سرویس اقتصادی افکار نیوز - در حالیکه طی هفته گذشته قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی کاهش یافت، اما هر روز شاهد ثبت رکوردهای جدید در حجم معاملات و قیمت سکه در بازار آتی بورس کالا هستیم. به طوریکه روز شنبه درقرارداد تحویل تیر ماه سال آینده هر قطعه سکه بهار آزادی در بالاترین قیمت به ۸۵۵ هزار تومان و نرخ تسویه به ۸۳۵ هزار تومان رسید.

به گزارش افکار نیوز به نقل از مهر، به گفته کارشناسان و کارگزاران بورس کالا این روزها اکثر معامله گران بازار آتی با پیش بینی رشد قیمت ارز و رسیدن نرخ دلار به رقم هایی بالاتر از ۱۵۰۰ تومان اقدام به خرید سکه های بالای ۸۰۰هزار تومان می کنند.

کارشناس یک کارگزاری در این باره گفت: این روزها خریدارانی که سکه بالای ۸۰۰ هزار تومان معامله می کنند به دو دسته تقسیم شده اند، نخست افرادی که به طور معمول صبور نیستند و پس از مشاهده کاهش جزئی قیمت ها سریع زیان های چند هزار تومانی را در هر سکه قبول کردند و دسته دوم افرادی که به پیش بینی خود اطمینان دارند و در انتظار افزایش قیمت ها هستند.
به گزارش افکارنیوز به نقل از بینا، رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر از افزایش قیمت انواع سکه و طلا در بازار آزاد به رغم کاهش بهای جهانی طلا خبر داد و علت آنرا افزایش نرخ ارز در بازار عنوان کرد.
وی، بالا رفتن نرخ انواع ارز را علت این افزایش بیان و اضافه کرد: امروز هر اونس طلا در بازارهای جهانی هزار و ۶۸۲ دلار داد و ستد شد که در مقایسه با پریروز هشت دلار کاهش نشان می دهد.

قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم امروز شنبه در بازار ۶۳۸ هزار تومان، طرح جدید ۶۲۷ هزار تومان، نیم سکه ۳۰۳ هزار تومان، ربع سکه ۱۵۳ هزار تومان و گرمی ۸۰ هزار تومان است.
این نرخها روز پنج شنبه گذشته به ترتیب ۶۳۰ هزار تومان، ۶۲۰ هزار تومان، ۳۰۰ هزار تومان، ۱۵۲ هزار تومان و ۷۹ هزار تومان بود.
بانک مرکزی قیمت هر قطعه سکه طرح جدید را امروز برای عرضه در شعب بانک ملی با احتساب نرخ مالیات بر ارزش افزوده ۶۱۳ هزار و ۸۰ تومان، نیم سکه را ۲۹۶ هزار و ۹۲۰ تومان، ربع سکه را ۱۴۹ هزار و ۲۴۰ تومان و گرمی را ۷۸ هزار و ۵۲۰ تومان تعیین کرد.

نرخ هر اونس طلا امروز در بازارهای جهانی ۱۶۸۰ دلار و هر گرم طلای زرد ۱۸ عیار در بازار داخلی ۵۵ هزار و ۶۱۰ تومان است.
صرافان بازار نرخ هر یورو به قیمت بازار آزاد را ۱۸۳۰ تومان و هر پوند را ۲۱۴۰ تومان اعلام کردند، بانک مرکزی قیمت هر یورو را ۱۴۴۳ تومان تعیین کرد.

همچنین پانا گزارش داد: امروز بانک مرکزی به دنبال اجرای سیاست یکسان سازی نرخ ارز، از عرضه ارز به صرافی ها خودداری کرد که نتیجه آن چیزی جز رکورد شکنی دلار و رسیدن به سطح یک هزار و ۳۸۰ تومان برای هر دلار نبود.

پوند انگلیس و یورو امروز نوسان خاصی نداشتند و هر یک به ترتیب با قیمت ۲ هزار و ۱۴۰ تومان و یک هزار و ۸۳۳ تومان مبادله شد.

تهران امروز هم نوشت: با وجود الزام بانک مرکزی به تک نرخی کردن قیمت دلار از سوی شورای پول و اعتبار، پنجشنبه با ادامه روند صعودی قیمت دلار، قیمت آن با رکوردشکنی جدید به یک هزار و ۳۶۳ تومان رسید. هر چند پس از آن به یکهزارو ۳۵۶ تومان کاهش یافت. سال گذشته همین موقع، قیمت هر دلار در بازار ارز غیررسمی یک هزار و ۵۵ تومان و اکنون هر دلار در بازار ارز غیررسمی یک هزار و ۳۵۶ تومان. تفاوت میان این دو قیمت ۳۰۱ تومان استبه عبارتی نرخ دلار در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸.۵ درصد افزایش یافته است.