به گزارش مهر، بنزین به عنوان استراتژیک ترین کالای مصرفی ایران، برای نخستین بار به سوژه ای برای برخی از کشورهای غربی برای تحریم صنعت نفت تبدیل شد.
به طوری‌که از سال گذشته برخی از کشورهای فروشنده بنزین همچون هند، روسیه و امارات از فروش این فرآورده پرطرفدار نفتی به ایران خودداری کردند.

بر این اساس سال گذشته برای نخستین بار برای دور زدن تحریمها طرح تولید بنزین در صنایع پتروشیمی برای مدتی کلید خورد و در نهایت از اواخر سال گذشته با بهره برداری از نخستین طرح بنزینی ایران در قالب طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند کشور به تدریج از واردات این فرآورده استراتژیک نفتی به خودکفایی رسید.

در برنامه چهارم توسعه به طور همزمان عملیات طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی ۱۰ طرح بنزین سازی و توسعه در پالایشگاههای موجود نفتی با هدف افزایش ظرفیت تولید بنزین و گازوئیل، ارتقای عدد اکتان بنزین، کاهش سهم نفت کوره در سبد پالایشی، کاهش میزان گوگرد و تولید فرآورده‌هایی با استاندارد یورو ۴ و ۵ اتحادیه اروپا آغاز شد.

در حال حاضر با بهره برداری از فاز نخست طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند، بخشی از فاز سوم توسعه پالایشگاه نفت آبادان و بخشی از طرح توسعه پالایشگاه نفت لاوان ظرفیت تولید بنزین ایران به ۵۸ میلیون لیتر در روز افزایش یافته است.

همزمان با افزایش ظرفیت تولید بنزین در پالایشگاههای نفت داخلی، از ابتدای سالجاری تاکنون متوسط مصرف روزانه بنزین کشور به حدود ۶۰ میلیون لیتر بنزین رسیده است که با توجه به اجرای قانون هدفمند شدن یارانه ها مصرف این فرآورده نفتی با کاهشی حدود ۳ درصدی همراه بوده است.

در شرایط فعلی بنزین مازاد تولیدی به منظور افزایش ذخایر استراتژیک کشور به انبارهای نفتی منتقل می شود ضمن آنکه بازاریابی گسترده ای برای امضای قراردادهای جدید فروش بنزین به کشورهای همسایه آغاز شده است.

این در حالی است که در هفت ماه نخست سالجاری بیش از ۱.۶ میلیارد لیتر انواع فرآورده نفتی به بازارهای جهانی صادر شده است که با افزایش حجم ذخایر استراتژیک، عملا صادرات بنزین ایرانی به کشورهای مختلف آغاز خواهد شد.شمارش‌معکوس برای راه‌اندازی ۴ طرح جدید بنزینی

در حال حاضر طرح توسعه و بهینه سازی در پالایشگاههای نفت شازند، تهران و لاوان مراحل نهایی خود را پشت سر می گذارد که پیش بینی می شود طرحهای پالایشگاهی تهران و شازند تا پایان سالجاری به طور رسمی در مدار بهره برداری قرار بگیرند.

با تکمیل و راه اندازی نهایی طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند علاوه بر افزایش هشت میلیون لیتری تولید بنزین، نخستین کارخانه پتروپالایشگاهی ایران با هدف تولید پروپیلن هم راه اندازی خواهد شد.

افزایش ۱۰۰ تا ۱۲۵ هزار بشکه ظرفیت پالایش نفت، تولید محصولاتی با استاندارد یورو پنج اروپا، کاهش میزان گوگرد فرآورده نفتی و افزایش ظرفیت تولید گوگرد تا سقف ۶۰۰ تن در روز و کاهش سهم نفت کوره از مهمترین ویژگی‌های این پروژه ۳.۶ میلیارد دلاری صنعت پالایش نفت ایران است.

بر اساس برنامه زمان بندی شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی پیش بینی می‌شود تا اسفند ماه امسال طرح توسعه پالایشگاه نفت شازند به طور کامل راه اندازی شود.

در پالایشگاه نفت تهران هم به طور همزمان ۲ طرح بنزین سازی و توسعه و بهینه سازی تولید در حال اجرا بوده که مهمترین ویژگی این دو طرح بهبود کیفیت و کاهش میزان گوگرد فرآورده‌های مختلف نفتی به ویژه بنزین و گازوئیل است.

علاوه بر این افزایش حدود ۲ میلیون لیتری تولید بنزین سوپر، کاهش میزان گوگرد فرآورده های نفتی به ۱۰ پی. پی. ام و کاهش روزانه ۳.۲ میلیون لیتری تولید نفت کوره از مهمترین ویژگی‌های این پروژه یک میلیارد دلاری صنعت پالایش نفت کشور است.

هم اکنون پیشرفت عملیات اجرایی این دو طرح در پالایشگاه نفت تهران بیش از ۹۰ درصد است و برآوردها نشان می دهد این ۲ طرح پالایشگاهی هم در سالجاری به طور رسمی به بهره برداری خواهند رسید.

راه اندازی طرح جدید بنزین سازی در پالایشگاه نفت آبادان هم از مهمترین طرحهای پالایشگاهی بوده که تاکنون بخشی از آن افتتاح شده است و پیش بینی می شود فاز نهایی طرح بنزین سازی این پالایشگاه امسال راه اندازی شود.

با افتتاح رسمی فاز سوم توسعه پالایشگاه آبادان حدود ۴ میلیون لیتر به ظرفیت تولید بنزین سوپر کشور افزوده شد و با راه اندازی طرح نهایی این واحد پالایشگاهی در مجموع ظرفیت تولید بنزین سوپر حدود ۲ میلیون لیتر دیگر افزایش می یابد.

در حال حاضر عملیات پیش راه اندازی و راه اندازی طرح جدید بنزین سازی پالایشگاه آبادان در غیاب ۳ شرکت اروپایی در حال انجام است که با راه اندازی نهایی این طرح علاوه بر افزایش ظرفیت تولید بنزین سوپر، دومین کارخانه پتروپالایشگاهی ایران هم در مدار بهره برداری قرار می گیرد.

در مجموع با راه اندازی این ۴ طرح جدید پالایشگاهی تا اسفند ماه امسال ظرفیت تولید بنزین ایران از مرز ۷۰ میلیون لیتر در روز عبور می کند.راه اندازی ۴ طرح پالایشگاهی تا سال ۹۱

به گزارش مهر، هم اکنون عملیات اجرایی طرح توسعه پالایشگاه لاوان بیش از ۸۰ درصد، طرحهای بنزین سازی پالایشگاههای نفت اصفهان، تبریز و بندرعباس هم به ترتیب حدود ۸۰،۹۰ و ۶۵ درصد پیشرفت اجرایی دارند.

با توجه به روند تامین منابع مالی و پیشرفت عملیات اجرایی این ۴ طرح پالایشگاهی در مجموع با ظرفیت تولید حدود ۸.۵ میلیون لیتر بنزین تا بهار سال ۱۳۹۱ راه اندازی خواهند شد.

در مجموع هدف از اجرای ۱۰ طرح جدید توسعه و بنزین سازی در پالایشگاههای موجود نفتی تولید روزانه نزدیک به ۴۰ میلیون لیتر بنزین و ۱۸ میلیون لیتر گازوئیل است که برای بهره برداری از این تعداد پروژه نفتی در مجموع به حدود ۱۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری نیاز است.

از سوی دیگر با بهره برداری کامل از این پروژه در مجموع ظرفیت تولید گاز مایع به بیش از ۲۲ هزار بشکه، پروپیلن به ۷.۷ هزار بشکه، بنزین سوپر به ۲۲ هزار بشکه ، بنزین معمولی ۷۷ هزار بشکه ، نفت سفید به ۳۷ هزار بشکه، گازوئیل به ۵۶ هزار بشکه، نفت کوره به ۱۵ هزار بشکه و گوگرد به ۷۰۰ تن در روز افزایش می یابد.