به گزارش فارس، بازار سرمایه کشور که طی هفته های اخیر همچنان شاهد روند نزولی و کاهش ارقام شاخص و خروج سرمایه و سرمایه گذاران است ، با پدیده ایی نادر و ناشی از حضور محصولات چینی روبرو شده است. اتفاقی که می تواند زنگ خطری برای دیگر شرکت های بورسی باشد.

*رای ۴۳ درصدی سهامداران به انحلال شرکت

براساس این گزارش، شرکت فرومولبیدن کرمان که در زمینه فلزات و مشتقات فلزی و فرو آلیاژها و ایجاد کارخانجات تولید آلیاژ فرومولیبدن فعالیت می کرد، با سرمایه ۵ میلیارد تومانی و کشف قیمت ۱۶۰ تومانی هر سهم از تیرماه ۸۴ وارد بورس اوراق بهادار شد، اما به دلیل زیان انباشته قابل توجه، سهامداران این شرکت مجبور به انحلال شدند.

این شرکت که با بازدهی منفی ۲۴ درصدی نتوانست حداقل انتظار حدود ۵ هزار سهامدار خود را برآورده کند، طی سال جاری با کاهش روزانه بهای هر سهم روبرو شد. بطوری که قیمت هرسهم آن تا قبل توقف نماد معاملاتی در ۲۵ آبان ماه ۵۲ تومان بود.

به این ترتیب با برگزاری مجمع فوق العاده ایی در ۲۹ آبان و حضور دو سهامدار حقوقی عمده شرکت فرومولبیدن کرمان یعنی سرمایه گذاری مس سرچشمه و صندوق بازنشستگی کارکنان مس با ۱۷.۸ و ۲۵.۲ درصد مالکیت، در اجرای ماده ۱۹۹ اصلاحیه قانون تجارت، رای به انحلال این شرکت داده شد.
همچنین محمد جواد شیخ معاون مالی شرکت ملی مس درحالی به عنوان مدیر تصفیه انتخاب شد که وی اعلام کرد حاضر به قبول این سمت نشده و بجای وی عباس زارع نظری مدیر حسابرسی داخلی شرکت ملی مس این سمت را متقبل شده است.

*زیان انباشته ایی که بیش از نیمی از سرمایه اسمی شرکت بود

برپایه این گزارش، بررسی ها از آخرین وضعیت مالی شرکت فرومولبیدن کرمان نشان می دهد این شرکت که در سال مالی گذشته با زیان انباشته ۴.۰۵ میلیارد تومانی(به ازای هر سهم ۸۱۱ ریال) روبرو شده بود، برای سال مالی جاری ۲.۱ میلیارد تومان زیان(به ازای هر سهم ۴۲۵ ریال) پیش بینی کرده است.

در این رابطه شیخ توضیح داد: طبق ماده ۱۴۱ قانون تجارت اگر زیان انباشته شرکتی بیش از نصف سرمایه باشد یا باید اقدام به افزایش سرمایه کند و یا اعلام انحلال.

وی ادامه داد: موضوع زیان انباشته فرومولبیدن کرمان که در دو مجمع گذشته آن مطرح شده بود، از طریق افزایش سرمایه قابل حل نبود چرا که امیدی به حل زیان نبود. بنابراین سهامداران این شرکت با برگزاری مجمع فوق العاده ایی رای به انحلال آن دادند.

*اقدام چینی ها منجر به زیان ده شدن شرکت شد

شیخ در برابر این سئوال که زیان انباشته این شرکت ناشی از چه عامل یا عواملی بود، توضیح داد: واقعیت این است که این زیان به دلیل عدم صرفه و توجیه اقتصادی نداشتن تبدیل سولفور به فرومولبیدن در تناژ های پایین است. چون از زمانی که چینی ها اقدام به صادرات این محصول با تناژهای بالا کرده اند، فعالیت های شرکت فرومولبیدن کرمان با توجه به کاهش حاشیه سود به صرفه نبود.

وی ادامه داد: بنابراین انحلال این شرکت در حالی اقدامی به نفع آینده سهامداران بود که چنین خطری برای دیگر شرکت های بورسی خصوصا " شرکت هایی که در صنایع تبدیلی فعال اند، به طور بالقوه وجود دارد.

*تکلیف ۵ هزار سهامدار چه خواهد شد؟

شیخ در واکنش به این سئوال که با توجه به انحلال این شرکت که در بورس کم سابقه و شاید بعد از انقلاب به این سو بی سابقه بوده، تکلیف کمتر از ۵ هزار سهامدار فرومولبیدن کرمان چه خواهد شد، پاسخ داد: مدیر تسویه این شرکت بعد از فروش دارایی هایی مانند زمین و ساختمان و بازپرداخت بدهی ها، از باقی مانده پول اقدام به تسویه با سهامداران خواهد کرد، بنابراین می توان گفت این شرکت به کما رفته اما مرحوم نشده است.

*آیا سازمان بورس می تواند از سهامداران خرد حمایت کند؟

براساس این گزارش، با این اوصاف سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی طی چند سال اخیر بیش از ۱۰۷ شرکت را به دلیل عدم انطباق با شرایط تعیین شده از بورس اخراج کرده که حداقل برای نخستین بار در چند سال اخیر شاهد انحلال شرکتی از شرکت های حاضر در بورس شده و باید دید آیا برنامه ایی برای حمایت از سهامداران خرد شرکت فرومولبیدن مانند امکان فروش سهام توسط سهامداران خرد آن دارد یا خیر؟ حمایتی که با توجه به رای انحلال سهامداران آن بعید به نظر می رسد.