محمود خواجه نصیر در گفتوگو با فارس، در خصوص قرارداد سلف موازی استاندارد نفتی اظهار داشت: این اوراق چون مبتنی بر نفت است،توافق شده که معاملات ثانویه آن در بورس کالا انجام شود ولی عرضه عمومی این اوراق میتـواند در شبکه بازار سرمایه یا بانکی انجام شود.
وی در واکنش به این که آیا در فرابورس نیز امکان معامله این اوراق وجود دارد، گفت: در حال حاضر قرار است معاملات ثانویه آن در بورس کالا انجام می‌شود.
رئیس اداره امور بورس‌ها و ناشران در پاسخ به این سؤال که چه زمانی این اوراق منتشر و معاملات آن انجام می شود، گفت: همه این مسائل در حال پیگیری است و تا کنون طی چارچوب شرکت ملی نفت جلساتی برگزار شده و نحوه اجرایی شدن این طرح در حال بررسی است، همچنین به دلیل اینکه سلف موازی یک ابزار جدید است مباحثمقدماتی آن در حال انجام است.
خواجه نصیر با اشاره به اینکه پیش از این مقرارات سلف موازی در شورای عالی بورس به تصویب رسیده بود، تصریح کرد: به لحاظ مقرراتی همه موارد در حال پیگیری است و از نظر نرم افزاری نیز در کارگروهی که با همکاری بورس کالا، مدیریت فناوری و سپرده گذاری مرکزی تشکیل شده در حال بررسی است.
وی با بیان اینکه بستر لازم برای این کار فراهم و آماده است و در حال سپری شدن مراحل نهایی است، بیان کرد: با توجه به اینکه جزئیات اجرایی و نرم افزاری در حال طراحی است، امیدورایم حداکثر تا دو هفته آینده به جمع بندی برسیم.
رئیس اداره امور بورس ها و ناشران تصریح کرد: بخشی از مسائل نیز از جمله آمادگی برای بازار گردانی اوراق و تضامین به عهده مجموعه وزارت نقت است و بخشی از کار نیز که مربوط به بورس بود پس از ارائه این پیشنهاد از سوی وزارت نفت پیگیری و اقدامات لازم انجام شد.
این مقام مسئول در پاسخ به این سؤال که با انتشار اوراق سلف موازی نفتی، تکلیف بورس نفت چه می‌شود، گفت: نفت در بورس کالا پذیرش شده و شرایط عرضه مهیا است. شرکت نفت باید عرضه ها را اعلام و در تابلو ثبت شود، بنابراین معاملات بورس نفت متوقف نشده است.

به گفته وی، اگر هدف از عرضه نفت معاملات آن در بورس است، باید از سوی عرضه‌کننده برخی ملاحظات برای خریداران در نظر گرفته شود که همه مسائل موجود در این زمینه به عرضه کننده منتقل شده و اگر این موارد را مد نظر قرار دهند علاوه بر عرضه به معامله نیز ختم خواهد شد.

خواجه نصیر در پاسخ به این سؤال که آیا با انتشار این اوراق بورس نفت و عرضه آن در بورس به حاشیه نمی‌رود، تأکید کرد: اگر شرکت نفت در اوراق سلف نفتی موفق شود، می‌توان از این طریق به سمت معاملات نفتی حرکت کنیم، بنابراین اگر در این راستا حرکت کرده و معاملات کاغذی نفت شکل بگیرد بهترین راه برای فروش نفت خواهد بود.

وی در پایان اظهار داشت: در صورتی که این اوراق به تحویل فیزیکی منجر شود، معاملات نفتی محقق خواهد شد. بر این اساس راه حل نهایی برای بورس نفت را میتوان از طریق اوراق سلف نفتی انجام داد،بنابراین اوراق سلف موازی نفتی مکمل بورس نفت است نه جایگزین آن.