به گزارش فارس، با وجود اینکه طی هفتهها و بعضاً ماههای اخیر تعدادی از پستهای بالای مدیریتی در بانک مرکزی و وزرات امور اقتصادی و دارایی اسماً بدون مسئول واحد اداره می شوند، هنوز جایگزینی برای مدیران سابق آنها معرفی نشده است.

با دستگیری قائم مقام بانک مرکزی و همچنین استعفای معاون بانک و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی انتظار می‌رفت که برای این سمت‌های حساس و مهم در این دو دستگاه مرجع نظام پولی و مالی کشور هر چه سریعتر تصمیمی اتخاذ شود.

اما گذشت زمان خلاف این تصور را ثابت کرد چراکه شنیده‌های خبرنگار فارس از تعدادی از مسئولان بانک مرکزی و همچنین وزارت اقتصاد حکایت از آن دارد که هنوز جایگزینی برای پورمحمدی و ابوالحسنی انتخاب نشده است.

این اتفاق درحالی روی می دهد که وزیر امور اقتصادی و دارایی بعد از ماجرای استعفای ابوالحسنی با رفتن او از وزرات اقتصاد موافقت کرده بود و از همین رو تصور بر این بود که حسینی هر چه سریعتر نسبت به انتخاب معاون جدیدش اقدامی کند.
هفته گذشته نیز وزیر امور اقتصادی و دارایی در خصوص جایگزینی معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد گفته بود: هنوز فردی مشخص نشده و با افرادی که مذاکره شده تاکنون راضی به قبول این سمت نشده‌اند.


با این وجود پیگیری خبرنگار فارس از مسئولان درون مجموعه وزارت اقتصاد بیانگر این است که با گذشت هفته ها از ماجرای استیضاح حسینی و اعلام خبر استعفای ابوالحسنی هنوز تصمیمی در این خصوص گرفته نشده است. به گزارش فارس، البته بعد از اینکه دستگیری قائم مقام بانک مرکزی رسانه‌ای شد محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهوری نیز به بیان سخنانی در دفاع از وی پرداخت و در بین بانکی‌ها خطاب به مسئولان قوه قضائیه گفت: چرا انتقام از ملت می‌گیرید آنها که رشوه داده و تخلف کرده‌اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید. همان مدیرعاملی که این تخلف در آن بانک رخ داده در تاریخ ۸ خرداد به رغم تاکیدات و تذکرات قبلی باز هم تسهیلات جدید داده است.

وی با تاکید بر اینکه قائم مقام بانک مرکزی را تحت فشار قرار دادند و گفتند بگو فلانی پشتیبانی کرده تا تو را آزاد کنیم، تصریح کرد: ۴ سال پیش یک آقایی از دو بانک پول گرفته بود تا جنس وارد کند، پول را گرفت اما هیچ جنسی وارد نکرد. آن فرد پول را در بازار مسکن برده بود.

بی شک صحبت‌های رئیس جمهور در واکنش به دستگیری قائم مقام بانک مرکزی برای انتخاب جایگزین پورمحمدی بی تأثیر نخواهد بود و حداقل این ابهام را به وجود می آورد که با این حساب اصلاً قرار است فردی جایگزین پورمحمدی شود یا خیر؟! ناگفته نماند که رئیس کل بانک مرکزی نیز درباره وضعیت قائم مقامش در هفته گذشته اعلام کرده بود که تا پایان همان هفته در این خصوص تصمیم گیری خواهد شد که البته این وعده بهمنی در تاریخ اعلام شده محقق نشد.

البته یکی از نزدیکان محمود بهمنی از اعلام این خبر به نقل از وی ابراز تعجب کرده و به خبرنگار فارس گفت صحبتی برای جانشین پورمحمدی - قائم مقام بازداشتی بانک مرکزی در این بانک مطرح نبوده است.

به هر حال شنیده‌ها و اخبار رسیده حکایت از آن دارد که وزیر اقتصاد و رئیس کل بانک مرکزی برای انتخاب جانشین قائم مقام بانک مرکزی و همچنین معاون بانک و بیمه وزارت اقتصاد به شدت تحت فشار هستند و موانعی در مسیر تصمیم ‌گیری آنها قرار دارد.

شاید بتوان مؤید این نکته را در گفته های یکی از مدیران بانکی مشاهده کرد چرا که وی به خبرنگار فارس گفته اصغر ابوالحسنی هم اکنون در دفتر خود به وظایفش رسیدگی می کند تا جایگزینی برای وی انتخاب شود.

براساس گزارش فارس، تأمل در انتخاب جانشین برای این پست‌های حساس مدیریتی در بازار پولی و مالی کشور در حالی روی می‌دهد که هم‌اکنون افراد با تجربه‌ای در نظام بانکی وجود دارند که ‌می توانند عهده دار این مسئولیت‌ها شوند.

اما عدم انتخاب افرادی برای قائم مقامی بانک مرکزی، معاونت اقتصادی بانک مرکزی و معاونت بانک و بیمه وزیر امور اقتصادی و دارایی این ابهام را به وجود میآورد که آیا در نظام بانکی و مالی کشور با مشکل قحطالرجال مواجه هستیم یا باز هم ماجراهائی پشت پرده است که ما از آن خبر نداریم.