به گزارش افکارنیوز،

 طی ماه های اخیر و همزمان با داغ شدن بازار رقابت سودی بانک ها، صدای واحدی از دولت به گوش رسید مبنی براینکه سود بانکی باید کم شود!

و در همین ارتباط هم البته خبری از سوی مسئولان بانکی اعلام شد مبنی براینکه کمیته ای به منظور بررسی سود بانکی تشکیل خواهد شد. این خبر در همایش سیاست های پولی و ارزی بانک مرکزی و بعد از درخواست وزیر اقتصاد اعلام شد.

علی دیواندری رئیس پژوهشکده پولی و بانکی با تاکید بر اینکه بانک مرکزی و بانک ها موافق پرداخت سودهای بالا به سپرده ها نیستند، در تشریح جزییات تشکیل ستادی برای بررسی نرخ سود در بازارهای مختلف توضیح داد تشکیل این ستاد با هدف کاهش یافتن نرخ سود سپرده هاست و باعث حرکتی در ترازنامه ها در جهت وصول مطالبات شده و جریان نقدی در بانک ها شکل می گیرد.

وی با بیان اینکه اقتصاددانان و علما نرخ بالای سود را برای اقتصاد مفید نمی دانند، افزود: موضوع جدیدی که در این همایش درباره آن بحث شد، تشکیل شورای ثبات مالی بود که جدای از ستاد ثبات، نرخ های سود را در بازارهای مختلف رصد کرده و مانع از بالا رفتن نرخ سود در بازارهای رقیب شود.

البته محمدرضا حسین‌زاده رئیس شورای هماهنگی بانک‌های دولتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی در شرایط فعلی به یک ضرورت تبدیل شده است، از هماهنگی‌های انجام شده برای کاهش نرخ سود در بانک‌های خصوصی نیز خبر داده است.

تازه ترین خبرهای رسیده حکایت از آن دارد که سرانجام کمیته بررسی نرخ سود بانکی شب گذشته به میزبانی بانک سپه با حضور مقامات بانکی و وزارت اقتصاد تشکیل شد هرچند به نتیجه ای نرسید.

در این جلسه که به ریاست محمدرضا پور ابراهیمی در بانک سپه برگزار شد، حسین قضاوی معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد، فرشاد حیدری معاون نظارتی و پیمان قربانی معاون اقتصادی بانک مرکزی، محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی، کاظم چغازردی مدیرعامل بانک سپه، هادی اخلاقی مدیرعامل بانک ملت، مرتضی شهیدزاده مدیرعامل بانک کشاورزی، علی اشرف افخمی مدیرعامل بانک صنعت و معدن، علی صالح آبادی مدیرعامل بانک توسعه صادرات، حجت الله مهدیان مدیرعامل توسعه تعاون، محمدابراهیم مقدم مدیرعامل بانک تجارت، خسرو فرحی مدیرعامل پست بانک، فرشید فرخ نژاد عضو هیات مدیره بانک رفاه کارگران، حمید تهران فر عضو هیات مدیره بانک صادرات ایران و ابوالقاسم رحیمی انارکی عضو هیات مدیره بانک مسکن حضور داشتند.

هرچند بحث و بررسی برای نرخ سود در یک جلسه به سرانجام نرسید و بنا شد کمیته ای متشکل از نمایندگان وزارت اقتصاد، یکی از معاونان بانک مرکزی، محمدرضا حسین زاده مدیرعامل بانک ملی به عنوان رئیس کانون بانک‌های دولتی، کوروش پرویزیان مدیرعامل بانک پارسیان به عنوان رئیس کانون بانک های خصوصی و محمدحسین حسین زاده بحرینی نماینده مشهد در مجلس به عنوان رئیس کمیته پولی و بانکی کمیسیون اقتصادی مجلس برای بررسی نرخ سود بانکی تشکیل شود.

دستور کار اصلی جلسه شب گذشته بررسی نرخ سود سپرده ها و چالش های مربوط به آن بود و مقرر شد کمیته تشکیل شده در جلسه آینده گزارشی از مباحث و نظرات موجود ارائه کند. بعد از گزارش رئیس کانون بانک های دولتی، تعدادی از نمایندگان مجلس، معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد، پیمان قربانی و کوروش پرویزیان نقطه نظرات خود را مطرح کردند و در نهایت محمدرضا پورابراهیمی مباحث مطرح شده را جمع بندی کرد.

به گزارش تسنیم، طی هفته های اخیر باردیگر رقابت سودی بانک ها اوج گرفته و موجب شده تا برخی از بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های خصوصی نرخ سود روزشمار را به 22 درصد برسانند. این درحالی است که براساس مصوبه شورای پول و اعتبار و ابلاغ بانک مرکزی نرخ سود روزشمار در بانک‌ها باید 10درصد باشد نه 22 درصد!

برای چندمین بار است که بانک‌های خصوصی و البته دولتی از مصوبات سودی شورای پول و اعتبار تخطی کرده و سودها را فراتر از مصوبات بالا برده‌اند. مشاهدات میدانی خبرنگار تسنیم از شعب این بانک‌ها حکایت دارد سود سپرده‌های روزشمار از 20 تا 26 درصد محاسبه می‌شود، این روال البته در مؤسسات اعتباری هم ادامه دارد ولی با نرخ‌های بالاتر!

اقدام بانک ها برای افزایش نرخ سود درحالی زیر سایه نظارت بانک مرکزی ادامه دارد که مسئولان ارشد نظام بانکی و دولت مخالفت جدی خود را با افزایش نرخ سود صریحاً اعلام کرده و گفته بودند باید نرخ سود کم شود!