به گزارش افکارنیوز،

عضو اتحادیه مواد غذایی گفت: پنج ماه است که واردات برنج در جهت حمایت از کشاورزان ممنوع شده و در صورت استمرار این روند با افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی و پدیده شوم قاچاق روبرو خواهیم شد.

دوره ممنوعیت واردات برنج به منظور حمایت از کشاورزان و تولید داخل از سوی وزارت جهاد کشاورزی اجرا می شود اما در سال جاری با وجود گذشت زمان قانونی از اتمام این دوره ممنوعیت هنوز دولت واردات برنج را آزاد نکرده که این امر در آینده ای نه چندان دور ضربه مهلکی از حیث نوسانات قیمت به بازار وارد می کند.

 

کارشناسان معتقدند که در شرایط کنونی، تاخیر در آزاد سازی واردات برنج افزایش قیمت برنج داخلی و خارجی، کمبود برنج شب عید و افزایش قاچاق را به همراه خواهد داشت که وزارت جهاد برای متعادل کردن بازار همانند سال های گذشته باید هر چه سریع تر نسبت به آزاد سازی واردات اقدام نماید تا دود تاخیر در واردات و گرانی ها به چشم مردم نرود.

 

براین اساس،مسیح کشاورز دبیر انجمن واردکنندگان برنج با اشاره به آمار بانک مرکزی مبنی بر افزایش قیمت برنج خارجی اظهار داشت: در حال حاضر هر کیلو برنج هندی با نرخ 4 هزار و 700 الی 4 هزار و 900 تومان و پاکستانی 6 هزار الی 6 هزار و 500 تومان در فروشگاه های سطح شهر عرضه می شود.

 

وی با اشاره به اینکه برنج هندی 80 و پاکستانی 20 درصد سهم بازار را به خود اختصاص داده است، افزود: آمار بانک مرکزی بر مبنای میانگین نرخ برنج های خارجی صورت گرفته که این امر غیرکارشناسی است.

 

کشاورز از ثبات قیمت برنج خارجی از زمان ممنوعیت خبر داد و گفت: پنج ماهی است که واردات برنج در جهت حمایت از کشاورزان ممنوع شده و در صورت استمرار این روند با افزایش قیمت برنج ایرانی و خارجی و پدیده شوم قاچاق روبرو خواهیم شد.

 

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در پاسخ به این سوال که باید از ابتدای دی ماه واردات برنج آزاد می شد، بیان کرد: تا کنون وزارت جهاد کشاورزی رفع ممنوعیت واردات برنج از ابتدای دی ماه را ابلاغ نکرده که این امر درنهایت منجر به گرانی برنج و فشار به مصرف کنندگان می شود.

 

 افزایش 5 درصدی قیمت برنج خارجی

 

همچنین قاسمعلی حسنی عضو اتحادیه مواد غذایی گفت: نرخ برنج خارجی به نوسانات نرخ دلار در بازار بستگی دارد و به همین دلیل طی ماه های اخیر با 5 درصد افزایش در بازار مواجه شده است.

 

به گفته وی حداکثر قیمت برنج ایرانی در حال حاضر 12 هزار و 500 تومان و برنج خارجی 4 هزار و 200 الی 4 هزار و 900 تومان است.

 

حسنی تصریح کرد: با رفع ممنوعیت و ورود محموله های جدید برنج خارجی شاهد کاهش و تعادل قیمت در بازار خواهیم بود.