به گزارش مهر، عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات کشور امروز پنجشنبه با حضور در کارگروه سامانه نظارت الکترونیک (سنا) طی سخنانی اظهار داشت: ورود تکنولوژی اثرات اولیه و ثانویه به همراه دارد و تکنولوژی سنا قرار است وارد عرصه حسابرسی شود.

وی افزود: طرح سنا می تواند تغییرات ارزی نیز در نقل و انتقالات مالی، درآمدها و مبارزه با فساد داشته باشد، با این تکنولوژی امنیت در حوزه اقتصاد رخ می دهد و زمینه ساز توسعه می شود.

رئیس دیوان محاسبات خاطر نشان کرد: در بحثاختلاس سه هزار میلیاردی دچار خلاء در جمع آوری اطلاعات جامع و چگونگی گردش مالی افراد در سیستم مالی و بانکی بودیم در بررسی هایی که داریم مشاهده می کنیم افراد خاص معوقات بالغ بر ۲۰۰ و ۵۰۰ میلیاردی دارند و همین افراد از بانک های دیگر تسهیلات دریافت می کنند و علت آن است که بانکها از وضعیت مالی آنها بی اطلاع هستند در حالیکه اگر طرح جامع تجمیع اطلاعات بانک وجود داشت این اتفاقات رخ نمی داد.

رحمانی فضلی تصریح کرد: ۱۸ سال است که دولت مکلف به تهیه این طرح شده اما تاکنون این طرح تهیه نشده است.

وی ادامه داد: داشتن دقت و حوصله در طرح سنا یک موضوع است و نحوه استفاده و کاربرد آن هم موضوع دیگری است. در ۵ سال اول راه اندازی این طرح باید ایرادات آن و میزان تاثیرگذاری اش مورد بررسی قرار گیرد.

رئیس دیوان محاسبات در بخش دیگری از سخنان خود به همکاری مثبت مجلس و دیوان محاسبات اشاره کرد و گفت: دیوان محاسبات با همکاری مجلس توانسته در حوزه های مختلف کارهایی انجام دهد از جمله اینکه توانسته ایم تفریغ بودجه را با کیفیت بالاتری انجام دهیم همچنین گزارشات موضوعی و حسابرسی ضمنی داشته باشیم و در تحقیق و تفحص های مجلس مشارکت کنیم، این موجب شده دیوان جایگاه و موقعیت مطلوبی کسب کند و اعتماد عمیقی بین دیوان و دستگاههای اجرایی و مجلس ایجاد شده که باید از این حس اعتماد قوی نهایت استفاده برده شود.

رحمانی فضلی خاطر نشان کرد: ما تلاش می کنیم حس اعتماد بین دیوان و دستگاه اجرایی و مجلس ایجاد شود اما برخی مواردی وجود دارد که از دیوان طلب می کنند اما در حوزه عملکرد ما نیست با این حال خوشحالیم که به ما اعتماد دارند.

وی در خصوص گزارش برنامه چهارم نیز گفت: تاکنون هیچ دستگاهی در کشور گزارشی از ارزیابی برنامه چهارم ارائه نکرده است و اعلام نشده منابع ارزی در طول برنامه چهارم چگونه صرف شده است. علی رغم الزام سازمان مدیریت به این کار، دیوان محاسبات این ارزیابی را انجام داده و هم اکنون گزارش دیوان محاسبات مبنای کار مجلس است.

رحمانی فضلی گزارش از هدفمندی یارانه ها، حساب ذخیره ارزی، اصل ۴۴ قانون اساسی، موضوعات بانکی و مالیات و گمرک را از قوی ترین گزارشات دیوان محاسبات خواند.

وی ادامه داد: دیوان محاسبات در جایگاه رفیع و مستحکم و قابل اعتمادی است که برای ادامه چنین راهی باید وارد حوزه های جدید شود تا پاسخگوی مطالبات و نیازهای جامعه باشد و تاثیر گذاری اش بر توسعه ملی افزایش یابد. همه این اقدامات نیازمند استفاده از تکنولوژی است و مهمترین آن سامانه نظارتی الکترونیکی (سنا ) است.