دنیای اقتصاد: مدت زیادی است که وام خرید مسکن (۲۰ میلیون تومان) دیگر به تنهایی دردی از کمبود نقدینگی متقاضیان در بازار خرید مسکن را دوا نمیکند به همین خاطر اکثر خریداران و فروشندهها از شمال تا جنوب و همچنین از شرق تا غرب تهران علاوه بر وام خرید از طریق واگذاری ملک خریداری شده به صورت رهن کامل، به معاملات ملکی میپردازند، زیرا مبلغی را که به عنوان رهن در نظر میگیرند بیشتر از مبلغ وام مسکن است و از این طریق کاستی ناشی از کمبود نقدینگی برطرف میشود.

این روزها شواهد در بازار خرید و فروش واحدهای مسکونی بیانگر این مساله است که در حال حاضر رهن واحدهای مسکونی در مقایسه با وام خرید مسکن مشکل گشا برای خریداران و همچنین فروشنده‌ها است، زیرا فروشنده‌ها با برخورداری واحدشان از این امتیاز احتمال موفقیت بیشتری برای واگذاری واحدشان به خریدار را می‌دهند.
ستون امروز نبض بازار به معرفی تعدادی واحد مسکونی که با شرایط ویژه(رهن و اجاره) به بازار فروش عرضه شده، پرداخته است.

۱۰میلیون وام با ۱۵ میلیون رهن
در محدوده نواب در خیابان سالار، یک واحد مسکونی ۴۱ متری پنج سال ساخت به بازار فروش معرفی شده است. این واحد مسکونی از ۱۰ میلیون تومان وام و ۱۵ میلیون تومان در رهن بهره مند است و خریدار باید ۳۱ میلیون تومان را به صورت نقدی پرداخت کند.

۲۰میلیون وام با ۲۵ میلیون رهن
همچنین فروشنده‌ای واحد ۴۰ متری خود که در میدان ۸۹ منطقه نارمک واقع شده است را با چنین شرایطی به خریدار واگذار می‌کند: ۲۰ میلیون تومان وام، ۲۵ میلیون تومان در رهن و ۳۵ میلیون تومان نقد.

۲۰میلیون وام با ۲۷ میلیون رهن
۲۰ میلیون تومان وام به اضافه ۲۷ میلیون تومان رهن و ۵۱ میلیون تومان نقد، شرایط پرداخت برای فروش یک واحد مسکونی ۵۰ متری در یکی از فرعی‌های خیابان شریعتی(پلیس) از سوی مالک اعلام شده است.

۲۰ میلیون وام با ۴۶ میلیون رهن
واحدی ۵۰ متری، نوساز با کلیه امکانات به صورت تک واحدی در منطقه فرمانیه آماده واگذاری به خریدار است. واحد مذکور از ۲۰ میلیون تومان وام خرید بهره مند است و همچنین ۴۶ میلیون تومان در رهن مستاجر است و خریدار برای خرید این واحد ۵۰ متری فقط ۱۳۹ میلیون تومان را باید به طور نقدی پرداخت کند.

۱۸میلیون وام با ۳۰ میلیون رهن
در غرب تهران نیز در منطقه پونک حوالی ۳۵ متری گلستان، یک واحد مسکونی با متراژ ۵۳ متر مربع که شش سال از عمر آن می‌گذرد به طور شرایطی آماده تحویل به متقاضی است.
مالک این واحد مسکونی اذعان کرده است: واحد مذکور به میزان ۳۰ میلیون تومان در رهن مستاجر است و علاوه براین از ۱۸ میلیون تومان وام خرید نیز برخوردار است و مبلغ نقدی که خریدار باید برای آن پرداخت کند ۸۷ میلیون تومان است.