به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری رویترز در مطلبی نوشت: قرار است شرکت ایران‌ایر سه‌شنبه (امروز) 4 هواپیمای ای‌تی‌آر 72-600 توربوپراپ را دریافت کند. این اقدام، بخشی از تلاش‌های ایران‌ایر برای بازسازی ناوگان خود پس از لغو سال گذشته تحریم‌های هسته‌ای ایران به شمار می‌رود.

 

به گفته مقامات حمل و نقل هوایی اروپایی و ایرانی، قرار است این 4 هواپیمای توربوپراپ که رنگ‌های ایران‌ایر را با خود دارند – روز سه‌شنبه در مرکز ای‌تی‌آر در تولوز فرانسه تحویل داده شوند و روز چهارشنبه وارد تهران شوند.

 

با احتساب این موارد، تعداد هواپیما‌های غربی که از زمان برقراری مجدد تبادلات تجاری -- در پی امضای توافق هسته‌ای میان تهران و 6 قدرت جهانی – به ایران تحویل داده می‌شود، به عدد 7 خواهد رسید.

 

شرکت دولتی ایران‌ایر –که 20 هواپیمای ساخت همکاری مشترک ایرباس-لئوناردو ایتالیا را سفارش داده اس – قرار است از این 4 هواپیمای جدید در مسیرهایی که در آن‌ها با مشکل مواجه است، استفاده کند.

 

هواپیمای ای‌تی‌آر 72-600 دارای 70 صندلی است و 26.8 میلیون دلار قیمت‌گذاری شده است. قرار است ایران‌ایر 16 هواپیمای باقیمانده ای‌تی‌آر را تا پایان سال 2018 دریافت کند. البته از این تعداد، 5 هواپیما در سال جاری میلادی به ایران تحویل داده خواهد شد.

 

ایران‌ایر همچنین تاکنون 3 هواپیمای جت ایرباس را تحویل گرفته است. بر مبنای چند قرارداد، ایران 180 هواپیمای جت را از ایرباس و بوئینگ – رقیب آمریکایی آن -- خریداری خواهد کرد.