به گزارش پانا، سید علی یزدیخواه صبح امروز و در حاشیه برگزاری مراسم زنگ احیای امر به معروف و نهی از منکر که در دبیرستان ماندگار البرز تهران برگزار شد، در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به اینکه سرانه مدارس را امسال به صورت هدفمند پرداخت می کنیم گفت: مدارسی که نیاز به توجه بیشتر دارند موضوع را دستور کار قرار خواهیم داد و به آنها توجه بیشتری خواهیم کرد.

وی افزود: اعتبار سرانه مدارس تامین شده است و مدیران مدارس با حسن تدبیری که دارند مدرسه را به خوبی اداره کرده اند و اگر مدرسه ای به نقطه بحرانی برسد آن را کمک خواهیم کرد و با وجود نذورات آسمانی برخی مدارس مشکلاتی داشتند که با کمک نوسازی آنها را برطرف کرده ایم.

*سرانه مدارس تامین و در آذرماه پرداخت می شود

یزدیخواه خاطرنشان کرد: سرانه مدارس تامین اعتبار شده و به حساب مدارس واریز خواهد شد که نزدیک به ۴ میلیارد تومان است و این مبالغ در آذرماه به حساب مدارس واریز خواهد شد.

وی اضافه کرد: بخشی از مدارس اگر از امکانات خوب مالی برخوردار باشند که خیلی از مدارس هستند تلاش می کنیم به مدارسی که نیاز دارند شارژ بیشتری دریافت کنند کمک کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به مصوب شدن پرداخت ۵۰ درصد هزینه های آب، برق، گاز، نفت سفید و گازوئیل توسط دولت تصریح کرد: این موضوع را به استاندار تهران اعلام کرده ایم و در این باره با مدیریت شرکت گاز استان تهران نیز مذاکراتی را انجام داده ایم تا فیش های مصرفی مدارس اصلاح شود و مبالغی که مدارس از فروردین ماه ۱۳۹۰ نیز پرداخت کرده اند در محاسبات گنجانده می شود و در ماه های بعدی اعمال می شود.

وی در پاسخ به این سوال که اگر مدرسه ای به مشکل پرداخت مبالغی مانند گاز مصرفی مواجه شود و توانایی پرداخت نداشته باشد چه کاری باید انجام داد تصریح کرد: قطعا آن مبالغ را ما پرداخت خواهیم کرد و اجازه نخواهیم داد این مشکلات مدرسه را تحت الشعاع قرار دهد.

یزدیخواه افزود: مدرسه اگر مشکل داشته باشد اداره کل آموزش و پرورش با تست شماره حساب بانکی آن مدرسه اقدام به پرداخت فیش های مصرفی خواهد کرد.

وی ادامه داد: مدیریت شرکت گاز استان تهران این قول را داده است که هزینه هایی که از اوایل سال مدارس بابت گاز پرداخت کرده اند را در فیش های بعدی با عنوان تخفیف اثر خواهند گذاشت.

*اخذ وجه اجباری در مدارس ممنوع است

یزدیخواه در پاسخ به این سوال که آیا مدرسه این حق را دارد که بابت هزینه های آب، برق و گاز مبالغی را از اولیا دریافت کند یا خیر تصریح کرد: بابت این مسائل از اولیا وجهی دریافت نمی شود و از مدیران مدارس خواهش می کنیم که کمک ها داوطلبانه و برای هزینه های آموزشی و پرورشی مدارس باشد.

وی اضافه کرد: بارها اعلام کرده ایم که از کمک های داوطلبانه اولیا استقبال می کنیم و مدرسه خانه دوم فرزندان است و ضمن اینکه در هر سال ۱۰ ها میلیارد تومان برای اداره مدارس کمک می کنیم و برای اداره مطلوب تر اگر اولیا احساس کنند می توانند کمک کنند استقبال می کنیم.

یزدیخواه ادامه داد: اخد کمک در زمان ثبت نام و تحت هر شرایطی ممنوع است و مدیران مدارس سالها همکاری می کنند و در زمان ثبت نام هیچ گونه وجهی را از اولیا دریافت نمی کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه مدارس هیئت امنایی، شاهد، نمونه دولتی و سمپاد طبق ضوابط خودشان عمل می کنند تاکید کرد: در مدارسی که به صورت عادی اداره می شود علاقمند هستیم که کمک ها به صورت داوطلبانه باشد و ضمن اینکه از این کمک ها استقبال هم می کنیم.

یزدیخواه در پاسخ به این سوال که آیا مدارس بابت هزینه هایی بابت فیش مصرفی مدرسه می توانند به اجبار از اولیا وجهی دریافت کنند و این شائبه را به وجود آورند که در صورت پرداخت نکردن وجه گاز مدرسه قطع می شود، اظهار داشت: با تعامل خوبی که با دستگاه های خدماتی استان تهران داریم آنها معمولا اقدام به قطع نمی کنند و به صورت بدهی در فیش مصرفی اعمال می شود و در ماه های بعی پرداخت می شود.

وی اضافه کرد: این امر را توصیه کرده ایم و توصیه می کنیم و عموما همکاران ما این موارد را رعایت می کنند و بابت هزینه آب، برق و گاز هزینه هایی را از اولیا مطالبه نمی کنند.

*سامانه ۱۸۲۰ آماده پاسخگویی مشکلات است

وی گفت: سامانه ۱۸۲۰ با ۲۰ خط تلفن آماده پاسخگویی است و در این سامانه پیگیری می کنیم و با منطقه آنها صحبت می کنیم و اجازه نخواهیم داد مشکلات در روند آموزشی و پرورشی مدارس خللی ایجاد کند.