به گزارش فارس، براساس یکی از آخرین مصوبههای شورای پول و اعتبار وام قرضالحسنه ازدواج از ۵ میلیون به ۶ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است.

بانک مرکزی البته بخشنامه مربوط به مصوبه مذکور شورای پول و اعتبار را به بانک‌های عامل ابلاغ و به آنها تأکید کرده که «از تاریخ ۱/۸ / ۱۳۹۰ سقف فردی تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج از ۲۵ میلیون ریال به ۳۰ میلیون ریال برای هر یک از زوجین افزایش می‌یابد.»

اما درحالی که بانک مرکزی بخشنامه مصوبات جلسه شورای پول و اعتبار مورخ ۲۶/۷ / ۱۳۹۰ را جهت اجرا به بانک‌های ملی ایران، صادرات ایران، تجارت، ملت، سپه، کشاورزی، مسکن، رفاه کارگران، قرض‌الحسنه مهر و شرکت دولتی پست بانک ابلاغ کرده بود همچنان برخی از این بانک‌ها از اجرای این بخشنامه سر باز می‌زنند.

تماس‌های مردم با خبرگزاری فارس و البته پیگیری‌های خبرنگار فارس حکایت از این ماجرا دارد که شعب برخی از بانک‌های دولتی و خصوصی همچنان مطابق قبل در خصوص تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج عمل می کنند و توجهی به مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار ندارند.

یکی از شعب بانک‌های اصل چهل و چهاری هنگام مراجعه متقاضیان ثبت نام و دریافت وام قرض‌الحسنه ازدواج همان تسهیلات ۵ میلیون تومانی را به آنها پرداخت می‌کند.

مسئول مربوطه در این شعبه به مراجعین می‌گوید وام ازدواج مطابق قبل ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان پرداخت می‌شود و برای این کار هم تشخیص نظر رئیس شعبه شرط اصلی است.

البته این اولین باری نیست که در گزارش‌های مربوط به تسهیلات‌دهی بانک‌ها با این جمله مواجه می‌شویم که نظر رئیس شعبه مهمتر از مصوبات و بخشنامه‌های بانک مرکزی است اما به هر حال این اتفاق درحالی روی می‌دهد که این بار بخشنامه شورای پول و اعتبار از اهمیت و فراگیری خاصی برخوردار بود.

مسئول این بانک درباره چرایی عدم پرداخت تسهیلات ۶ میلیون تومانی ازدواج به مشتریان می گوید: بخشنامه افزایش وام قرض‌الحسنه ازدواج هنوز به شعبه ابلاغ نشده است.

این درحالی‌است که طبق اطلاعیه بانک مرکزی بخشنامه مربوط به مصوبه شورای پول و اعتبار نهم آبان ماه سالجاری به بانک‌های عامل ابلاغ شده است.

نکته جالب اینجاست که معاون یکی از شعب یک بانک‌ نیمه خصوصی در پاسخ به این سوال که چرا در این شعبه وام ازدواج در نهایت با مبلغ ۵ میلیون تومان پرداخت می شود، گفت: هنوز بخشنامه مربوطه به منطقه‌ای که ما در آن هستیم ابلاغ نشده است.

این تخلف درشرایطی انجام می شود که این روزها متقاضیان زیادی برای دریافت وام ازدواج به شعب بانکها در مناطق مختلف مراجعه میکنند .