به گزارش افکارنیوز،

مهدی خلج رئیس سازمان دامپزشکی کشور در برنامه گفتگوی 18:30 شبکه خبر با تاکید بر رعایت موارد بهداشتی برای ذبح دام در روز عید قربان اظهار داشت:در سطح کشور میادین میوه و تره بار عرضه کننده دام مجاز و اماکن معتبر تحت نظارت سازمان دامپزشکی وجود دارد و تاکید ما به هموطنان اینست که برای قربانی کردن دام به این مراکز مراجعه کنند.

وی ادامه داد: در سطح استان تهران   140 مکان عرضه و خرید دام  تعبیه شده که 90 مرکز خدمات ذبح شرعی نیز ارائه می دهند.

 رئیس سازمان دامپزشکی تصریح کرد : در بحث بهداشتی بودن دام علاوه بر نظارت بر تامین دام سالم ، مکان ذبح دام نیز اهمیت دارد بنابراین توصیه می شود مردم به  کشتارگاه های مجاز و همچنین برخی مراکز ویژه در این روز در نظر گرفته شده است مراجعه کنند.

وی با اشاره به ضرورت نکان بهداشتی با توجه به بیماری تب کنگو گفت:در این مراکز مجاز لاشه دام پس از ذبح 24 ساعت در سردخانه باقی می ماند و پس از آن به مالک تحویل داده می شود.

خلج افزود:در کشتار سنتی در معابر و درب خانه ها با وجود سالم بودن دام امکان سرایت بیماری از طریق کنه وجود دارد.

وی ادامه داد: امسال 1933 اکیپ ثابت 948 اکیپ سیار برای ارائه خدمات کشتار دام داریم و اگر  اضطراری وجود داشت و امکان مراجعه به مراکز مجاز نبود هموطنان می توانند با همکاران سیار سازمان دامپزشکی تماس بگیرند تا در محل حضور پیدا کنند.

بر اساس این گزارش عزیز الهی مدیرعامل اتحادیه مرکزی دامداران در خصوص قیمت دام زنده در این ایام گفت:ملاک برای قیمت دام یک مقطع زمانی خاصی نباید باشد اما در این ایام قیمت دام تحت تاثیر قرار می گیرد چراکه تقاضا افزایش می یابد. 

وی افزود: در حال حاضر نرخ هر کیلو دام زنده بین 14.5 تا 17.5 هزار تومان متغیر است؛ نرخ مشخصی در این حوزه تعیین نشده و  برخوردی از سوی دستگاه های نظارتی وجود ندارد اما قیمت ها در همین حدود است.

عزیزالهی تصریح کرد:هرسال با همکاری سازمان دامپزشکی مراکز عرضه دام در سطح شهرها ساماندهی می شود که در این مراکز کیفیت و قیمت دام مناسب است.

بر اساس این گزارش در ادامه رحیمی میادین تره بار تهران اظهر داشت:سال گذشته 19 مرکز ارائه خدمات ذبح شرعی داشتیم که امسال به 25 مرکز افزایش یافته است و  تمام خدمات با حضور دامپزشکان و ناظر ذبح شرعی به صورت رایگان انجام می گیرد.

وی افزود : در این مراکز دام زیر نظر دامپزشک معاینه می شود و لاشه نیز پس از ذبح دوباره بازرسی می شود که اگر مشکلی بود وجه آن به خریدار باز می گردد.

رحیمی در خصوص قیمت نهایی دام گفت:قیمت تابع عرضه و تقاضاست و نرخ نهایی فردا مشخص می شود.