزی خود را تأمین کنند.

صراف دیگری هم که از فعالان بازار بشمار می رود از نبود دلار برای خرید و فروش در بازار می گوید و تاکید دارد: بانک مرکزی عرضه خود را قطره چکانی کرده و همین عامل گرانی دلار است.

* عامل سیاسی و منطقه ای در گرانی دلار دخیل نیست

یکی دیگر از فعالان بازار ارز در پاسخ به این پرسش که آیا افزایش قیمت دلار دلایل سیاسی دارد و می تواند بخاطر نوسانات منقطه باشد ؟ گفت: هیچ علتی در منطقه نمی تواند گرانی دلار را رقم زده باشد این گرانی بخاطر نبود عرضه از سوی دولت است.

وی متقاضیان اصلی خرید دلار در روزهای جاری را مردم عادی اعلام کرد و گفت: بخاطر نزدیک شدن به عید میلادی و ماه های پایانی سال هر سال شاهد افزایش قیمت در بازار ارز هستیم ولی امسال قیمت رکورد قابل تأملی را ثبت کرد.

* صراف ها: خودشان دلار را گران کردند

یکی از واسطه های ارز که در خیابان فردوسی حضور دارد با تأکید براینکه حوادث اخیر در منطقه هیچ ارتباطی با گرانی دلار ندارد می گوید: خودشان (دولت و بانک مرکزی) دلار را گران کرده اند.

وی با تأکید براینکه افزایش قیمت دلار مانند زمان احمدی نژاد نیست که یکباره 100-200 تومان گران شود ، گفت: از بعد از اربعین دلار هر روز 20-30 تومان گران می شود و این افزایش پله ای تأیید می کند که دولت خودش قیمت را بالا برده است.

صراف دیگری هم ضمن تأکید براینکه در افزایش قیمت دلار صراف و دلال و مغازه دار و بازاری نقشی ندارند گفت: اگر دلار بالا برود به ضرر مردم است چراکه قیمت تمام کالا و خدمات افزایش می یابد.

به گزارش تسنیم، نرخ فروش دلار که صبح امروز به 4010 تومان هم رسیده بود هم اکنون در تابلوی صرافی های خیابان فردوسی 3995 تومان درج شده است.